V zemi Jane Austenové

V krajine Jane Austenovej

Komedie / Romantický

USA / Velká Británie, 2013, 97 min

• cherita

Z podobného soudku jako Lost in Austen, i když přece jen ne tak hrozné. Ten základní nápad (co by se stalo, kdyby současná obdivovatelka Jane Austenové dostala šanci poznat život v 19. století se všemi jeho klady i zápory) je poměrně vděčný a vzbuzuje spoustu otázek,ale tenhle film stejně žádnou z nich nezodpoví. Místo toho nám tvůrci servírují humor toho nejhrubšího zrna a k tomu pitomou dějovou linku bez nápadu, která má uspokojit všechny hloupé nanynky, co si touží prožít svou vlastní Pýchu a předsudek (jméno Stephanie Meyerové v titulcích coby producentky filmu mě pak už vůbec nepřekvapilo). Hlavní hrdinka pochopitelně nemá žádnou osobnost, koneckonců je tam jenom proto, aby si každá divačka mohla představit sebe na jejím místě. Naštěstí má film příjemný písničkový soundtrack a neodolatelného JJ Fielda, jehož postava je snad ještě víc darcyovská než samotný pan Darcy. Hvězdičku navíc přihazuju za to, že jsem chvíli skutečně netušila, který z těch dvou nápadníků bude ten pravý. P.S. Kdyby Austenland skutečně existoval, taky bych se tam toužila podívat, ale asi z úplně jiných důvodů než hlavní hrdinka.(25.6.2015)

Z počátku jsem moc nadšená nebyla. Vypadalo to na klasickou a nudnou romantiku, historického profilu. Ovšem za polovinou zjistíte, že je to docela vtipná a slušivá Jane Austen. A ten konec mě dostal asi nejvíc. Dejte tomu šanci =) Příjemné. Mimochodem JJ Feild měl být panem Darcym už od prvopočátku původního románu Pýchy a předsudku =)(2.2.2014)

Sice je od prvního představení postav jasné, co se a jak stane, ale i tak je to fajnová zábava. Jako mají chlapy nadsazené Postradatelné, tak mají ženské nyní tuhle odlehčenou a rejpavou romantickou komedii z romanticky ideálního prostředí světa Jane Austenové. Herci nejsou zvolení špatně a ten humor je opravdu příjemný i pro chlapa.(12.3.2014)

Tuto komedii je nutno brát hoodně s rezervou a už vůbec ne vážně. Na Jane Austenové jsem taky vyrostla a její romány mě taky nadchly, takže představa dostat se do jiné doby vytane na mysl každému. Tohle je pakt už opravdový extrém, který mě však pobavil, po filmové stránce se to bohužel moc hodnotit nedá nebo spíš hodnotit nechci.(28.11.2014)

Celé to bylo takové austenovsky sladce ulepené, až do okamžiku, kdy jste najednou nevěděli, kdo to na koho hraje, a co je vlastně skutečné. Pak to začalo být skutečně zajímavé. Uvažuji o tom, jestli to náhodou nebyl záměr, aby se nám ženám dostalo ponaučení o tom, že romantické filmy mají s realitou pramálo společného a jsou v tomto ohledu spíše matoucí. A právě těch posledním 20 minut, kdy austenovská romantika dostala na frak (jen proto, aby ji nahradila ta hollywoodská), podstatně vylepšuje celkový dojem z filmu.(27.3.2014)

• - Když se na letišti ukáže, že je Martin (Bret McKenzie) novozélandský herec, posmívá se mu "Mr. Henry Nobly" (JJ Feild), že určitě musel hrát v Austenlandu proto, že nedostal roli v Hobitovi (2012). Ve skutečnosti hrál Bret McKenzie jak ve filmové sérii Hobit, tak i v sérii Pán prstenů, a to elfa Lindira. (venalce)

• - Herec JJ Feild si skutečně zahrál jednoho z hrdinů románů Jane Austenové, a to Henryho Tilneyho ve filmu Northangerské opatství (2007). (wictoria)

• - Natáčení probíhalo v Anglii. (Terva)