Poslední z Furlongů (festivalový název)

• Irsko

Hideaways

Fantasy / Drama

Irsko, 2011, 89 min

Poutavý fantasy příběh o osamoceném nešťastném klukovi Jamesi Furlongovi.Miluju fantasy a proto je tento film přesně pro mě.Harry Treadaway v roli Jamese byl brilantní a se svými modrými oči a podivným kouzlem oslňoval.Příliš přehnané mi ale přišly scény,kdy hlavní hrdina zapříčinil nějákou tu katastrofu a všechno živé kolem umíralo tak takovéto zdlouhavé záběry na irskou přírodu si mohli odpustit.Stačilo by velice krátce ukázat,že vše buď vadne a usychá nebo vzkvétá a oživuje se.Líbilo se mi zakončení příběhu,kdy to zlé prokletí rodiny Furlongů zmizelo a přestože James umřel tak něco z něj žije dále v malé Diane-Ross.Velice zvláštní mi naopak přišlo jak rychle se dvojice do sebe stihla zamilovat.Obvykle někdo, kdo žije deset let daleko od civilizace kdesi v irských lesích a neví o světě tak přece k sobě tak rychle nepustí nějákou podivnou ženštinu s walkmenem??Celkově docela slušně zpracované.(16.7.2012)

Dovedu si živě představit, co by se stalo, kdyby se taková látka dostala do rukou amíkům...Naštěstí se tentokrát další Twilight nekoná. Pohádková fantasy je natočena celkem vkusně s citem pro poetiku a v celku jednoduchý příběh je prost přílišné patetičnosti, naopak se mi líbil severský úsporný styl vyprávění. Příjemná muzika a dobré herecké výkony pak dojem z hezkého filmového zážitku doplňují.(18.2.2013)

Tak trochu jiná fantasy, která se s tím, pravda, moc nesere, a na kterou by celej holý úd neměl koule. Ne tak Irové, se svým černočerným humorem, kteří do toho jdou po hlavě a neštítí se ani scén, kdy tam malej kluk dostává čočku pálkou na hurling (takovej národní irskej sport, vygooglujte si to), a kdy se tam všem dějou škaredý věci a vůbec je ten film svým způsobem takovej... škaredej. A já už teď vím, že Irové jsou vedle Britů, Australanů a Novozélanďanů nejlepší filmaři pod sluncem.(12.8.2018)

• Bluntman

(52. ZLÍN FILM FEST) Očekávat od Agnés Merletové hru s žánrem pohádky či to, že zasazení mytologických prvků do realistického rámce vyústí jako kritika eskapismu nebo reflexe společnosti, jako je tomu ve filmech jejího rodáka Neila Jordana, povede leda ke zklamání. Na místo poučeného publika se cílí spíše na čtenářky Stephanie Meyerové (sága STMÍVÁNÍ) a holčičky oblibující rané Burtonovy filmy (zejména STŘIHORUKÉHO EDWARDA), protože optika, skrze níž je celé vyprávění podáváno, je ženská a muži je přisouzena role tajemného objektu s minulostí, jehož jedinou úlohou je věčně milovat a zachraňovat hrdinku. Zvolená optika, která odpovídá již odrostlé Mae, a zarámování celého vyprávění jako pohádky na dobrou noc, "omlouvá" přepjatost hudebního doprovodu, který lacině doluje emoce, i "kognitivní nepodnětnost" (proč bych si měl klást otázky po dosažení cílů a osudech postav, když je vše tak předvídatelné?). Přestože se jedná o pohádku, a tak není na místě vyžadovat komplexnost ve vykreslení fikčního světa jako ve fantasy, požadavek jeho soudržnosti a zadefinování pravidel je na místě. Ačkoliv se hraje vždy s velmi omezeným prostorem (rodinný domek a blízké okolí, sirotčinec/polepšovna a blízké okolí, nemocnice/ústav a blízké okolí), geografická a temporální pravidla jsou porušována (jak to, že se otec dostal tak rychle ke kravám a zase zpátky?, při pročesávání okolí nikdo nenatrefil na chatrč, resp. o ní nikdo za celou dobu její existence nevěděl? atd.). Mohlo by se zajít ještě dál v poukazování na to, o jak nedomyšlený konstrukt jde a jak i základní pravidla má vnitřně rozporná. (Např. všichni Furlongovi mají od narození nadpřirozenou schopnost, ale přitom někdo ji má už před narozením, jiný zase na základě dětského traumatu - čili tak, jak se to vyprávění zrovna hodí a slouží to komickému či dramatickému účinku.) Nemá to ale cenu, protože nemám dostatek estrogenu a naivní mentality ("láska vše překoná!" - d´oh, jiná banalita by nebyla?), abych se s tím filmem s jeho emo bolestínstvím setkal.(29.5.2012)

Film, v ktorom ide predovšetkým o pocity. Nehľadajte v ňom logiku a ani nejaké racionálne vysvetlenia. Tu záleží jedine na výbornej atmosfére, ktorú má na svedomí predovšetkým dobrá hudba, vizuálne pekné obrazové metafory so závanom symbolizmu a čuduj sa svete aj menej známejší herci, hoci sa od práce moc nepretrhli. Skrátka ide o takú príjemnú a na pohľad peknú fantasy rozprávku pre dospelých so zaujímavým trpko-sladkým rozuzlením. Slušný nadpriemer. 80/100(8.1.2018)