Nejpodivnější planety

(TV film)
  • USA Weirdest Planets

Preskúmajte zvláštne svety mimo našu slnečnú sústavu. Vedci hľadajú druhú planétu Zem a vysvetlia nám svoje úžasné a prekvapivé poznatky. Pri teplotách v rozsahu 1000 - 2000 °C, gravitácii 15-krát silnejšej ako na Zemi a rokom o dĺžke 5-6 našich dní, nepatrí planéta HAT-P-2b k miestam, ktoré by ste chceli navštíviť. Veľkosťou sa podobá Jupiterovi, ale hmotnosť má skoro desaťnásobne vyššiu. Nachádza sa na orbite hviezdy triedy F v súhvezdí Herkula.
Hoci boli exoplanéty už dávno predpovedané, neboli do 90. rokov dvadsiateho storočia známe žiadne planéty obiehajúce inú hviezdu hlavnej postupnosti. Avšak od začiatku 21. storočia sú vďaka novým metódam pozorovania a lepším technológiám každoročne objavené desiatky exoplanét, ktoré nabádajú k otázke existencie mimozemského života. (Nons3nse)

dmk

Snad jediný dokument, který se vážně a podrobně zabývá planetami mimo naší sluneční soustavu. Většina nám řekne něco o horkých Jupiterech a nejslavnějším z nich Belerophonu, ale tím to končí. Ačkoliv jsem "vemírných" dokument viděl mnoho, tento mne fascinoval. Jde dokonce tak daleko, že hovoří i o cizích měsících. Kvalita efektů je sice slabší a komentářby mohl být propracovanější, avšak splňuje to hlavní-učí nás. ()

HonziKaja

Náhodou jsem na to narazil na National Geographic a jen jsem neuvěřitelně koukal jak mě přikovalo k obrazovce. Lehce stravitelná a přitom hodně objemná věc. ()