poster

Taking Off

 • Česko

  Odcházím...

 • USA

  Taking Off

 • Slovensko

  Taking Off

Komedie / Drama / Hudební

USA, 1971, 93 min

 • Elfias Dóže
  ****

  Miloš odešel za oceán, Jeannie odešla, kam, ví čert, avšak racionálně i iracionálně smýšlející divák by měl ve svém vlastním zájmu setrvat u obrazovky, lebo... si to Taking Off jednoduše zaslouží. Pobavil jsem se, a to velmi, tudíž očekávám, že se pobaví každý, jelikož mám vždy pravdu, stejně jako ji mají rodiče, přestože tápou, stejně jako potomstvo a potomstvo toho potomstva... 80%(22.9.2014)

 • JohnnyD
  **

  Ach bože, najhorší Forman, akého som videl. 93 minút koncentrovanej nudy, zbytočných dialógov a s minimálnou hippiesáckou atmosférou. A bez humoru. Nesympatickí herci (až na hlavnú predstaviteľku - teenagerku), síce dobre vystihujú radových Američanov, ale herecky nič nepredvádzajú. Navyše mnohé scény nie sú dohnané do maxima a tak sa budete nanajvýš pousmievať. Chcelo to viac odvahy a menej intelektuálnosti. Napríklad striptízový poker je tak nevtipná scéna, že by som tomu pred sledovaním filmu neuveril. Vďaka bohu za scénu, kde Vincet Schiavelli učí bandu snobov húliť trávu.(1.9.2006)

 • Slarque
  *****

  Film jsem kdysi viděl v televizi a pamatoval jsem si, že byl vynikající, ale ne tak jak Formanovy české filmy (i když byl ve stejném duchu). Tehdy jsem možná ani nepoznal Tinu Turner a nevšiml si, že Kathy Bates by mohla být dost dobrou zpěvačkou. Teď jsem měl příležitost film vidět v kině a zjišťuji, že jsem se mýlil. Film totiž stejně dobrý je a já zvedám hodnocení na plný počet.(22.3.2005)

 • Faidra
  ***

  Jelikož mnoho novovlnných záležitostí šplouchá mimo můj maják, nejsem vždy s to rozeznat trapnost od filmu o trapnosti, ale dnešní rodiče musí film z dob, kdy bylo zvykem puberťáků utíkat z domova, zákonitě sledovat se slzou dojetí v oku, protože těm dnešním konformistům stačí pomyšlení na to, že by mohli přijít o nejnovější model svých iKrámů k tomu, aby se doma drželi jak škeble na skále nejmíň do čtyřiceti.(7.7.2013)

 • MA.KI
  *****

  Komediálně laděný vhled do americké společnosti 70. let minulého století, v němž Forman proti sobě staví odlišné pohledy na svět dvou generací: svobodomyslnost generace hippies a upjatost spojenou s pokrytectvím generace jejích rodičů. ~ Tato bezprostřední ironická (sebe)reflexe soudobých životních postojů rozdílných věkových skupin, doplněná o množství situačních gagů i kontroverzních scén (mj. nezapomenutelnou instruktáž, jak kouřit jointa), paradoxně nakonec vyznívá hůře pro starší generaci, jejíž počínání působí až groteskně. V momentě, kdy odhodila v dál serióznost a naučené sociální návyky, se totiž naplno obnažila i její léta odmítaná, však stále dětsky infantilní duše. Puritánství se přetavilo v přirozenost. ~ Děj prokládají záběry zpívající mládeže na hudebním konkurzu, jejichž slova i emocionální náboj vždy patřičně rozvíjí dramatickou linku dál. Hudební prvek je zde důležitý, představuje jak nespoutanou radost ze života skrytou právě v melodii a zpěvu, vitalitu a entuziasmus, ale taktéž objevuje rozmanitost a jedinečnost (i když třeba spojenou s nedokonalostí) každého ze zpívajících. Svou roli zde hraje chytrý střih a detaily či polodetaily lidí. Tematicky i náladou rozdílné písně mezi sebou skrývají např. i tento bizarní song pěný křehkou dívkou: You can fuck the lilies and the roses too. You can fuck the maidens who swear they’ve never been screwed. You can fuck the Russians and the English too. You can fuck the Germans and every pushy Jew. Fuck the Queens. Fuck the Kings. Fuck the boys with the very small dings. Fuck the birds, fuck the pigs, fuck the everything with a thorny twig. You can fuck the Astros and all nurses in white. You should fuck the uglies just to be kind and polite. You can fuck the Moon and June and the Sea. But before you fuck them first you must fuck me. ~ Oslava spontánnosti / otevřenosti / přirozenosti / rozmanitosti / síly lidského ducha. ~ ~ Všechno, co nás potká, je životní zkušenost, ze které bychom si měli vzít co nejvíc.(29.7.2012)

 • - Miloš Forman si přál, aby herci při natáčení scény s hraním svlékacího Pokeru nevěděli, kdy na ně přijde řada, a tak před první klapkou seřadil karty tak, jak potřeboval, ale herci sami hráli doopravdy. Protagonisté tak sami skutečně nevěděli, jaká karta přijde na řadu. (Marounek)

 • - Střihovou scénu, v níž několik dívek zpívá jednu píseň, použil Forman již dříve, a to v českém filmu Konkurs (1963). (Marounek)

 • - Formanovi se podařilo do hlavní role najít herečku Linneu Heacock, která svou výrazem připomíná herečku předchozího filmu Lásky jedné plavovlásky (1965) Hanu Brejchovou. Objevil ji mezi hippies, když se s kamarádkou „cákala“ v Betshedské fontáně v newyorském Central Parku. (Kubrickon)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace