Melancholie der Engel

• USA Angels' Melancholia, The
všechny plakáty

Na počátku filmu se po letech potkávají dva přátelé a společně vzpomínají na těch pár dní, během kterých kdysi dávno dali naplno průchod své zvrácenosti a bez zábran realizovali všechny své nejúchylnější a nejmorbidnější fantazie. Tenkrát se seznámili se dvěma zajímavými dívkami a odvezli je na svůj zchátralý statek. Tam se k nim připojilo ještě pár dalších podivných existencí. První polovina filmu je spíše popisná, s minimálním dějem a soustředí se hlavně na budování nihilistické atmosféry. Je plná záběrů na rozkládající se mršiny, sliz za lezoucími šneky a další rekvizity, které jsou prokládány existenciálními rozhovory úchylných protagonistů s jejich nic netušícími oběťmi, to vše s jediným záměrem – vyvolat v divákovi pocit zmaru a hlavně nepříjemnou úzkost v očekávání, kam až postavy nakonec ve své perverznosti zajdou. Postupně pak režisér odhazuje veškeré zábrany a servíruje divákovi opravdu velkou porci odporností a patologického chování aktérů příběhu a pokaždé, když se zdá, že už došel na vrchol hnusu, ještě dál přitvrdí. Hranici toho, co vůbec ještě je přijatelné (byť v tomto žánru) zcela nepochybně překračuje, a to rozhodně víckrát než jednou. (Omnibus)

-bad-mad-wolf- odpad!

Hodnota. Zhruba stejně velká, jako když vrcholový sportovec uprostřed závodu zastaví a začne se zajímat o efektivnost vlastního průjmu. Extrémnost mě nijak netankuje; i Spalovač mrtvol svým sdělením člověka rozhodí víc a nepotřebuje k tomu koktejl zařízlých kočiček, šneků a sporadického blinkání. Zásadní skutečností totiž je, že člověka více než zobrazené fascinuje otázka, jaký význam existence podobného paskvilu má. Pokud má dílo nějakou strukturu a snaží se jejím prostřednictvím vyvolat libovolné pocity, pak může diváka sestřelit jedinou zásadnější scénou - protože si ho předtím dokonale připraví. Tyhle hnusoidní experimenty ovšem místo budování čehokoliv od začátku přímočaře bombardují (nudou, krví a hovnama - haha), aniž by se bylo čeho chytit. Filmová hodnota je krystalicky NULOVÁ. Soutěž o znechucení diváka za přidanou hodnotu nepovažuju - zvláště ne v době, kdy už nemá čím překvapit. Každému, kdo si podobným filmem občas potřebuje vyventilovat nejtemnější kumbálky mysli, se omlouvám. (: ()

ricci.s

Dobrý režisér je ten Dora. Tentokrát sa vydal experimentálnou cestou, takže nijaký dej mu nebolo treba, a koncentroval sa najmä na obrazovú stránku podobne ako Hussain v mojom najobľúbenejšom surrealistickom kúsku Subconscious Cruelty. Takže čo tu máme... napríklad pekné zabíjanie zvierat, požieranie červov, znásilňovanie, fekál porno, hrátky s análom či pohlavnými orgánmi - a pekne krvavé, a tak ďalej, proste úchylný hnus, ktorý potešil, aj keď na mňa nezapôsobil až tak extrémne, ako spomínaný SC, či Dorov predchádzajúci snímok Cannibal. Myslím, že je jasné, v čom bol problém. Keby totiž horor zostrihali výlučne na úchylárne, alebo vynechali (či aspoň skrátili) prvú hodinu, v ktorej sa tam toho veľa nedialo, film by trval len niečo vyše hodiny a úplne by to stačilo. Ale je to fakt sila ináč, veľmi príjemné orgie len pre žánrovo "skúsených", ktorí nepotrebujú v snímkoch podobného razenia hľadať hlbší zmysel a vyhýbajú sa pojmu "samoúčelný". ()

