Texaský masakr motorovou pilou 3D

• Nizozemsko

Horor / Thriller

USA, 2013, 92 min

• Bloody13

Jsem zvědavej na reakci haterů Nispelova remaku a jeho prequelu. Protože tam, kde oba filmy jakžtakž bodovaly (špinavý vizuál, brutalita na vysoké úrovni), zůstala jen typická naleštěnost a uhlazenost moderního hororu. To jest spousta až líbivě barevných záběrů, hezký, mladý tvářičky (bez bradavek samozřejmě) a jejich nulový pud sebepřežití, kdy teenageři se v klíčových momentech rozhodnou vždycky pro tu nejhorší variantu "útěku". A jelikož je tahle základní a nutná potřeba každého slasheru do puntíku splněna, strejda Leatherface má zase plný ruce práce... A přesto je to bída! První třetina je skoro utrpení (v celé sérii už ani nepamatuju takhle nudný rozjezd), ta závěrečná je zas pořádnou fackou pro skalní fandy pana Koženého. Dobrý je tak pouze prostředek filmu, kde kultovní zabiják dává vzpomenout na svá nejlepší léta skrz nářadí typu kladiva, háku, sekery a samozřejmě neustále kvičící motorovky. Jinak gore slabší, navíc místy hříšně digitální. A o absenci atmosféry se snad nemusim zmiňovat, ta byla jasná už z traileru. Ještě by mě zajímalo, v kterym roce se to vůbec odehrávalo? Nebo radši nic, kašlu na to! (40%)(2.5.2013)

• Jara.Cimrman.jr

"Dělej, co umíš, bratranče." Tak Leatherface není zlý, je jenom retardovaný a vyznává rodinné hodnoty. Tak fajn, protože v Texasu se evidentně najde dost zmetků na to, aby motorovka měla důvod túrovat. Ovšem mě tedy týpek pobíhající se zdviženou motorovou pilou tradičně spíše rozesmál, ale kdybych nedal hvězdy za sestřenici Heather a provokativní Nikki, tak bych se před svou, již několik desetiletí ukrývanou, zastydlou pubertou, musel stydět.(21.5.2017)

• Carol Pifková

Dobre takže teraz som dosť zmätená (Ja takmer vždy.). Pokiaľ viem, tak Thomas Hewitt je Leatherface, ale tu je Leatherface s priezviskom Sawyer s úplne iným menom. Buď mi niečo uniklo a som totálna nechápavá a nepozorná krava alebo toto bol jeho syn s iným priezviskom. A ešte sa do toho musí pliesť aj dáka iná rodina zase s iným priezviskom. Tuším to bolo Carson. Postavy nesympatické, hlavne tá Heather, ako krvák nič moc, ľakačky žiadne, ktoré stoja za zmienku a dej dosť o hovne. Až veľmi neskoro som si uvedomila, že vlastne pozerám texaský masaker motorovou pílou, kde vlastne nebol ani moc ten masaker a ani moc tej píly tam nebolo. Bohužiaľ, pre mňa strašné sklamanie, dokonca z toho dvaja ľudia nezomreli rukou Leatherface a ja sa pýtam, že to čo má ako znamenať?! Myslela som, že aspoň na tých jatkách bude dáka strašne brutálna scéna miesto toho som sa dožila scény pri ktorej nič nebolo vidieť pretože v tej sekačke bola tma. Nehorázne sklamanie od filmu s Leatherfaceom som čakala niečo viac čo bude hodné minimálne aspoň tých troch hviezdičiek, kde bude riadny masaker s motorovou pílou a nie rodinná dráma so štipkou brutality.(5.8.2013)

