Mnichov: Skuteční vrahové (TV film)

• Česko

Mnichov: Odveta Mossadu

Munich: The Real Assassins

Munich: Mossad's Revenge

Dokumentární

Velká Británie, 2006, 51 min

Tom Whitter

Kdyby Spielberg svůj Mnichov natočil přesně podle tohoto dokumentu tak to mohl být prima film, ale Steve přitlačil na filozofování o vině a trestu a přidal naprostou fikci. O Operaci Boží hněv jsem četl hodně ( viděl jsem i Mnichov ), ale toto je můj první filmový dokument a hned velmi dobrý - přehledné, podrobné, s výpověďmi agentů Mossadu, pamětníky, experty a i hraná část není rušivá. Kde jinde vám prezident země řekne, že si vzal ženské šaty, namaloval se a napudroval? PS: jen mám problém s užíváním slov vrazi a vražda ( vyjímkou potvrzující pravdilo byla zpackaná akce v Lillehammeru ) - copak Gabčíka s Kubišem nazýváme vrahy, kteří vraždili? Ne, jsou to vojáci, kteří vraha zlikvidovali.(27.6.2018)

• sator

Jednak je vše tak zmanipulované že jeden vůbec netuší kde je pravda, jednak každý sklízíme co jsme zaseli...(26.8.2018)

Pokud se jedná o vykreslení jednotlivých operací, které vedly k likvidaci lidí napojených na Černé září a dalších teroristů, tak bylo všechno v pořádku. Operace byly načrtnuty věrohodně, což umocňovaly i výpovědi aktérů z řad Mossadu či ex-premiéra Ehuda Baraka. Bohužel dokument se už tehdy nevyhnul jisté tendenčnosti a zabité teroristy vydával spíš než za zločince za oběti, což umocňovaly výpovědi jednak jednoho z palestinských zločinců a druhak vdovy po jednom ze zavražděných izraelských atletů, která neustále opakovala, že teroristé měli být postaveni před soud. Dokument tak zcela potlačuje fakta, že většinu z teroristů by před soud nebylo možno pohnat, protože byli chráněni hostitelskými zeměmi a doba únosů alá Eichmann byla už neodvratně pryč a ani důkazy, byť nesporné, které Mossad shromáždil, by před standartním soudem neobstály. Ta propalestinská nota dokument značně devalvovala, ale pořád je to poučná podívaná. 60%(4.3.2015)

Hodnocení zpravodajských akcí tajných služeb málokdy mívá jednoznačné vítěze a poražené a interpretace těchto akcí bývá ještě daleko spletitější, protože akci nějak vidí aktér, něco může/nesmí říci a jinak druhá strana, takže to chce brát dosti s rezervou. Nicméně dokument je natočen hodně věrohodně na základě mnohých skutečných událostí, včetně maléru v Lillehammeru. Na druhou stranu se mi ve střední Evropě podivně chápe metoda "oko za oko" a její dotažení do reálných vražd vytipovaných cílů, ať již měli s Mnichovem něco společného nebo šlo o cíle skutečně nebo potenciálně nebezpečné Izraeli. Jenomže Izrael bojuje o svou existenci od roku 1948 a jako malý stát musí reagovat v arabském světě jinak a předcházet i potenciálním hrozbám. K pochopení dokumentu je třeba našprtat dost informací z oblasti Středního východu ještě před 2sv.v., vliv Britů, Francouzů, Britského mandátu Palestina a jeho dělení, pět arabských válek a reálných dopadů, ale i obava SRN ze skupin typu Baader-Meinhofová, kteří s palestinci nakonec později jednali po únosu letadla Lufthansa, až po vznik jednotky GSG9. Je to sakramentsky složité.(1.1.2017)

Oko za oko?(6.3.2015)