Reklama

Reklama

Viděno osmi

  • USA Visions of Eight (více)
všechny plakáty
Trailer

Obsahy(1)

Dokument o letních olympijských hrách v roce 1972 je složen z osmi částí, které natočili významní světoví filmoví režiséři - Miloš Forman, Jurij Ozerov, Mai Zetterlingová, Arthur Penn, Michael Pfleghar, Kon Ichikawa, Claude Lelouch a John Schlesinger. Každý z režisérů si vybral disciplínu, která ho zaujala svým zvláštním půvabem. Miloš Forman se zaměřil na komické aspekty olympijských her, Lelouch upřednostňuje pohled na poražené spíše než na vítěze a Mai Zetterlingová zkoumá zákulisí vzpěračského turnaje. Film nemá za cíl zmapovat kompletní dění na mnichovské olympiádě, ani nepřichází s jednotnou formou. Místo toho se snaží o přehlídku režisérských talentů inspirovaných touto nadmíru dramatickou událostí věnovanou největšímu sportovnímu svátku. (Quentin T.)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (17)

Robbi 

všechny recenze uživatele

Každý si samozřejmě vybere svou osminu, která ho nějak osloví. Mně skutečně zaujal John Schlesinger, a to hned dvakrát. Vybral si disciplínu, která opravdu není nijak strhující a dramatická - maratónský běh - a pojal ji ne z hlediska závodníků, nýbrž jednoho jediného. Čím však maximálně odlišil svůj přístup - jako jediný se pustil do velice odvážné konfrontace s teroristickým útokem Palestinců na olympijskou vesnici, jehož výsledkem byla přestřelka na vojenském letišti Feldfürstenbrück a jedenáct mrtvých izraelských sportovců. Kdo ví, možná právě tohle pojetí inspirovalo později Spielberga k realizaci jeho MNICHOVA. ()

Fingon 

všechny recenze uživatele

"I'm not interested in sports, but I am interested in obsessions" - Mai Zetterling" Trvalo dlouho, než se mi tenhle dokument podařilo sehnat... Dozvěděl jsem se o něm ve Formanově biografii (vlastně ve dvou) a až donedávna jsem viděl jen několik segmentů na Youtube. Nutno říct, že sport nevyhledávám a u projektů Leni Riefenstahlové jsem spíš trpěl, tohle bylo divácky vděčnější. Edit: seřazeno v chronologickém pořadí// The Beginning (Jurij Ozerov) - ***** Nádherný hudební doprovod evokující Tibet. // The Strongest (Mai Zetterling) - **** nemůžu se rozhodnout, jestli ty frajery mám obdivovat za to, kolik zvedají, nebo se pozastavovat nad jejich cvičebními úbory. Doplněno seznamem toho, co vzpěrači sežerou, spolu s pohledem do kuchyně. // The Highest (Arthur Penn) - *** režisér si zde hraje s formální podobou záznamu - sekvence je rámována rozostřenými záběry, zpomalené momenty samotného skoku a zvuk jásajících diváků zaznívá jen občas. // The Women (Michael Pfleghar) - *** verze na Youtube má jiný výběr hudby, originální mi tak zajímavá nepřišla.// The Fastest (Kon Ichikawa) - **** běh na sto metrů, který v reálném čase trvá deset vteřin, je tu čtrnáctkrát zpomalen. Co asi vidí běžci... Animatrix, anyone? Opět hrátky s časem...// The Decathlon (Miloš Forman) - ***** Pořadatelé ve fialovo-tyrkysových oblečcích jsou tu za stejné hvězdy jako sportovci a stejně vtipní jako hudebnící s dechovkou a ženy v dirndlu s kravskými zvonci. O desetiboji se tu moc nedozvíme, ale je to děsná sranda. // The Losers (Claude Lelouch) - *** // The Longest (John Schlesinger) - **** // Poznámka - sekvence z Youtube (oficiální kanál mnichovské olympiády) jsou neúplné, chybí jim komentář režisérů, některé jsou zkrácené i obsahově. Film vyšel na DVD, ale asi jen v R1. Viděl jsem z hnusné ohrané VHSky, ale aspoň něco - a hlavně to bylo v původním znění. ()