Další pokračování skopičin naše známého retarda Leatherface tentokrát skočí v čase a našemu obtloustlému maskovanému klukovi přibylo pár šedivých vlasů, rozrostla se sbírka motorových pil, ale jinak se vůbec nezměnil. Jeho family mu až na jedinou sestřenku vyvraždili o něco méně retardovaní spoluobčané a tak je to tentokrát jen na něm jak si poradí s další partičkou přiblblých teenagerů (díkybohu za nezbytné kozy !) a vykoná pomstu na vrazích svých příbuzných. A vzhledem k tomu, že jsem člověk co si pouští třeba do zblbnutí oblíbený song, tak se mi texaský masakr na stále stejný způsob nemohl nelíbit.(24.5.2013)

Nejsem si jistý, co od tohoto filmu mnozí čekali. Jakou inovaci očekávali. Je to Texas Chainsaw, tam nelze nic moc extra měnit. Maximálně okolnosti, základ ale prostě musí zůstat stejný. Ať si kdo brečí jak chce. Texas Chainsaw 3D má dobrý začátek. Počínaje úvodními titulky se záběry z originálu, konče úvodní scénou pro pochopení dalšího děje tohoto sequelu divákům, kteří originál neznají a nebo si ho již moc nepamatují. Poté nastává nejslabší část filmu, bohužel ale i nutná, kdy se film musí nějak rozběhnout, aby to dávalo smysl. Což samo o sobě je nutná klasika, kterou lze zpracovat také dobře, ale v tomto případě díky hercům působí všelijak. Kupodivu se tato část filmu dá přežít poměrně dobře. Největší zásluhu na tom má Alexandra Daddario v roli Heather, kterou jsem si osobně rychle oblíbil. Sympatická, hezky se na ní kouká a z partičky hraje bezkonkurenčně nejlépe a za tím si stojím. Vše se krásně mění s tím, jak na scénu nastupuje náš kamarád s motorovkou (a dalším nezbytným nářadím), Jed Sawyer. Jeho role "retardovaného synáčka", který je prostě na všechny nasraný, protože mu zabili rodinu, je pochopitelná a já bych ty parchanty rozkuchal také. Bohužel už nějak nedokáže rozlišit kdo za mord jeho rodiny může a kdo ne, tak zabíjí každého, kdo není z rodiny. A že je v tom dobrý! :) Přitažené za vlasy? Ale jděte vy vědátoři. Rázem se film dostává do hezkého tempa. Heather začíná chápat jak se věci mají a místní idioti jsou skvělý záporáci u kterých Jedovi chcete pomoc s jejich mordem. Tempo si film udržuje až do konce a samozřejmě Luessenhop myslel i na přiznivce gore. Co by to bez toho bylo za Texas Chainsaw, že? A celkově film dokazuje, že rodina je prostě nadevše! :) Snímku ale bohužel trochu podsekává nohy jeho 3D provedení, jelikož je z vcelku hodně scén vidět, že je kladen důraz na efekt. Což samozřejmě není od věci (fakt jsem měl pocit, že ta motorovka mě za chvilku rozpůlí), ale není dobré to dělat tak okatě. Jako sequel Texas Chainsaw 3D působí dobře, špatnou vizitku originálu opravdu nekazí a já si ho užil. Uživateli bestlama bych ale doporučil na čas si od hororů odpočinout, protože mu očividně lezou na mozek a pak píše takové debility a hází odpady. P.S.: Tvůrci Texas Chainsaw by se také měli už nějak domluvit na názvech filmů. Takhle je v tom hrozný mrdlajs a člověk už skoro neví, co je vlastně prequel nebo sequel čeho a do toho na něj vybafne Texas Chainsaw 4 (2014).(3.5.2013)

• - Podle konceptu scénáře mělo být jméno Leatherface (Dan Yeager) Jebadiah Sawyer nicméně to bylo později změněno na Jedidiah Sawyer. (Mrs.Blue)

• - Kenny (Keram Malicki-Sánchez) je vlečen do sklepa a táhne sebou dolů po schodech koberec. Po pár minutách, když Heather (Alexandra Daddario) utíká ze sklepa nahoru, je koberec opět na schodech. (Mrs.Blue)

• - Záverečnými titulkami film nekončí, nasleduje po nich ešte krátka scéna. (spissky)