Kami-sama no memočó: It's the Only NEET Thing to Do.

• Japonsko 神様のメモ帳 It's the only NEET thing to do. (více)
Promo

Epizody(12)

Naru Fujishima je prostý stredoškolák, ktorý bol v triede vždy izolovaný od ostatných. Jeho spolužiačka, Ayaka Shinozaki, pozve Naruho do školského klubu a predstaví mu detektívku menom Alice. Alice si ho najme ako svojho asistenta, aby spoločne riešili mysteriózne prípady. (Carol Pifková)

Subjektiv

Běžné je v mnoha anime míti za hlavního protagonistu troubu bez charismatu, nevýrazného slušňáka, nudného nekňubu, který není zajímavý ničím jiným, než svou všeobjímající konformitou a průměrností. Mohou si snad tvůrci myslit, že takové prázdné plátno poslouží divákovi k tomu, aby na něj vymaloval sebe? Nebo snad má umožnit více vyniknout těm bláznům okolo plným života oplývajícím excentritou až komixového ražení, aby mu pak na oplátku pomohli najít plnohodnotné místo v životě a něco, proč jej žít? Ať tak či tak, po setkání s dětskou NEET detektivkou, hyperaktivní zahradnicí, military a techno geekem a dalšími postavičkami, jež jsou spíše karikaturou lidství než plnohodnotnými charaktery, se nám protagonista nezměnil v cokoliv zajímavého. Nechci být zlý, ale náš pes má tisíckrát bohatší charakter než zdejší existence. Tito tvorové zformovali tým, jenž se z humanitárně-pietních důvodů formulovaných jazykem soutěží Miss louská "zapeklité" případy. Jako když se milé Missky zeptáte: "Co byste udělala proto, aby byl svět lepší?" "Stala bych se detektivem, protože jenom detektiv umí pomáhat mrtvým. Odhaluje o nich pravdu." Proč vlastně spolu tito nesourodí spolupracují není mi zatím zcela jasné a již mi to záhadou nejspíš zůstane. Divák je postaven před fakt, že spolu jsou a jen protagonista nejobyčejnější se k nim přidává nově. A proč vyměnil svůj život člověka, jenž rád nevyčnívá a zůstává o samotě za dobrodružný život detektivní? Přeci proto, že naň preadolescentní dívenka začala křičet různé příkazy a jemu přišlo přirozené je poslechnout. Nemám zájem zabývat se osudy lidí s takto koncipovaným chováním, zvláště když jejich detektivní práce pramálo stojí na přemýšlení a logice. Důležitější se jeví, jak moc budou na konci vyšetřování dojaty zainteresovaní, kolik slz prolejí a jaké "pravdy" o ldiské duši se dozvíme. Slabé ** po 4 dílech. ()

Madsbender

Videl som úvodnú 50-minútovku a vôbec ma to nechytilo, takže som ďalšie diely ani nezháňal. Dejovo je to pomerne slabé, nezáživné a nudné. Celý námet je veľmi podivný a tvorcom sa absolútne nedarí ponoriť do charakterov s veľkým potenciálom, vďaka čomu iba zostávajú plytké "humorné" alebo "záhadné" archetypy postáv. Slabota. ()

Carol Pifková

Mám pozreté tri časti ale akosi sa neviem riadne vžiť do deja. Celú moju pozornosť si drží iba Yuuko "Alice" Shionji a to bohviečo nie je ak ma pri tom udržuje len jedna postava, ktorá sa tam sem-tam ukáže. Ale skúsim ešte dáke tie časti a uvidím. No nakoniec som seriálu dala už 2x šancu s tým, že možno sa to zvrtne k lepšiemu. Bohužiaľ sa tak nestalo a i keď nie je u mňa zvykom ukončiť pozeranie seriálu predčasne pri Kamisama no Memochou sa vzdávam, pretože ma nepresvedčil a strašne ťažko sa mi pozerá niečo čo ma naozaj nebaví. Je to pre mňa sklamanie čakala som dáke zapeklitejšie a zaujímavejšie prípady. Ukončujem seriál v polke a nie som na to hrdá ale viem, že ma čakajú lepšie a zbytočne zabijem čas týmto. Kvôli Alice aspoň tá 1*. ()