Reklama

kaylin 

všechny recenze uživatele

Co si budeme povídat, o olympiádách jsou rozhodně natočené lepší filmy. Tenhle je takový nesourodý a moc toho ve skutečnosti nepřinese. Sem tam ser trochu pobavíte, sem tam zaplesáte nad tím, jak skvěle lidské tělo může vypadat, ale jinak sledujete film bez náboje, kde se na vás to olympijské dění moc nepřenese. ()

GREGOIRE 

všechny recenze uživatele

Velmi pozoruhodný a zdařilý dokumentární experiment zachycující momenty z OH 1972 v Mnichově očima předních režisérů. Nejenom pro díl věnovaný desetiboji, který výtečně natočil Miloš Forman, stojí tento snímek za to vidět. Osobně mi utkvěl asi nejvýrazněji "sprint" viděný očima Kon Ischikawy. Jeho práce se zpomalením záběru a tlumení zvuku navozuje neskutečnou atmosféru. Rozhodně doporučuji i těm, kteří sportovní přenosy nemají v oblibě. ()

GTS_PUNK 

všechny recenze uživatele

XX. letné olympijské hry v Mníchove v roku 1972 boli prvou letnou olympiádou siedmej dekády dvadsiateho storočia. Z historického hľadiska sú známe najmä pre masaker, pri ktorom zahynula časť izraelskej výpravy. Z filmového hľadiska sú známe napríklad aj počinom producentskej dvojice Stan Margulies a David L. Wolper, ktorým sa podarilo získať ôsmich svetových režisérov, aby v Mníchove natočili vlastný pohľad na olympijské hry. Výsledkom je vskutku zaujímavý dokumentárny počin, akokoľvek sa vymykajúci zaužívaným normám, ktoré filmy z olympijských hier do doby jeho vydania (1973) využívali. Divák sa tu prakticky nestretáva s "tradičným" chronologickým postupom zaznamenávania priebehu hier pod piatimi kruhmi, dokonca sa - až na niekoľko výnimiek - ani nedozvedá mená víťazov, ale sú mu tu ponúknuté mnohé útržky z mníchovskej olympiády. Neraz aj s využitím výrazných umeleckých prvkov tak predstavuje tento dokument unikátne dielo, ponúkajúce úplne nový a svieži pohľad na olympijské hry. Viacerí tvorcovia sa viac než na disciplíny zameriavajú na pozadie celého podujatia, psychiku športovcov, neverbálnu komunikáciu, emócie. V mnohom je takýto pohľad v prípade športového - olympijského dokumentu novátorský, čo ho robí mimoriadne atraktívnym. Visions of Eight predstavuje osem rôznych pohľadov rôznej dĺžky aj kvality. Spoločne však tvoria hodnotný poviedkovo-dokumentárny počin, ktorý sa v množstve olympijských dokumentov nestráca. Práve naopak. Vďaka svojmu originálnemu poňatiu patrí k historicky najzaujímavejším zachyteniam športových zápolení pod piatimi kruhmi. ()

Zajímavosti (3)

  • Sviatok športu narušila tragédia - únos a zavraždenie izraelských športovcov palestínskymi radikálmi. Snímka je im venovaná. (Raccoon.city)
  • Československo vyslalo na XX. letné olympijské hry do Mníchova v roku 1972 spolu 181 športovcov. Výprave sa podarilo získať 8 medailí (2 zlaté, 4 strieborné a 2 bronzové). (GTS_PUNK)
  • Miloša Formana možnosť nakrútiť film zo športového prostredia nesmierne fascinovala, a to preto, že do istej miery korešpondovala s jeho mladíckym snom stať sa športovým reportérom. (Raccoon.city)

Reklama

Reklama