Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Legendární producent a režisér v dubnu oslavil pětaosmdesátiny a loni se dočkal v rámci cen americké Akademie i ocenění za celoživotní dílo. Fascinující kariéru „krále béček“, který od počátku 50. let do současnosti vyrobil téměř čtyři sta filmů a režíroval jich víc než padesát, přibližuje dokumentární debut Alex Stapletonové. Kariéru Rogera Cormana, jenž produkoval a natáčel nízkorozpočtový „brak“, ale svůj osobitý rukopis uplatnil i v sérii poeovských adaptací, přibližují ukázky z jeho filmů i dobové materiály. Dílo mentora generace tzv. nového Hollywoodu s úctou a zaujetím komentují takové osobnosti, jako jsou režiséři Martin Scorsese a Quentin Tarantino nebo herci Jack Nicholson a Peter Fonda. Ve snímku, který zaujal i na festivalu Sundance a na MFF v Cannes, má však co říct i nestárnoucí Roger Corman. (MFF Karlovy Vary)

(více)

Videa (2)

Trailer

Recenze (17)

Vodnářka 

všechny recenze uživatele

Vtipně laděný popis béčkových filmů z produkce Rogera Cormana baví diváka celých 95 minut, šílené scény zábavně komentují osobnosti, které se na nich jakkoliv podílely, smát se budete při velké většině hlášek i záběrů, které vás určitě nalákají i k opětovnému zhlédnutí některých ze zmiňovaných filmů. Skvělý film pro lepší náladu, ale bez něj váš život určitě o nic nepřijde:) ()

Matty 

všechny recenze uživatele

Náplň Stapletonova dokumentu plně odpovídá podtitulu jiného, podstatně šťavnatějšího nahlédnutí do zastrčených uliček Hollywoodu – Midnight Movies: From the Margin to the Mainstream. Někdejšího rebela si coby svého duchovního otce přivlastnili mainstreamoví herci, producenti a režiséři, tvořící dohromady systém, proti jehož produktům se Cormanovy filmy vymezovaly. Samotný Corman vnímá tuto potupu, tuplovanou udělením Oscara za celoživotní natáčení prsatých hereček, useknutých údů a masožravé fauny, s dojetím. Proč mu to taky nepřát, srovnatelně nekompromisního pragmatika aby jeden mezi americkými filmaři pohledal. Byť pochybuji, že by své rozkošné braky, o tolik zábavnější než něco podobného, co je dnes ve vší vážnosti vydáváno za Áčkové žánrovky, tehdy točil s vidinou pozlaceného plešouna a kulturního obohacení své vlasti. S ohledem na téma je dokument jako takový málo „nasty“, vyjma kratičké střihové vsuvky nestydatě opomíjí zásadní historicko-společenský kontext, a během chvil, kdy historky z natáčení nahrazují osobní dojmy, plyne dost unyle, k základní orientaci ale poslouží dobře a máte-li pro exploatační braky alespoň trochu slabost, zřejmě po skončení dostanete chuť sehnat si pár Cormanových kousků a strávit s nimi příjemný víkend. 65% ()

Reklama

anais 

všechny recenze uživatele

Formálně tento dokument nic nového nepřináší, ale jako pocta jednomu z nejplodnějších světových filmařů, se to velmi povedlo. A troufám si tvrdit, že i pro lidi, kterým jméno Roger Corman nic neříká, nebo nemají rádi brakové filmy, se film může stát velmi příjemným zážitkem - je tu spousta humoru, ale i dojetí (oboje s geniálním Jackem Nicholsonem:). ()

JFL 

všechny recenze uživatele

Hollywoodský rebel dostal hezoučky podbízivý pomníček, ve kterém všichni, kdo na něho v předchozích letech kašlali, a všemožné divácky přitažlivé persony pronášejí srdceryvné fráze o tom, jak Corman ovlivnil Hollywood, a roní krokodýlí slzy. Absurdně se zde vyzdvihují tvůrčí ambice, přínos Hollywoodu, distribuce evropských artovek a odrazové můstky pro budoucí herecké i režisérské hvězdy, při čemž vše příznačně směřuje k předání Oscara za celoživotní přínos. Mnohem výřečnější a energičtější pohled do zákulisí ošuntělé továrny na laciné sny nabízí cormanovkám věnovaná část v "Machete Maidens Unleashed", kde se odhalují praktické stránky Cormanovy šejdířské filmařiny a především v popředí stojí samotné filmy a jejich šťavnaté pasáže. ()

JohnnyD 

všechny recenze uživatele

Prehľad najväčších životných míľnikov Rogera Cormana, nakrútený pri príležitosti jeho Oscara za celoživotné dielo. Pri tvorcovi, ktorý zrežíroval desiatky a produkoval stovky filmov je náročné vyselektovať to najdôležitejšie a upraviť to do pozerateľného formátu (v tomto prípade je to 95 minút, teda ťažko sa venovať hoci len filmom, ktoré režíroval), Alex Stapleton to ale celkom dobre zvláda a podarilo sa mu zohnať plejádu tých najslávnejších spolupracovníkov Cormana vrátane Jacka Nicholsona, Roberta De Nira, či Martina Scorseseho. Najzaujímavejší moment je určite moment, kedy dokument poukazuje na zlom v kinematografii, ktorý predstavovali Star Wars, ktoré zotreli rozdiel medzi svetom áčkových a béčkových filmov. A Roger Corman sa zrazu stal irelevantným... ()

Galerie (17)

Reklama

Reklama