Flipnic

No tak konečně to mám za sebou a jsem v oblasti "netradiční extrémní kinematografie" zas o něco chytřejší ... A nebo ono vlastně ani nejsem. Film je dějově naprosto totálně o ničem. Na nějaké venkovské salaši se sejde partička úchylnejch lidí, nějakou dobu tam spolu vegetují a "existují" ... Prostě divák 120 minut (!!!) sleduje miliardu detailních kamerových záběrů na mrtvolky zvířat, brouky, pavouky, žížaly, červy, rozkládající se mršiny ... No já už pak myslel, že se snad jedná o nějaký dokument pro začínajícího entomologa!! :-)) Ne jako nic se tam neděje, je to strašná nuda, nemá to hlavu ani patu, nemá to žádnej hlubší význam, nic ... Jen prostě sledujete tyhle vcelku nechutné záběry, ale kdo vyrůstal třeba na venkově a hrál si s místními broučky a trhal jim křidélka a krovky, tak bude jako doma ... :-)) Všechno se relativně vyhrotí po té druhé hodině, kdy se postavy mezi sebou začnou nesmyslně masakrovat a Dora výrazně přitvrdí (ženská a mužská masturbace před kamerou, blití, chcaní, zvracení sraní, znásilnění nožem, vykuchání břicha - střeva ven, spalování mrtvol a jejich následné ukládání do místnosti, mučení a řev ... Někdo přežije, někdo ne, podle jakého vzorce se to bralo jsem nepobral a poselství žádné. Jen pár keců, které pro mne fakt objevem nebyly ve smyslu: "Prach jsi a v prach se obrátíš." ... Je to humáč, není to pro běžný konzumní diváky, je to divný, ohavný, perverzní a zvrácený. Nedoporučuju to slabým povahám. Tak ... a máte to ... :-)) ()

pan Hnědý

Další brutalita z dílny Mariana Dora. Do ANGELS` MELANCHOLIA se žánrový fanatik stoprocentně zamiluje. Brutalitou podobné jako I Spit on Your Grave. A jako bonus obsahuje krásný poster. Brutální, krutý, ohavný snímek, který není stvořen pro všechny filmové diváky. Srdjan Spasojevic má tenhle film určitě rád. ()

darkrobyk

Naturalismus, symbolismus, dekadence, Květy zla, Jakubisko, Greenaway, Pasolini, německé fekal porno. Poetická báseň (ano, jde o pleonasmus, ale mně se sem hodí) o životě a smrti snímaná výtvarnou kamerou, doprovázenou nádhernou i chladnou hudbou (Samuel Dalferth). Asociace, plynoucí obrazy, ticho, křik. Film je působivější v pasážích, kde se nemluví. Temnota, světlo a prach. Vpodstatě artová záležitost pro menšinové publikum. ()

chezush

Právě jsem dokoukala tu největší úchylárnu, jakou jsem v životě viděla. Odpouštím mu i scény se zvířaty a nudnou první hodinu, protože to co následuje potom...to se nedá popsat. HNUS! To musíte zažít. ()

lamps odpad!

Hrozná pitomost a úchylárna, která nemá obdoby. Ani ne tím, jak moc je to násilné a extrémní (v tom se Dora na Japonce a Francouze nechytá), ale spíše pro ten dementní pseudoumělecký styl, jímž jsou ty úchylnosti zdlouhavě prezentovány. Je to svým způsobem originální a hodně depresivní, ale je to současně tak hnusně vypadající, nudné a nicneříkající, že je z toho jen trapná onanická póza netalentovaného filmaře. Do sbírky nejvíce znepokojivých děl kinematografie to asi patří, ale to byla také jediná motivace při natáčení. Oplzlost bez myšlenky a bez vkusu. ()

misterz

"Najjemnejší" a divácky najprístupnejší snímok od M. Doru, z ktorého sa tak nedvíha kufor ako z iných jeho filmových počinov. No i tak je plný hnusných, odporných a brutálnych scén, ktoré sa z pamäti vytesňujú len veľmi ťažko. Iba pre veľmi okrajového diváka. 80/100 ()

