Za černou duhou (festivalový název)

• Kanada

Scénografie:

Bob Bottieri

Kostýmy:

Kathi Moore

Experimentální drogový kraťas (roztažený na 110 minut, mno) s příjemnou "starou" atmosférou, který se měl jmenovat Náznak nebo Sadistická přerušovaná soulož bez konce nebotakněco. Tolik slibných nakousnutých věcí, které pak dokonale vyšumí (třeba omalovánky nebo nástup "robotů" - ty-vo-le, co se asi bude dít... nic). Normálně jsem z toho byla celá rozmrzelá, jak mi ten režisérský pičus házel pozlacené návnady a pak je škodolibě splachoval do hajzlu nebo z nich rovnou dělal frašku. A přitom je to chvílema TAK nádherný - obrazy a HUDBA, ach jo. ___ (sem si dám vsuvečku "starej Cronenberg", protože prostě nejde nezmínit) ___ Na megaabsurdním konci to vypadá, že jednoduše došly prachy na blbnutí, takže co nejrychlejc sbalit hračky a vypadnout z pískoviště (vyplatí se počkat pak ještě do konce titulků - tohle neméně absurdní "vysvětlení" mě aspoň nepatrně odnasralo). Celkově je to asi sympaticky ujetá roztahaná kravina se starším bratrem Christiana Balea, ale kdyby to dostal do ruky někdo, kdo umí geniální nápady dotahovat do konce, mohlo to být fakt NĚCO (to se ale nestane, takže holt dám 4* tomuhle guilty-pleasure paskvilu a budu si představovat, "co kdyby").... Pardon, ale prostě koho by tohle nedojalo k dehtovým slzám?(10.3.2013)

• easaque

tento experimentální film je vážně pro otrlého diváka. A já bych ho bez občasného přetáčení nejspíš nezvládl. Stejně jako většina můžu chválit zajímavé audiovizuálno, ale podle toho se nedá soudit film. Natož tento, který plyne kdesi uprostřed psychedelického snění a místo příběhu předkládá jen útržky emocí s nadějí, že to někam vede. Prostě fantasmagorie, která dokaže potěšit asi jen zavilé art diváky. Podobným kouskům se snad příště vyhnu velkým obloukem. [ PŘÍBĚH: 0 /// ATMOSFÉRA: 2 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 0 /// ART: 3 /// STYL: 2 /// CASTING: 1 (3*MAX) ](16.4.2015)

• Philcze

Experimentální krávovina. Cosmatos téměř dvě nesnesitelné hodiny onanuje sám nad sebou, bez příběhu, bez napětí, bez gradace. Podmanivý vizuál možná, ale praví mistři typu Refna, Gaspara Noe nebo nedej bože Kubricka, ke kterým se Cosmatos chce tak zoufale přiřadit, dokázali k těm čarovným obrazům přidat i příběh a emoce. To v tomhle pseudo-osmdesátkovém lejnu rozhodně nehrozí. 30%(2.2.2013)

• honajz

Historka, která by vydala tak na dvacetiminutový příběh z Krajních mezí, je roztažena díky samým detailním záběrům, psychedelické hudbě, psychedelickým zpomaleným záběrům a dalšími zbytečnými detailními zpomalenými záběry na neskutečně dlouhou stopáž. Postavit někam podivně a z úhlu kameru, divně to říznout a divně nasvítit a ozvučit ještě nedělá umění, to umí každý blbec na Youtube. Prvních a posledních asi pět minut filmu stačí, abyste si udělali dojem o celku. Divák je zde až to poslední, ale pan režisér se asi - za poměrně drahé peníze - ukojil.(10.11.2012)

Každej, kdo si jednou na dovolený v Thajsku dotáhnul na pokoj luxusní kurvičku s vidinou festovní píchačky a pak byl nemile překvapenej, že mimo jiné má dotyčná věčí penis než on, tak v závěru filmu zažije velmi povědomý pocit. Sledování BtBR je po většinu stopáže famozní transcendentální zážitek, který se celou dobu tváří, že se v něm skrývá celá podstata univerza. Problém je v tom, že v poslední čtvrtině se začne hlásit k žánru a to nikterak obratně. Svět Arboria totiž nefunguje mimo ono středisko a hlavně Beyond the Black Rainbow je film, kde mě nezajímají postavy, ale vše kolem nich. Každopádně jednou uspořádám filmovej maratón, kde společně s 2001: Vesmírná Odyssea, Beggoten a něčím do Bély Tarra bude tahle pecka určitě zařazená a následné rituální sebevraždě dá zajisté jistý tajemný nádech.(7.4.2013)