Larky

První až na anime netradičně dlouhý díl, je velmi solidní. Hošík se jak slepý k houslím dostane do podivného spolku detektivů, jejichž vůdcem je tsundere girl, která u PC tráví prakticky celý život, do toho nějaká ta zápletka, všechno příjemně odsípá, navíc je konec i logicky vysvětlen, takže člověk o nic nepřichází a v pohodě chápe, co, proč a jak se stalo. Jenže - potom přijde druhý díl, který uvedená pozitiva téměř do jednoho maže a stává se tak zdlouhavou nudou, bez pořádného děje, otravných postav, které zprvu působili vcelku příjemně. Kvalitativní propad se u seriálů prostě stává, není to nic šokujícího, nebo nepochopitelného, u Kami-sama no Memo-chō je ale podivné to, že sestup přijde velmi záhy po začátku. Škoda, slibné to bylo. Lepší 2* ()

SonGokussj

Nebudu zpochybňovat myslící schopnost jedné dívky, která v životě nepracovala, nerada se koupe, je neuvěřitelně chytrá a krásná, protože její jediná strava je "xxx" (nemyslím porno). Je tu totiž jedno vcelku jednoduché vysvětlení. Ona ta dívka má IQ normálního člověka a -všichni- okolo ho mají tak o 50 bodů níže. Normální člověk mezi debilama, takový Přelet na kukaččím hnízdem. To jsme pak hrdinové, když všichni okolo jsou tupci. Naprosto nudné, debilní a nezáživné anime, které si hraje na Gosick. Tam jsem měl podobný pocit, ale bylo to lépe zpracováno. Nestojí vůbec za řeč. Viděno celé. Bohužel. (čekal jsem zlepšení, křivka však šla opačnou stranou). 30% ()

Starletka

Viděno v rámci Anime-Planet Secret Santa 2014. Člověk, který mi tenhle skvost doporučil, je buď troll nebo nemá vkus. Sama od sebe bych se na to opravdu nepodívala. Ale brala jsem to jako challenge. Příběh najdete prakticky jenom na začátku prvního (nepochopitelně) extra dlouhého dílu. Mám moc ráda detektivky, ale tady jsem se detektivování moc nedočkala. Případy většinou sice ze začátku vypadají zajímavě, ale jejich řešení bývá těžkým zklamáním, neboť víc než na samotné vyšetřování se zde klade důraz na jednoduché interakce a rozhovory mezi postavami a (samozřejmě na co jiného než) na fanservice. V každém díle se slečny musí navzájem osahávat, koupat se spolu nebo je aspoň jedna z nich polonahá. Mimochodem hned první taková scéna se objevila ani ne 3 minuty od začátku. Animace je klasické moe - všechny postavy vypadají jak přes kopírák a hlavně musí být co nejroztomilejší. Opening i ending se relativně povedli, ale soundtrack je naprosto nevýrazný a ani si ho nevšimnete. Největší kámen úrazu jsou postavy, převším Narumi a Alice, tedy postavy hlavní. Narumi nemá naprosto, ale naprosto žádný charakter, jako kdybyste náhodně vytáhli někoho z pozadí a dali mu hlavní roli. Možná, že to byl záměr, aby vedle něj Alice vypadala zajímavěji a inteligentněji. Alice samotná je sice kawaii, ale prakticky všechno co dělá je, že pořád jenom mluví o tom, jak je lepší než všichni ostatní, a o tom, že je detektiv (kdyby to náhodou někdo zapomněl), brečí a poroučí všem kolem sebe. Takhle si teda detektiva nepředstavuji. Challenge completed. Už nikdy víc. 2/10 ()

Five By Five

Neet detektívka Yuuko by mohla ľahko konkurovať aj Victorique z Gosicku a to ako svojou roztomilosťou, tak možno i vyšetrovacími schopnosťami. Toho vyšetrovania tam na druhej strane však bolo žalostne málo, zápletky nudné (sklamal ma už prvý diel, no napriek tomu som to dopozeral) a misia epizódy chýba... Malé plus aj za to, že je to zasadené do súčastnosti... Koniec 10. časti ma dosť prekvapili (negatívne - vtf), ale ten záver nebol zlý... Slabší priemer... ()