pornogrind

M. Dora je uléťák a asi taky řádnej úchyl a podle toho taky vypadají všechny jeho filmy. V tomto snímku nechybí krev, gore, sraní, chcaní, blití, znásilňování a spoustu jinejch úchylností. Nesmím opomenout, že ve filmu je spoustu záběrů na zvířátka. Ale pro ochránce a milovníky zvířat to určitě nebude. Jelikož tyhle zvířata a ostatní havěť jsou většinou v nějakým stádiu rozkladu. Film se rozhodně nebojí nahoty a díky tomu ve filmu nechybí detailní záběry na výstřiky, péra a 3,14če. Herecký výkony jsou za hranicí možností. Ostatně tak jak je u Dorových filmů zvykem. Peter Martell v roli Heinricha předvádí opět neskutečný výkon. Kam se hrabou herci ocenění oscarem. Dorova kamera je přímo luxusní a skvěle jí sekunduje hudba do snímku zvolená. Jediným problémem filmu je zbytečně přepálená stopáž. ()

Omnibus

Ono by to mohlo být i zajímavé, nechat se bez zábran unášet na vlně maximálního hnusu a jen ho nechat s čvachtáním proplouvat skrz hlavu, jenže to nešlo. Pracně budovanou atmosféru rozkladu a zmaru systematicky narušovaly pseudofilosofické kecy (měl jsem to radši zhlédnout v němčině, kterou téměř nemluvím. Ne, já debil jsem si k tomu musel stáhnout anglické titulky). TOHLE OPRAVDU NATOČIL MAGOR! Mám na mysli to nudné a otravné pindání. Navíc nepatřím k lidem, které i padesátý sedmý záběr na lezoucího šneka dostane do extáze, ani nejsem „hororový fajnšmekr“ typu „Násilí na lidech mi nevadí, ale ať mi nikdo nesahá na zvířata“. Sebepomaleji rozšlápnutá ještěrka je pořád jen rozšlápnutá ještěrka, žádné drama. A protože jsem původem z vesnice, tak i u detailních záběrů zabíjačky prasete se mi akorát začnou sbíhat sliny na jitrnice. Zvrhlíci byli sice zajímaví týpci, vykreslení plasticky, za ty jsou body navíc, ale ty oběti... Jak mě mají pocitově rozbourat na nich páchané zvrácenosti (a že jich tam nakonec bylo), když o nich dohromady nic nevím (u dvou a půl hodinového filmu na to snad času bylo dost). Jen to, že se do „příběhu“ dostaly jaksi podivně a ne příliš uvěřitelně, furt se tam jen mrcasí (popojíždějí na kolečkovém křesle) jak tělo bez duše, od kobylek k pavoukům a zpět a občas si zahulí nebo si šlehnou, dokud je někdo konečně nevykuchá. Pardon, ale s tak flegmatickými a nudnými obětmi prostě soucítit nejde. Čili: odporné a zvrácené? To ano. Působivé? Moc ne. ()

JASON_X odpad!

Režiséra Mariana Doru asi fascinuje a vzrušuje fetišistický, bizarní a krvavý (sadomasochistický) sex. Blaženě se válet v hnijících a červy prolezlých vnitřnostech zvířecích (a asi i lidských) mrtvol, s rozkoší se pomazávat hovny, chcankami a blitkami, šťourat jazykem a prstem v řezných ranách a tělesných otvorech (i v těch kolostomických) a u toho masturbovat... Fajn, tyhle fantazie sice nikomu nezávidím, ale každý jsme holt nějaký. Jen nechápu, proč o tom dotyčný natočí více než dvouapůlhodinový(!) film s nějakými mizerně hrajícími pornoherci a zabalený do jakoby (rádoby) experimentálně-artového a pseudofilosofického hávu?? V rámci jakési exhibicionistické autoterapie? Ale koho to probůh zajímá? Nejsilnější pocit, který jsem u tohohle dílka prožíval, nebylo zhnusení ani šokovanost, ale extrémní nuda. Nuda úplně stejného druhu, jakou jsem cítil kdysi dávno při sledování "šokujícího" Pasoliniho filmu Salò o le 120 giornate di Sodoma. Ale v porovnání s touhle nudnou amatérskou pitomostí to byl umělecky hodnotný film a navíc s dobrou kamerou. ()

