• francouzský

• slovenský

Drama / Romantický / Historický

Francie / Velká Británie, 1989, 137 min

• Frajer42

Zvažoval jsem Miloškovo čestné zařazení mezi své úžasné oblíbence a tímto snímkem se to právě mělo rozhodnout. Film účel splnil. Skutečně se rozhodlo. Bohužel v Mildův neprospěch. Dvouhodinová reklama na nudu. Přehlídka nehezkých dobových kostýmu a celkem krásných interiérů, která byla obalena pořádnou rouškou nudy. Postavy byly krajně nezajímavé, a to včetně těch hlavních. Colin mi do dané role nepasoval a s dlouhými vlasy vypadal jako žalud. Děj tohoto paskvilu bylo čiré utrpení. I novější bráška se v mých krásných očích jevil jako totální hnus. V koutku duše jsem ale opravdu doufal, že se s daným materiálem Miloš zvládne poprat podstatně lépe. Navíc s úžasňoučkým Colinem Firthem v zádech. Ze samotného plakátu jsem úplně zhnusen. Až po skončení snímku a na následné upozornění jsem si všiml, jakou zvrácenou perverznost vlastně zobrazuje. Zobrazovat obnažený zadek, v té době, 15leté dívky, musel být v dané době pořádný šok. Tím spíše představa, co s tímto zadkem Colin následně prováděl a zda vůbec zvolil správnou "cestu", jestli mi rozumíte. Každopádně na to šel pěkně zhurta. Bylo hotovo, než by člověk řekl "tri, dva, jedna, teraz". Nefalšované zklamání a zřejmě dosud nejhorší Formanův film. Nerozumím poměrně častému nadšení. Slušný vizuál záporného obsahu.(28.4.2016)

Môj názor a komentár berte ako od obrovského fanúšika Nebezpečných známostí z roku 1988, takže sa nevyhnem porovnávaniu a to dosť kritickému. Formanov Valmont ma sklamal. Videla som ho až pár rokov po Frearsových Nebezpečných známostiach (teraz som si ho zopakovala), ale nemôžem sa zbaviť pocitu, že to proste nie je to pravé orechové. Aj keď Annette Benning a Fairuza Balk sú vynikajúce. Forman má širší spoločenský záber ako Nebezpečné známosti, ale pre mňa to znamená, že sa s Valmontovskou látkou popasoval slabšie a rozbitejšie. Frearsove Nebezpečné známosti sú poňaté komornejšie, ale idú hlbšie do duší postáv.(7.3.2005)

Kritizovat film za to, že se odchyluje od své knižní předlohy, asi není správné, jenže hlavní kvalita Les Liaisons dangereuses, pomineme-li skvostný jazyk knihy, spočívá v schopnosti dvou hlavních hrdinů manipulovat s ostatními a ničit bez jakýchkoliv zábran jejich životy. Vicomte de Valmont a marquise de Merteuil jsou inteligentní, osvojili si umění přetvářky a jednají se zbylými postavami, jako by byly jen šachové figurky v jejich soukromé hře. A když pro účel filmu podstatně zjednodušíte jejich machinace, takže takové svedení madame de Tourvel probíhá velmi snadno, nebo když většině hrdinů přepíšete osud tak, aby je namísto opovržení nebo smrti čekal spokojený život ve společnosti, vytvoříte z (na svou dobu) nesmírně odvážného díla o složitosti lidské povahy, prolhanosti a bezcitnosti jen docela obyčejné kostýmní drama.(10.1.2017)

Po technickej stránke filmu niet veľmi čo vytýkať. Na tento typ kostýmových filmov veľmi nie som, ale Forman ma už vo filme Amadeus dokázal vyviesť z omylu. Tam bol ale zaujímavý príbeh. Tu ho máme tiež, ale už zďaleka nie tak pútavý. Čakať, či C. Firth niekoho pokefuje alebo nie, mi neprišlo také zaujímavé. Čakal som od filmu podstatne viac ako som nakoniec dostal, ale aspoň záver by sa žiadalo vygradovať viac. 60%.(19.3.2012)

Jeden z komerčne a umelecky nedocenených filmov Miloša Formana, ktorý zatienil Frearsov konkurenčný projekt. Po vzhliadnutí ale nechápem prečo. Formanova réžia je možno trochu neoriginálna, ale v historickom žánri to nie je nič neobvyklé. Colin Firth a Anette Benning sú dostatočne slizkí a na rozdiel od Malkovicha a Closeovej príťažliví, takže ich ľúbostné šarády sú presvedčivé. Film ukazuje trefne pretvárku doby na postavách Merteuil a Valmonta, zároveň ale z nich nerobí karikatúry a trochu s nimi súcití, pretože sú proste takí a nedokážu sa (a ani nechcú) zmeniť. Herecky je najpresvedčivejšia Benning, ostatné herečky mi nepripadali rovnako príťažlivé, tak som tú Valmontovu vášeň príliš nezdielal.(15.2.2007)

• - Fairuze Balk, která ztvárňovala ve filmu patnáctiletou dívku Cecílii, bylo v době natáčení skutečně 15 let, přičemž se účastnila scénky, kde ji Valmont (Colin Firth) odhalil celý zadek. Tato scéna byla dokonce zvěčněna i na oficiálním plakátu k filmu. Formanovo rozhodnutí se zobrazením nahého zadku spustilo obrovskou vlnu nevole, která málem vyeskalovala až k vyhoštění Miloše Formana ze země a zákazem promítání filmu. (Frajer42)

• - Michelle Pfeifferová byla oslovena v souvislosti s rolí Markýzy de Merteuil ve stejnou dobu, kdy jí byla nabídnuta také role Madame de Tourvel ve filmu Nebezpečné známosti (1988), kterou herečka nakonec přijala. (Kubrickon)

• - Natáčelo se od 26. srpna 1988 do 24. ledna 1989. (Varan)