Berserk: Ógon džidai hen I – Haó no tamago

Berserk: Ōgon jidai-hen I - Haō no tamago

Berserk: Golden Age Arc I - The Egg of the King

Animovaný / Akční / Drama / Fantasy

Japonsko, 2012, 77 min

Ide v podstate o znovu vydanie staršieho geniálneho anime Berserk z roku 1997 v novšom graficky vyspelejšom kabáte čomu samozrejme dopomohli nové technológie. Pôvodný Berserk, ale aj tento sfilmovaný čerpá z mangy rovnakého názvu. Anime, ktoré je vytvorené nám predostrie príbeh len z veľmi malej časti mangy a to tej, ktorá bola u fanúšikov najpopulárnejšia a to Golden Age Arc. V mange je najskôr vyobrazená budúcnosť a potom nasleduje rozpamätávanie Gutsa a rozprávanie o predchádzajúcich udalostiach a to je presne tento príbeh (minulosť). Prvý film je dôstojným znovu vydaním pôvodného, ale jeho kvalít nedosahuje. Trpí možno kratšou dĺžkou (plus pár minút mohlo zobraziť podstatné udalosti) oproti druhému a tretiemu filmu. A tiež sa mi niektoré situácie zdali zrýchlené čo bolo na škodu veci. Preto stále odporúčam pozerať starší kúsok a potom ak sa bude páčiť siahnuť po tomto filme a po ďalších dvoch. Bez tých pár výčitiek, ktoré mám len konkrétne k prvému filmu je to plnohodnotná zábava. Baví hlavne ak prejde nejaký čas od videnia staršieho anime http://www.csfd.cz/film/139653-kenpu-denki-berserk/. Ďalší film (pokračovanie) je tu : http://www.csfd.cz/film/318810-berserk-ogon-jidai-hen-ii-doldrey-koryaku/(11.12.2014)

Musela se dostavit situace, kdy původní (seriálovou) předlohu sesekáte a snažíte se nacpat do třetinové stopáže. A uděláte to tak, že vynecháte většinu "nepotřebných" scén a necháte tam jenom zvraty. Takže přijdete o všechno to postupné budování vztahů a postav. A právě tyhle scény byly důvod, proč se mi původní verze tak líbila. Nehledě na parádní hudbu a náhled do psýchy postav, ale třeba i ta primitivní animace měla v sobě víc energie a tvořila mnohem lépe atmosféru, než tahle pastelová nuda. - 60 %(15.6.2012)

Ach jo...... Jak to přesně vystihnout......Na jednu stranu vizuální extáze a nadšení z toho, že se konečně podařilo oživit jedno z nejlepších anime, co jsem měl možnost shlédnout a které mi celkem hodně změnilo pohled na život a jeho smysl. Z té druhé strany musím být bohužel celkem kritický. Největší slabinou je osekání původní seriálové předlohy respektivě díly 1 až 10 z 25 na pouhých 76 minut. Absence rozvíjení postav, filozofických debat, hudby a úžasné atmosféry. Přitom se jedná o fantastické anime, klidně by mohlo mít i 150 minut. Všem doporučuji podívat se na Berserka z roku 1997. Pochopíte ho do hloubky, což tahle novela bohužel nedokáže poskytnout. Přesto jsem zvědavý, jak se tvůrci poperou s excelentním závěrem a jak to bude pokračovat.(20.1.2013)

Remake seriálu s důrazem na klíčové události. Vytratily se tak ale některé souvislosti a chybí i hlubší obraz vytváření vztahů a tím vlastně i modelování celého příběhu. Oproti seriálu polepšila animace, také některé sekvence byly zpracovány lépe, např. závěrečná scéna na schodech. Caska je výrazně hezčí i příjemnější než v seriálu, ale bude to i tím, že její postava už mi nebyla cizí a tak protivná jako v úvodu seriálu.(3.2.2013)

Nový Berserk ve filmové podobě se mi popravdě nehodnotí snadno. Na jednu stranu je pravda, že jsem očekával horší výsledek, než jakého jsem se nakonec dočkal, ale stejně se většina chyb, jichž jsem se obával, že se ve filmu vyskytnou, nakonec opravdu vyskytla. V prvé řadě je to nová kresba, té jsem se bál nejvíc. Fobie z nové kresby – jo, to může znít divně, ale vzhledem k tomu, že mezi rokem vzniku původního seriálu a nového filmu je rozdíl patnácti let, jsem se docela obával toho, že si na tu velkou změnu v kresbě zkrátka nezvyknu a bude mému oku spíš na obtíž. Navíc po zkušenosti s novým alchymistickým filmem, kde jsem místy skřípal zuby nad onou podivnou kresbou, jsem k filmu přistupoval o to nedůvěřivěji. Smysl to mělo tak napůl. Ze začátku to bylo těžší překousnout, ale po půl hodině už jsem si naštěstí zvykl a i přes mysl stále zaplňující myšlenky ve stylu "vypadá to děsně CG", "Griffith tu vypadá fakt divně" nebo "zlatý původní seriál!" jsem si dokázal kresbu jakž takž užít. Přesto si stále myslím, že statickou animací zahlcený původní seriál má prostě lepší look. Ale dobře, to je jen osobní názor. Další věc, které jsem se obával a která se potvrdila: nedostatečné vykreslení postav a děje. Dobře, to je celkem logické. Stejně jsem však doufal, že bude mít snímek delší stopáž na to, aby zafungovala lépe chemie mezi postavami. Ona zkratkovitost působí místy opravdu jak pěst na oko a pochybuju, že by si mohla od diváka neznalého předlohy některá z postav během sledování snímku získat nějaké bližší sympatie. Nicméně si myslím, že pokud měl mít snímek přesně danou tuhle stopáž, pak to asi nešlo odvyprávět lépe. Ano, v rámci možností to po celkové stránce věci asi nešlo zpracovat nějak výrazně lépe. Pokud měl snímek fungovat jako jakýsi předkrm před chodem zvaným Neanimovaná část příběhu, případně jako takový keksík pro fanoušky původního seriálu/mangy, pak byla jeho funkce splněna na výbornou. Jen mě zamrzela absence původní hudby, resp. nějaké variace na hudbu Susumu Hirasawy z původního seriálu, která – co si budeme nalhávat – tvořila nemalou část prvotřídního zážitku ze seriálu. Dávám slabší 4*, nicméně druhá část mě zajímá, jelikož jsem ji měl v seriálu ještě raději než tu první. Tak jsem zvědav, jak si s tím tvůrci poradí.(1.7.2012)