Rozpal mě, sakra (festivalový název)

• norský

Få meg på, for faen

Turn Me On, Goddammit

Komedie / Romantický

Norsko, 2011, 73 min

Toto sa dá brať ako sexistický brak, ale pre mňa je to predovšetkým citlivo, bez vulgárnosti napísaná teenage dramédia, ktorá sa bravúrne vysporiadala s diskrétnou témou, a to lepšie než naši rodičia či školský systém. Neviem ako v Nórsku, ale u nás by za taký transparent hrozilo vylúčenie zo školy.(9.2.2012)

No, ženský pohľad na vec sa od toho mužského niekedy moc nelíši. Čakal som niečo na štýl Pusiniek Karin Babinskej a pár podobností by sa samozrejme našlo, Pusinky boli ale značne depresívne a výhradne ženské a Få meg på, for faen je len taká odychová teen blbinka. Hlavnej hrdinke osud (respektíve kamarátky) prichystal nejednu nástrahu, narozdiel od hrdiniek Babinskej filmu ktoré dospievaním trpia, väčšiu flegmošku ako Almu by ste ťažko hľadali a tak, aj keď je sem tam na dne, pudy sú skrátka silnejšie. Páčila sa mi hlavne tá genderová nejednoznačnosť.Ok, vo filme v podstate vystupuje iba jedna dôležitá mužská postava a to tiež strašný kretén, ale dievčatá tu tiež sú iba hlúpe nadržané deti.Jacobsenová natočila skrátka film o dospievaní bez toho aby niekomu nadržiavala a spolu s pohodovým soundtrackom a super vybratou predstaviteľkou Almy, si to u mňa preprstili až ku štyrom hviezdičkám. Odporúčam(19.5.2013)

Alma - její erotické představy, sex po telefonu a šokovaná matka, Ingrid - předávkovaní balzámem na rty - lásce se bránící dívka, s překrásným jménem Saralou, každodenní fakáč při průjezdu nenáviděným zapadákovem, příjemná hudba, krásná krajina a zásadní otázka - zatlouká Artur, nebo byla propíraná historka výplodem erotikou rozjitřené fantazie Almy? Mám filmy tohoto ražení celkem v oblibě, nic neřeší, vlastně ani o ničem nevypovídají, jen si tak plynou a sem tam vyvolají vzdálenou vzpomínku...(20.4.2012)

Asi to je vtipnější, než se zdá, ale když to neslyším ve známé řeči, tak mi to nevyzní. Je to záležitost o sexu a náctiletých, něco jako Snowboarďáci, Holky to chtěj taky a spoustu dalších. Narozdíl od nich tu prakticky není prvoplánový humor a třeba mě film přiměl k zamyšlení, zavzpomínal na pití, když mi bylo jako jim... nostalgie. Vadily mi Alminy fantazie, narušovaly děj. Ale pěkná bylo, to se musí nechat. # Jen tak mimochodem je tu vidět ohromný rozdíl mezi evropským a americkým puritánským filmem. Američani neumí udělat něco, co je lehce erotické a současně vypadá přirozeně. # příběh 5 | hudba 5 | humor 2 | akce 0 | napětí 1 | putil bych si znovu 4(4.12.2011)

Po shlédnutí mám lehce rozporuplné pocity. Prostředí norského městečka, nebo spíš vesnice je vážně hodně fotogenické. To přidává i celému filmu na originální a zajímavé atmosféře plné lesa, lesa, pár domků, ovcí a "pustiny". Celkové poetičnosti a působivému zjevu ještě napomáhá podle mého (laického) názoru velmi vydařená kamera, střih a hudba. Takže za audiovizuální složku filmu bych dala i pět hvězdiček a to nejen proto, že mám pro severské a navíc"zapadákovské" filmy slabost. No, ale jakkoli mi přijde hlavní myšlenka děje skvělá, tak ono provedení dějové složky kapet pokulhávalo. Rozhodně jsem pro, aby se natočily filmy zabývající se tématikou dospívajících dívek a všeho co k tomu patří, ale ona zápletka v tomto filmu mi vážně přišla celkem stupidní. A to mě mrzí. Protože nebýt té naivity a onoho podivného nesouladu herců s jejich "předstíraným" věkem a toho, že to hlavní o co šlo byl sex...No prostě jen to vypadalo podivně když dvacetiletí herci hrají patnáctileté a řeší jestli někdo do někoho dloubl....Takže celkově je moje hodnocení někde mezi dvěma a třemi hvězdičkami. A díky té radosti, kterou mé "audiovizuální já" pocítilo musím dát tři. (Ale vězte, že kdyby se ten děj posunul do jiného prostředí a film se obsadil méně sympatickými herci bylo by to tak někde na hranici jedné hvězdičky a odpadu.)(26.2.2013)

• - Film získal Cenu Amanda 2012 pro nejlepší norský film. (Cheeker)

• - Systad Jacobsen prohlásila, že Skoddeheimen by měl být v jakékoli části Norska, kde jsou vysoké hory, fjordy a husté mlhy. V nářečí nynorsk "Skodde" znamená mlha a "Heimen" znamená statek. Skoddeheimen byl složen z různých míst v kraji Rogaland v západním Norsku. (Cheeker)

• - Natáčelo se ve městech Sauda, Saudasjøen, Hjelmeland a Oslo. (Cheeker)