Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Detektivní seriál sleduje osudy Jacksona Brodieho (Jason Isaacs), soukromého detektiva s traumatickou minulostí. Jackson se ve své praxi potýká vesměs jen se sledováním nevěrných manželek. Brzy se však na jeho stole objeví případy, policií již uzavřené a Jackson je přijme. Případy, které spolu zdánlivě nesouvisí, se brzy začínají nebezpečně prolínat. (joehot)

(více)

Videa (1)

TV spot

Recenze (16)

ReneeS 

všechny recenze uživatele

Jackson Brodie je vcelku sympatická postava. Trochu drsňák, který nehraje zrovna podle pravidel. Nedaří se mu dát si dokupy svůj vlastní život, ale v podstatě je to milý chlápek. Čemu jsem měla problém uvěřit je, že lidé kolem něho jsou překvapivě sdílní. Nepochybuji o jeho charisma, ale přece jen prozradit "to co jiným nikdy ještě neřekli" anebo se přiznat k vraždě jen tak nějakému sympatickému chlapovi, který se u nich zrovna objevil a tvrdí, že je soukromý detektiv, to moc lidí asi nedělá. Navíc jsem si říkala - má to ten chlápek ale štěstí, vždycky se úplnou náhodou ocitne tam kde se něco děje, potká náhodou lidi kteří jsou do toho zapleteni a další náhodou se ukáže, že je to všechno ještě propojené jinak. I když, Edinburk je na rozdíl od Londýna či New Yorku malé město, ty náhody se dají ještě tolerovat. Každopádně atmosféra tady není špatná, Edinburk je nádherný, je to celé takové jiné a to je dobře. ()

hellstruck 

všechny recenze uživatele

Detektivní seriál v hlavní roli se soukromým vyšetřovatelem, který má za sebou bolestivou ztrátu a vypořádává se s osobními problémy zahrnující například bývalou ženu. Jak jinak. BBC má na svědomí spoustu originálních a nadprůměrných počinů, ale tahle ohraná deska už začíná vcelku nudit. Nicméně i s takovým námětem by se dalo pracovat, jenže tady dedukce a "štěstí" hlavního hrdiny už hraničí se science fiction nebo minimálně připomíná Jessicu Fletcherovou. Jackson Brodie se pokaždé náhodou ocitne na místě činu, objeví mrtvolu, stane se svědkem nehody, apod. Pachatelé se mu úplně běžně svěří, protože je to tak sympatický a empatický chlápek, přeci. Veškeré dění je důsledkem toho, že má hlavní hrdina štěstí. Třešničkou na dortu je doprovodná hudba, která by se hodila spíše do Kriminálky Anděl. Trochu to každopádně vyzdvihuje prostředí nádherného Edinburghu. Důvod, kvůli kterému dám čtyři hvězdičky je Jason Isaacs. Ten chlap má zkrátka neskutečné charisma, díky kterému bych na něj dokázala koukat ještě další dvě série. I s tak nudnými případy jako dosud. ()

Reklama

DaViD´82 

všechny recenze uživatele

Je to o soukromém charismatickém očku (hádáte správně, soukromý život má v troskách), které řeší zapeklité případy, co je policie buďto již dávno uložila k ledu či jí nestojí za pozornost. A ne, navzdory všem očekáváním to není kriminálka. Jednotlivé případy (co dva hodinové díly to jeden uzavřený příběh založený na předlohách Kate Atkinsonové) jsou totiž lidská dramata, ve kterých melancholická postava dobráka od kosti Jacksona Brodieho působí jako takový "empatický napravovač osudů". Jo, je to hodně sentimentální. Někdy až na samé hraně únosnosti, ale málokdy za ní. Tam kde se jiné série soustředí na zločiny, vyšetřování a pachatele jako takové, tak tady se vše soustřeďuje na postavy, které v těch běžných kriminálkách proplují dějem spíše bez povšimnutí. Ostatně již to, že většinu případů Brodie řeší tak, že jezdí s dcerou (kolik jí může být, pět?) po okolí, tak dlouho dokud mu někdo prostě neřekne "jak to vlastně (tenkrát) bylo", je docela neortodoxní. To vše v pochmurném Edinburghu za hodně nezvyklého hudebního doprovodu. Na druhou stranu je dobře, že se to soustřeďuje na jiné aspekty než je v žánru běžné. Už jen z toho důvodu, že ty případy jsou buďto zbytečně (v případě druhého příběhu až lacině) překombinované nebo naopak směšně triviální a hlavní roli v nich hraje náhoda, deus ex machina a zase náhoda čili jako regulérní kriminálky by rozhodně neobstály. Case Histories 4/5; One Good Turn 3/5; When Will There Be Good News? 3/5 ()

flyboyeda 

všechny recenze uživatele

Prijemna krimi serie se sympaticky britskym rukopisem. Hlavni hrdina se mi sice nedostal tolik pod kuzi jako treba Wallander, ale pripady jsou zajimave, primerene bububu a rozhodne neurazi. Atmosfera take funguje. Vahal jsem mezi 3 a 4*, nakonec lepsi 3, po druhe sezona vsak pridavam jednu hvezdu, postav detektiva zacina mit sve kouzlo... ()

Ant 

všechny recenze uživatele

Zatímco americké televize nás neustále krmí vyčpělými kriminálkami na stokrát ohrané téma, v Británii naštěstí ještě pořád existuje něco, čemu se říká invence. K seriálu mám nějaké ty výtky, ale jsem ráda, že jsem to s ním riskla. Příběh se odehrává v nádherně pochmurném Edinburghu a v něm sledujeme soukromé očko Jacksona Brodieho, který hledá ztracené osoby. Děj je rozdělen do tří částí. První část je naneštěstí vrcholem celého seriálu. Jsou nám v ní představeny tři nenápadně propojené příběhy, které jsou úžasné právě ve své obyčejnosti. Příběh otce, kterému zavraždili dceru, je jedna z nejdojemnějších věcí, co jsem letos v seriálu viděla. Další dvě části už bohužel tak dobré nejsou a jejich zápletky jsou spíše překombinované a trochu na efekt. Přesto se jedná o lehký nadprůměr a minimálně 1. část bych doporučila všemi deseti. ()

Galerie (13)

Zajímavosti (1)

  • Seriál byl natočen na motivy knih Kate Atkinsonové "Case Histories" z roku 2004, "One Good Turn" z roku 2006, "When Will There Be Good News?" z roku 2008 a "Started Early, Took My Dog" z roku 2010. (Asmodin)

Reklama

Reklama