JohnyTrava

Keby sa to len nehralo na všetko možné aj nemožné a nevznikol z toho takýto nevýrazný guláš s nevýraznými postavami. V podstate až na posledné (teda predposledné, záver je tradičné odbitý) diely to za veľa nestálo, nič poriadne sa tam nedialo a ... ten guláš som už spomínal. Veď len si ho rozoberme. Seriál akože o NEEToch, z ktorých je ňou skutočne až jedná postava. Detektívka s tak chytrým/ou detektívom/kou, že sa musí povinne tváriť ako pupok sveta ale pritom nič svetoborné nevyrieši, len čo to zabalí do nevýrazných, tridsaťkrát omieľaných kecov. Osobne proti DOOL postavám nič nemám, ale musia mať aspoň nejakú (aj keď parodickú) osobnosť, nie stokrát recyklovanú schému. A aby sme boli úplne COOL tak tam dajme jakuzu. Pssst! ale len v dobrom, kým ten náš hlupáčik príde na to, že sme zlí. Tak blbý seriál som už dávno nevidel, veru dokopal ma prehodnotiť postoj k súbežne rozpozeranému DMC a tak ho plne doceniť. Radím nenechať sa zlákať coverom, sľubnými anotáciami či nadhodnotenými hodnoteniami. V týchto vodách je veľa o mnoho lepších kúskov, ktoré si môžete uloviť. ()

DaweForeman

Řekl bych, že anime pouze pro určité lidi, kteří pochopí celkem důležitou podstatu jednodtlivých postav. Je tu velká různorodost a proto se to může zdát jako guláš, ale když se v tom člověk vyzná, tak je to hnedka o něčem jiným. Nejvíce to shrnují poslední slova Alice v závěrečném díle. Stejně jako v průběhu jednotlivých případů, je všechno velmi zmatené a pořádně není řečeno, co, jak a proč bylo, kdy pravda se odhalí až v závěru, tak to samé platí i o celku tohoto anime. Člověk bohužel u tohoto anime musí přemýšlet a dát si jednotlivé dílky dohromady. Ano je tu zase klasický idealista, který chce dosáhnout "světového míru", ale později pochopí, že tomu tak není. Jediný, co mě tu překvapuje je ona jemnost - člověk tu skoro nevidí téměř žádné zbraně, což by se v oblasti podsvětí celkem očekávalo. Dalším mínusem bych viděl pouze nedostatečné pozadí u některých vedlejších postav a krátkost anime, kdy by se v tomto případě hodila aspoň 25-ti dílovka. Každopádně udržuje si to celou dobu napětí, kdy Narumi se pohybuje celkem na hodně tenkém ledu a má obrovské štěstí (typický gamblér) a dramatická stránka má taky silný dopad. Animace i hudba jsou dobré. ()

Palisander

Niežeby to bolo vyslovene zlé, len väčšinou také nemastné neslané. Chcelo by to menej zbytočných prejavov a možno by silné momenty vyzneli inak. Škoda. Z námetu spolupráce detektívov a mafie by sa dalo určite vytrieskať viac. ()

dudo24

Veľmi dobre namiešaná kombinácia. Hlavný element seriálu bol pohodový tok udalostí a vtipný situačný humor. Túto relaxačnú jazdu pozitívne narúšala konštantná vážnosť situácií a občasná drsnosť, ktorá akoby ani nepatrila do tohto žánru, ale o to silnejšie zapôsobila keď prišla na scénu. Neodohrávala sa nejaká extra hlavná príbehová linka, buď boli udalosti epizodické alebo roztiahnuté na viac dielov. Avšak neuberalo to zážitku. Veľká sila tohto anime bola, pre mňa, vo vývoji hlavného charakteru a budovaní jeho vzťahov s ostatnými postavami. Je pravda, že druhí, aj keď veľmi sympatický a zaujímaví, boli trochu zanedbaní v ukázaní ich vnútra a histórie a aj Narumi a Štvrtý, ktorí boli rozoberaní asi najviac nešli úplne do hĺbky. ***SPOILER*** Napriek tomu, cesta Narumiho, od osamoteného všedného bojazlivého tínedžera na rešpektovanú osobu s kopou kontaktov a ľuďmi na ktorých sa môže spoľahnúť a ktorí sa spoliehajú na neho, určite nahrádzala slabé rozvinutie ostatných. Jedna z najlepších scén bola keď sa Narumi neovládol a vymlátil z Ayakinho brata dušu. ***END SPOILER*** Páčilo sa mi, že dej nebol dopodrobna vysvetľovaný a bolo na divákovi aby si spojil veci dokopy alebo domyslel chýbajúce. Určite mal seriál nevyužitý potenciál, ale nespôsobilo to žiadny negatívny efekt. Veľká škoda, že neexistuje, a asi ani nikdy nebude, druhá séria. Hodnotím slabými piatimi hviezdami. ()