Strella (festivalový název)

• Řecko

Στρέλλα

A Woman's Way

Řecko, 2009, 111 min

Výborné řecké drama, trošku šokující průběh děje, dost nekontroverzní scény, poměrně dost hambaté a bezprostřední. Během filmu jsem použil asi 6x moje šokované nene. Člověk čeká něco z trans gender společnosti, ale pak dostane takový nářez, že jen nevěřícně kroutí hlavou. Hodně pobuřující, ale překvapivé a proto mě film nadchnul maximálně. Pěkných 5*.(4.8.2018)

Ten scenár/ námet je mimo Mňa, ale ako film , ktorý xcel niečo nažančiť, pre fandov " transex " exotická chuťovka, , ktorá je vkusne podaná., vnímavá a svojho diváka si určite nájde.(15.5.2013)

Strella dosť výrazným spôsobom skúša hranice divákovej tolerancie. Neviem ale, či zvolený spôsob je tou správnou cestou. Pretože ak autorom prvoplánovo nešlo o to, aby šokovali tak celú zápletku považujem skôr za kontraproduktívnu. Tu už nešlo len to to prijať ľudí takých aký sú, ale aj o oveľa viac a i keď sú moje hranice veľmi benevolentné mi toto už problém robilo. Odhliadnuc však od kontorverznosti témy, film nedisponuje ničím naviac, čím by bol iný ako priemerný. Kresba postáv, ktorá by tu padla veľmi vhod bola dosť povrchná, aj keď sem tam sa záblesky mihly. Z celého toho gulášu však vykorčuľovali v závere slušne. Ako variácia gréckych osudových bájí a povestí nie zlé, ale málo výrazné. Videné v rámci Challange tour- 30 dní so svetovou kinematografiou.(21.10.2015)

Místy se to snaží být hodně art, až se ta jinak slušně zachycená nevkusnost světa transsexuálů stává prvkem stylu (na mysli mám hlavně debilní veverku). Také z vypravěčského hlediska občas neobratné. Ale - práce s herci výborná, zachycení některých dialogů v detailu hodně vydařené a na to, jak divoký archetypální příběh film líčí, se udržuje v rovině přijatelného realismu. V ústředních tématech (gender - tělo - identita) to připomíná některé filmy Almodovara, jinak ale typické "mladé řecké téma" - pokřivená otcovská autorita. Navzdory tomu, že tyhle trans-věci moc nemusím, to je solidní, zajímavý a s citem natočený film.(15.7.2012)

Úplně nevím, jak se tomu vyhnout obloukem, ať není příběhově venku vůbec nic a zároveň to pojmenovat. Takhle - může tomu v půlce strašně snadno spadnout řetěz a vůbec...nestane se. Trochu queer, trochu weird wave. Na jednu stranu bych radši víc tlačil na tu weird vlnu, ale na druhou..možná právě proto to dost uceleně drží při sobě.(31.7.2018)