Moje perestrojka

• USA My Perestroika (více)

Moskevský manželský pár vzpomíná na léta svého dětství a mládí, na dobu, kdy se lámaly politické ledy a brežněvovskou éru vystřídala známá perestrojka. Dnes mají Káťa a Borja desetiletého syna a stále více srovnávají jeho zážitky se svými. Do mozaiky navíc přibudou střípky ze životů Borjových kamarádů - kdysi pionýrů, dnes podnikatele a punkového muzikanta. Film je velmi cenný nejen otevřenou výpovědí zúčastněných, ale i množstvím záběrů ze soukromých archivů. (oficiální text distributora)

Biopler

Príjemný, úsmevný dokument, kde sa na komunizmus nepozerá s výkričníkom, ale zúčastnení sa bavia na smiešnosti a absurdnosti systému. Oddychovka dokument. ()

Radko

Vymedzenie sa voči tupej mamone je zjavné z rozprávania ruského pankáča, žijúceho mimo systému podriaďujúcemu sa maximalizácii zisku pri všetkých pracovných i mimopracovných (voľnočasových) aktivitách a práci na sebazdokonaľovaní. Tupé robotické stádo stále dokonalejších manažérov všetkého, zariekavajúce sa čistotou (ich byt a sa musí lesknúť, ich kuchyne musia byť v štýle nerezovo -oceľového chladu, nábytok nikde byť veľmi nemusí - veď všetko je na nete: knihy netreba) zastupuje majiteľ firmy s košeľami za 150 USD/kus. Zastihujeme ho vo fáze, kedy sa ešte úprimne spovedá, že v strane bol, lebo inak sa nedalo, na protesty voči stalinistom nechodil, lebo by ho žena, mamička ani svokra nepustili Dnes sa začína cítiť veľkým bossom a prikazuje všetkým svojim mužským zamestnancom nosiť do robotoy oblečené len košele kravaty a ponožky z firmy, ktorú obchodne zastupuje. Inak sa môžu pratať. Podriadený sekretár protestuje. Márne. Malý vodca sa zrodil. Niekde medzi týmito dvoma pólmi sa pohybuje učiteľská rodina žijúca v obšúchanom panelákovom byte a bývalá miestna kráska, ktorej životné terno, riaditeľ pobočky banky zahynul koncom 90. rokov v moskovskej mafiánskej prestrelke. Dnes s dcérou a sestrou panelákovo prežíva. S vtipom a nadhľadom všetci bývalí spolužiaci spomínajú na mladosť ako na časy strávené šťastne, napriek podivuhodnej dobe. Spomínajú tiež na zánik ZSSR a nové nádeje, ktoré sa veľmi nenaplnili. Dobové dokreslenie ilustračnými zábermi, pesničkami a komentármi dokument oživuje a dá nadhľadovo nahliadnuť prostredníctvom osobných príbehov do histórie veľkej krajiny posledných zhruba tridsiatichtroch rokov. ()

Mylouch

Ohlédnutí za životem v sovětském Rusku a dobou přelomu se spoustou dobových ilustračních záběrů. Příjemný režijní nadhled, popis generace, kterou sovětské časy ve více ohledech poznamenávají dodnes. ()