kaylin

„Melancholie der Engel“ je odporný film a to, že na vás má nějaký emoční dopad, to je jeho hlavní deviza. Jsou zde scény, které si prostě budete pamatovat, anebo je budete chtít zapomenout. Rozhodně je to jeden z nejextrémnějších filmů, které jsem kdy viděl, a myslím, že to tak i zůstane, protože si uvědomuji, že mě tahle stránka kinematografie přestává zajímat. Nic mi to nedává, ale rozhodně nebudu tvrdit, že to někoho nezaujme, a pokud, nebudu toho člověka odsuzovat, pokud na mě nepůjde s nožem v ruce a kozou na provaze. ()

lennyd

V první polovině je docela sympatická hudba (takové příjemné piánko). O zbytku filmu bych se radši moc nezmiňoval, neb ač jsem si jist, že jsem jej přežil bez fyzické újmy, tak o psychické újmě nepochybuji. A to jsem poslední třetinu filmu shlédl rychloposuvem, a to hlavně pro to, že jsem si před pár lety masochisticky (jak příhodné) slíbil, že od žádného rozkoukaného filmu neodejdu. Jinak toto opravdu není můj šálek kávy, a těm kterým se tento film líbil, se omlouvám za své hodnocení... ()

Tereszka33

Tohle vás rozbije na malé kousky, začne vám to dávkovat po malých porcí a pak vás to roztrhá. Nic pro slabé povahy a ochránce zvířat, tady se servítky neberou. Pokud v sobě nemáte nadsázku pro fekální ujetosti, zvrácenosti a tyranii na zvířatech a lidech, ani to nezapínejte. Myslím si, že dvě hodiny byly zbytečné, první hodina mě absolutně nebavila, stačila by mi klidně hodinka a půl. Děj byste zde těžko hledali, ty kostelní varhany mě strašně rozčilovaly. Myslím si, že tohle jen tak někde neuvidíte a proto si to zaslouží hodnocení nad průměrem. Doro, ty si převlečený ďábel. ()

vitekpe

Tyhle extremni filmy, to je teda neco. Jsem bohuzel prilis zvedavy na to abych je ignoroval, takze cas od casu... ale hodnotit je ale musim umyslne nizko, protoze se mi toto nazirani na svet nelibi, a taky chci timto odradit potencialni nepripravene divaky... ()

ElBadelin

film je to pro me odpadovej, avsak mira hnusu na nejvetsi urovni, co jsem kdy videl a za 5*, takze celkove prumer. Doru jednou nekdo zavrazdi ()

Rathalos

Marian Dora je urcite psychopat prvej triedy,ked natoci take nieco,je to treti film od neho,ktory moje oci zhliadli,najprv je to asi nieco vyse hodiny nehoraznej nudy,chvalabohu,ze este existuje pretacanie a potom zacne peklo na zemi,nasilie,zvratenosti,brutalita,uchylky,jednoducho teror,ktory len tak hocikto nezvladne pozerat,radsej sa tomu vyhnite...:-) ()

fililipekk

První film co ponechávám bez hodnocení (zatím, časem asi ohodnotím). Celý je to fakt jeden velkej ekl, hodně hard, hodně ,pro někoho, nestravitelný. Doporučoval bych shlédnout v mírné depresi a pod vlivem omamných látek ať to má ještě větší drive než za sucha. ()

Pitryx

No, síla to je, to se musí nechat. Ale pokud někdo viděl pár věcí asijské provenience, už ho nemůže nic překvapit. Tedy se mnou to zas tak nějak moc necloumalo. Děsně mne štval rychlý střih, ale ten mne štve ve všech filmech. Jinak však šlo o volovinu se spoustou záběrů na brouky a šneky, to jsem se měl jako poco? Dost záběrů bylo v jakémsi pološeru a mlze. Body dolů. Ty zbytečně kecy kolem toho také být nemusely, jen to natáhlo stopáž do neúnosné míry. Pissing nemusím, ten mne v trans neuvádí, a nějaké ty perverzity, jééé těch už jsem viděl. Takže, celkově, jak výše řečeno, pro mne nic překvapivého ani nic nového, tím méně zajímavého. Ale ocenit to musím, to bych lhal sám sobě. ()