Ráj: Láska (festivalový název)

• Rakousko

(festivalový název)

Paradise: Love

Rakousko / Německo / Francie, 2012, 120 min

• hygienik

Uf, toto bola silná káva. Myslel som si, že sex je len otázka ceny a v podstate každý je ochotný sa s kýmkoľvek vyspať za tučnú sumičku či inú protihodnotu. Tereza mi bola mentálne nesympatická od prvej minúty a keď bola nahá, zmocnil sa ma priam fyzický odpor. Ja by som to nedokázal za žiadne peniaze. Film vykazuje znaky dokumentu (scenár, kamera) a to ho podľa mňa zráža o stupienok nižšie, v porovnaní s plnokrvne hranými filmami s podobným námetom. Bŕr, hnus!(7.9.2015)

Skvělá, ve správných momentech humorná, v jiných zase tragická sonda do myšlení, emocionality a intimního života padesátileté obtloustlé ženy, trpící nedostatkem pozornosti, intimity i lásky a těžko se potýkající se svou neatraktivností. Mezi polohami tragickými a komickými je někdy tak nepatrná hranice, že se divák sám musí rozhodnout, kdy je ještě ochoten se situacím smát a kdy už začne hlavní postavy litovat. Výjiměčný film dokud se (a poté co) začne zacházet do extrému a opájet se děním na plátně (mluvím o oslavě narozenin) - v tu chvíli se totiž díky nepotřebnému prodlužování scény vzdaluje ústřední postavě.(6.7.2012)

Příběh byl vyprávěný se zajímavým odstupem, trochu jakoby dokumentárním stylem. Je mi dost líto, že u této projekce nebyl režisér a neřekl pár slov. Většinou je film cesta k vyjádření nějakého názoru, ne tak tady, Ráj: láska neodsuzuje ani nelituje, nenapravuje, nedává naději, neočišťuje, neomlouvá, nekritizuje. Divák se stává opravdovým nestranným pozorovatelem. Určitě to není špatně, jen je to dráždivé, nepohodlné, člověka to nutí víc přemýšlet. Hlavní hrdinka a její přítelkyně mi byly více a více nesympatické, až k poslední půlhodině, kdy jsem si říkala, že je s odpuštěním naprosto vypatlaná. Vůbec mi nešlo s ní jakkoli soucítit, ale proč bych vlastně měla? Každý ze zůčastněných byl trochu sviňák a trochu oběť, takový začarovaný kruh.(5.7.2012)

Tímto filmem se prosmějete od začátku do konce. Z kina budete ale vycházet z pocitem životní prázdnoty. Stejně jako hlavní hrdinka... Margarete Tiesel i její kolegyně si zaslouží palec nahoru za explicitní scény, kdy by se jiné ženy raději neodhalily... leč taková je realita všedních dní, kterou nezachrání ani pobyt v "africkém ráji"... naopak - kromě celulitidy a faldů vyhřezne na povrch to, že žijete třeba život odnikud nikam...(11.7.2012)

Ve srovnání s předešlými Seidlovými filmy i dokumenty je Ráj: Láska asi to nejslabší, co jsem od něj viděl. Na 130ti minutách filmu tady Seidl roztahuje příběh a témata, která by za normálních okolnosti vtěsnal třeba do hodiny nebo maximálně do hodiny a půl (tak, aby to opravdu stálo za to). Nebo měl příběh a témata filmu v mnohém rozkošatit. Samozřejmě tady výborně funguje dramaturgická stránka filmu a vůbec vše, co k Seidlovi obecně patří (herecké výkony, komediálnost, nepřiposranost v zobrazování situací, ...). Ale i třeba kompoziční "vypiplanost" a promyšlenost (působivost) je u Ráj: Láska nižší a ne tak snadno "zapamatovatelná" jako u předešlých děl. Celý film ve své délce trochu nepříjemně splývá. A podobně "mám problém" s koncem filmu, který je lehce zapomenutelný a nevýrazný. Ale co já vím? Třeba se to ještě celé dohraje v následujících dvou dílech plánované trilogie (návrat hrdinky do Rakouska by byl podle mého "tím opravdovým koncem" takovéhoto filmu).(13.7.2012)