Útěk

(festivalový název)
Krátkometrážní / Komedie / Fantasy / Mysteriózní / Dobrodružný
Španělsko, 2011, 11 min

Žvýkačka. Vodítko na psa. Skvrna ve tvaru Austrálie na zdi. Ohnutý semafor. Každý z nich má svůj vlastní příběh, ale dohromady vypráví o něčem úplně jiném. (MFF Karlovy Vary)

hous.enka

Máte rádi Wese Andersona? Já moc, a proto se mi kraťas La Huida moc líbí - jeho poetika a barevnost je mi nesmírně blízká. Ano, dějová linka j e mírně oslabená, ale o to v tomhle filmu vlastně ani tolik nejde. Rozhoduji se nakonec mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami, ale asi se nakonec přikloním k pěti - za hudební složku, orchestr pod plachou, za výběr VŠECH týpků a za ten zpomalený běh. ()

Botič

Z útěku je patrná silná inspirace videoklipem José Gonzalezse k songu Heartbeats. Nejdříve se představí samotné klíčové předměty a pak se ve zpomalených záběrech na dobře zvolenou hudbu děj originálním způsobem plouží do svého konce. Milá jednohubka k snídani. ()

Radko

Tento film klame telom. Zasvätene a s elánom, prostredníctvom rýchlo zostrihaných efektných obrazov a hektického komentára o "veľkej malej udalosti" v priebehu pár minút predstaví kopec vecí, prostredí a postáv. Akoby veľmi dôležitých, v skutočnosti nepotrebnej hlušiny. Pre istotu som si to pozrel 2x, aby som po prvotnom nadšení (vlastne nevediac z čoho) len sklamane rezignoval. Je to niečo ako reklama: za kratulinkú dobu stovky vznešených, citovo podfarbených slov na propagáciu výrazu: produktu. Alebo niečo ako naopak prevrátená príhoda pankáča: v nej má každé slovo jasný význam, nadbytočné línie sa okresajú na minimum (čo je zrejme dané priamočiarosťou postoja k svetu v kombinácii s úsporným čítaním) a do popredia sa dostáva príbeh, jeho zmysel, či skôr nezmyselnosť a absurdita, pričom takmer vždy sa nájde aj pozadie konania spočívajúce v hodnotovom postoji, odmietajúcom autority, ponižovanie, panujúci systém, vyzdvihujúcom rebéliu, vzdor a solidaritu so spoločensky vylučovanými. La Huida je presný opak - cukríkové, ničnehovoriace želé v hlavnej úlohe s bankovkou a nezmyselným naháňaním sa za ňou. ()

bassator

46th KVIFF 2011 - THE FRESH SELECTION - THE PROMISING SIX - Fresh Selection - Šest filmových nadějí (La Huida / THE RUNAWAY / Útěk) ()

kaylin

Ta první část filmu je naprosto skvělá. Na první pohled vypravěč popisuje nesmyslné a zbytečné detaily, které pak ve druhé části vytvoří celek a najednou dají smysl. Tohle je krásná hra s akcí a reakcí. Je to jako sestavit komplikovaný přístroj, který má jen za úkol, aby jím projela kulička a na konci něco udělala. Je to vynalézavé a místy hodně vtipné. ()

Ice123

Viděl jsem na MFFKV a je to naprosto dokonalý. Bohužel víc k tomu ani říci nemohu, jelikož sled všech věcí v tomto snímku jde závratnou rychlostí a už vůbec nějak nevím o čem to je. Jen vím, že mě to dokonale povzbudilo a pokud to najdu s titulkama tak se na to ještě několikrát podívám ;) 100% ()

standsiller

Počas jednej veci sa deje kvantum ďalších , ktoré so sebou môžu, alebo nemusia súvisieť. Existuje nespočetné množstvo ďalších vecí ovplyvňujúci chod tých nových, alebo nadchádzajúcich. Celkom šikovne zakomponovaný dôvod, ktorý odkryl možnosť spraviť niekoľko skutočne dobrých záberov. Hlboká idea sa za tým nedá hľadať , ale v tomto prípade postačí fakt, že Bet Rourich spravil svoju prácu dobre a rovnako Víctor Carrey, ktorý sa postaral o to, aby veci do seba aspoň čiastočne zapadli. Expozícia bola ale na môj vkus príliš ukvákaná . ()

Itar

Krásná variace na Jeunetovi "doplňovačky". 11 minut uběhne dřív, než se stihnete rozkoukat. A tempo nepoleví ani na vteřinu. ()

actor-SP

Veľmi jednoducho stráviteľné, no okúzľujúce predstavenie plné otáznikov, emócií a dych-berúcich obrazov za účasti podmanivej hudby koledujúce si o označenie "najfascinujúcejší krátkometrážny útek všetkých čias", kde nápadito-sofistikovaný rytmus samotného deja mierne zaostáva za hustotou nápadov vtesnaných do 11 minút. ()