Blood Runs Cold

Horor

Švédsko, 2011, 80 min

Sonny Laguna
  • TomX2

Prvých 10 minút sa film začal dobre a nádejne som dúfal, že tunajšie hodnotenie sa musí mýliť. No to, čo som od filmu očakával sa v nasledujúcich minútach pekne odvrátilo. Zoznamujeme sa s ústrednými postavami, z ktorých nie je sympatická ani jedna a vzápätí sa dočkáme veci, ktorá v podobných slasheroch nesmie chýbať - sex. Proti čomu aj nič nemám, lenže tlačiť do filmu to, čo sme už miliónkrát videli diváka vôbec nebude baviť a ani tu tomu nie je inak. Herci sú amatérski, kamera sa až otravne trasie, no pravidlo "Za málo peňazí, veľa muziky" tu funguje. No vzhľadom k rozpočtu má film obstojné vraždy a fanúšici gore si tu iste niečo nájdu. Môj problém však spočíva v jednej veci - a tou je scenár. Hneď by som rád vypísal niekoľko okamžikov, ktoré sú v hororoch tak často, až dokážu neskutočne nasrať: (SPOILER Keď už postava videla podozrivú osobu v okne, prečo sa s tým nikomu nezverila? Keď sa pred postavou objavil vrah, prečo sa miesto úniku začala držať na hlave? Keď už postava videla ako vrah trávi svoju obeť a na podlahe bola použiteľný objekt, prečo okamžite nezakročila, ale miesto toho hlasito zakričala aby vyvolala pozornosť? A keď už vraha zasiahla a mohla ho doraziť, prečo utiekla? Vrah ostane často zranený, no aj napriek tomu záhadným spôsobom chodí a vraždí, akoby sa nič neodohralo - žena raz spraví kotrmelec vzad a do večera nehybne leží na snehu. KONIEC SPOILERU) . Ako už bolo v komentároch bolo niekoľko krát spomínané, treba brať v úvahu to, pod akými podmienkami bol film natočený - vzhľadom k rozpočtu film nedopadol ale vôbec zle. A preto aj hodnotím vyššie, než by bolo k podobným snímkom vhodné - 2* (30.1.2018)

• SOLOM.

Námět vypadal slibně, severská tvorba patří mezi moje nejoblíbenější a slasher coby hororový subžánr mám taky rád. Slibná to kombinace, ovšem rozpočet byl opravdu mrzký (cca 5000 dolarů), což tedy rozhodně není žádné terno a to bylo obrovským varováním, abych neočekával žádné zázraky. A ty se samozřejmě taky nekonaly. Což byla svým způsobem škoda, protože možnosti, které se tu nabízely, bylo nepřeberné množství. Jenže to by se toho musel chopit někdo zručnější. Navíc počátek nebyl zrovna dvakrát záživný a já stále častěji nervózně pokukoval po časomíře. Zhruba po půlhodince docela otravných keců a trochu té erotiky, se konečně přešlo k akci. Zakuklený vrah se sekerou se pustil do práce a počet přeživších se rapidně smrskl na minimum. Což mě trošku vyděsilo, protože po půlhodině bylo téměř vymalováno a dokonce zbývalo ještě moře času. Umělá oranžová krev sice nevypadala moc působivě ani na sněhu, ale za to gore tu bylo docela působivé. Potom však došlo k zásadnímu zlomu a kvalita šla zase rapidně dolů. Hlavně co se logiky a záživnosti týče. Ono vás totiž velmi rychle přestane bavit sledovat nekonečnou naháněčku mezi hlavní hrdinkou a kanibalem – když oba mají zřejmě IQ šumící trávy a dělají jeden nelogický kiks za druhým. Což mi rozhodně pokazilo jinak do té doby celkem dobrý dojem a ovlivnilo i mé celkové hodnocení. Dlouho jsem byl totiž rozhodnutý, že tomu prostě dám klasický průměr. Atmosféra totiž byla místy vážně slušná. Jenže tím bych ublížil mnoha lepším a vyrovnanějším filmům, kterých znám celou řadu. 40%(27.9.2018)

Plne chápem, že od slasheru je naivné očakávať nejaký brilantný scenár, ale dej tohto švédskeho hororového počinu bol aj na môj vkus príliš triviálny a skúpy na vysvetlenia. Hlavne by ma zaujímalo, kto (resp. čo) vlastne bol onen primrznutý podivín, ktorý si tu nešetrne podal partiu pripitých švédskych nímandov. Odhliadnuc od bezobsažnosti snímky, je však Blood Runs Cold vcelku vydarená killovačka, pri hodnotení ktorej treba brať zreteľ na to, že bola nakrútená za cca 5000 USD, čo je rozpočet miniatúrny aj na európske pomery.(31.1.2012)

Skupinka ľudí v peknom zasneženom prostredí, zabijak v maske s lyžiarskymi okuliarmi a krompáčom... takže je viac ako očividné, že Švédi sa trochu pokúsili zakonkurovať svojim susedom a jednému známemu "snehovému" slasheru (snáď je každému jasné, ktorý mám na mysli). Podariť sa to samozrejme nemohlo (obmedzený rozpočet cítiť na každom kroku), ale aj napriek tomu to dopadlo nad moje očakávania. Od moderných béčkových slasherov už totiž nečakám absolútne nič, takže keď sa odohrávajú v atmosferickom prostredí, majú akurátnu stopáž, nechýba gore a vraždy sú dostatočne krvavé (a predovšetkým nie sú mimo záber), tak sa sťažovať nemôžem. V tomto prípade ich síce veľa nebolo, ale zopár bolo fakt podarených (najviac potešila krompáčová gilotínka). Asi sa viac z toho vyťažiť nedalo, takže budem veľkorysý ako obvykle.(8.10.2011)

• peter12

Poznáte to keď sú štyria v opustenom dome a prvý sa zobudí a ide sa prejsť a chňap,chňap,prask-mŕtvy, vzápätí sa zobudí druhá a ide hľadať prvého bum,bac prask-mŕtva, zas vzápätí sa zobudí tretí a ide hľadať prvých dvoch bum,prask,tresk-mŕtvy a vzápätí,vzápätí sa zobudí posledná a vidí na podlahe krv a nenapadne ju, že jej spoločníci môžu byť už po smrti a začne ju umývať. No logika tu hra druhe husle čo poviete? A teraz vážne, takéto filmy sa nezívajú strata času. Spracovanie je totálne amatérske a debilné,herci nesympatický a veľmi zle hrajúci a kamera sa tiež nevyznamenala. Potešil som sa krátkej stopáži , ale mohla byť aj kratšia. Jedine gore efekty mali svoju úroveň a vraždy neboli mimo záber, len preto dávam 2*. Vôbec nechápem niektorých hororových fanúšikov, že takémuto primitívnemu filmu môžu dať 4* ,ale asi 100 ludí 100 chutí, lebo inač neviem, prečo to tak je.(17.1.2015)

• - Během 35 dní natáčení se pohybovala teplota okolo -15 až -20 °C. (Cheeker)