Berserk: Ógon džidai hen I – Haó no tamago

• Japonsko ベルセルク 黄金時代篇Ⅰ 覇王の卵 (více)
všechny plakáty

Narodený z obesenej ženy sa sirota Guts dostáva do výchovy žoldniera. Napriek neľahkému detstvu vyrastie z tohto dieťaťa silný mladík a veľmi schopný bojovník. Jeho sila mu dovoľuje používať aj masívny meč, ktorý presahuje dĺžku dospelého človeka.
Pri jednom z mnohých vojnových ťažení spoznáva Cascu a charizmatického Griffitha, vodcu žoldnierskej Skupiny Jastraba a držiteľa záhadného prívesku - Behelit. Guts mu očividne padne do oka a stane sa jedným z nich. Medzi členmi družiny nájde skutočných priateľov a postupom času získa pozíciu ako Griffithova pravá ruka.

Toto je iba jedna kapitola príbehu z rozsiahlej manga ságy od autora menom Kentaro Miura. Veľmi temný fantasy príbeh láka stále nových fanúšikov, pretože dej nie je ani po vyše dvadsiatich rokoch od jeho uvedenia v roku 1990 stále uzavretý. V roku 1997 sa Berserk dočkal aj svojho 25 dielneho anime prevedenia, ktoré slávilo tiež veľký úspech. Po približne ďalších pätnástich rokoch sa dostávame opäť k anime, ktoré bude ale na rozdiel od svojho seriálového predchodcu rozdelené do niekoľkých dlhších filmov. Prvý z radu filmov, ktoré majú pokryť dej celej manga predlohy, bude uvedený v roku 2012. Nesie názov Berserk Golden Age Arc I: Egg of the Supreme Ruler a ako jeden z troch filmov nám zachytí časť príbehu „zlatého obdobia“. (Trip)

TomX2

Najväčšie nedostatky vo filmovej trilógie Berserka spočívajú v nie veľmi konzistentnom deji. Sedemdesiat minút na adaptovanie prvej tretiny seriálu je jednoducho málo, preto bolo mnoho vecí urýchlených, mnoho dôležitých informácií bolo podaných veľmi skratkovito, na niektoré sa dokonca aj vykašľalo. Stret s Griffithom a jeho kumpánmi nebol až tak silný, sympatie postáv sa tiež budujú celkom ťažko, spočiatku môže mierne odradiť vizuálna podoba a zamrzí tiež absencia podmanivej hudobnej stránky od majstra Hirasawy, ktorá hrala nemalú úlohu vo verzii z roku 1997. Dramaturgia bola v porovnaní so seriálovou verziou slabšia. Ale stále veľmi dobrá. Aj napriek všetkým nedostatkom (jediný nedostatok je v podstate ten, že verzia z roku 1997 je ešte lepšia, takže v podstate to žiadny nedostatok ani nie je) sa jedná o vynikajúcu záležitosť, ktorú som si neskutočne užil a prial som si toho dostať ešte viac. Berserk je jednoducho úžasný. ()

Hitman_47

Pro fanoušky Berserka, tudíž i pro mě, je tenhle projekt více než vítaný. Rozepisovat se o ději tady nebudu... řeknu jen, co mi vadilo. Animace a kresba je opravdu na vysoké úrovni a je to pastva pro oči.... ovšem jen do té doby, než převezme veškeré otěže CGI. Nevadí mi, když se v anime objevují "full-cgi" prvky.... ale tady to vyloženě bije do očí. Upoutávka na druhý díl ovšem vypadá, že by mohla být, co se CGI týče, ochuzena. Nicméně i tak je první film vynikající a určitě nahlodá Berserk-panice k tomu, aby zkoukli i naprosto excelentní původní anime z roku 97, nebo se pustili do šíleně rozsáhlé (a těžce detailní) mangy. ()

Arkanoid

Statické obrazy akcie boli pôsobivé, no OVA svojím 3D povýšila akciu a priestor na nový rozmer, ktorý je pre príbeh len výhodou. Súboje nabrali na adrenalíne, tváre bohužiaľ stratili zo svojej charizmy. Niektoré udalosti sú zbytočne zrýchlené, iné zasa trvajú pridlho bez pridanej pozitívnej invencie, ďalšie sú zasa vynechané a preto situácie pôsobia prekvapivo (zle) bez podloženia logickým dejovým oblúkom, z ktorého vyústili. Vybratá hudba tu kazí poetiku, na ktorú je fanúšik zvyknutí zo seriálu. Intenzitu rozprávania a napätie ničí rozprávanie súvislostí s udalosťou, práve keď sa tá udalosť odohráva. OVA medzi svojmi kladmi a zápormi dosiahla kompromis. Fanúšika poteší, ale radšej sa vráti k seriálu. ()

neoBlast

[Protože se jedná o jeden příběh, budu dodržovat stejný komentář (zatím) u všech dílů] Je to prostě Berserk, anime, které v mé hlavě zkultovnělo a já ho uctívám jako žádnou jinou šikmookou animovanou pohádku (ok, přiznávám, je tu ještě zabejčený doktor Tenma z Monster). Upřímně si povíme narovinu, že nic se vylepšit vlastně nedalo, nikdo to ani nečekal a nechtěl - proto výsledkem je rekrutující hodnota nového audiovizuálního podání, která snad přivede nové krev v podobě mladých fanoušků do Berserk univerza. Původní seriál, který zlidověl právě kvůli minirozpočtu a nedokončenému příběhu (dodnes mě nahlodává červíček zda nemám tu zpropadenou nekonečnou mangu začít číst) je nepřekonatelná srdcovka nejenom pro mě ale i tisíce dalších, kteří se jistě rádi vrátí ke Gutsovi, Griffithovi a Casce v nejepičtějším příběhu všech dob. Je tady ta zvláštní touha co nás táhne vidět příběh i staré známé v trošku jiném podání, ve verzi kde Guts má menší meč, který se zná snad i unesitelný, ve verzi, kde animace je plynulá a vlastně všechny produkční hodnoty jsou o několik řádů výše. Obstarožní seriál a "HD" remake mohou koexistovat v jednom univerzu, vlastně proč ne? Ale chraň vás ruka Páně tvrdit, že Berserk pro jednadvacáté století je nejlepší! 70 % ()

Cedr

Jediný problém Berserka je, že ať se stane co chce bude vždy ve stínu své manga předlohy. Příběh je sice na mimořádné úrovni, nicméně nepřekonatelná kvalita kresby předlohy je to, co Berserka dělá tak žádaným. A takový nářez prostě rozpohybovat nelze. Tento animovaný reboot nicméně vypadá v rámci možností přesto obstojně a ani často kritizovaná přemíra CGI mi osobně nevadila. Ostatně původní anime adaptace budgetu zrovna asi moc nepobrala, takže kvalita tohoto nového přírůstku působí opravdu příjemně. Na to, že příběhově jde o pouhý a zatím relativně klidný rozjezd má film energie na rozdávání. ()