13 duchů

Thir13en Ghosts

13 duchov

Komedie / Horor / Thriller

USA / Kanada, 2001, 91 min

Náhodou byl ten nápad - kdyby to vzal do ruky někdo talentovanější - dobrej. Sbírat různý typy duchů a zavírat si je do sklepa, typické hobby. Škoda, že jak to tak bejvá, ve snaze bejt co nejstrašidelnější se z mnoha duchovskejch exemplářů stali takový docela lůzři. Třeba ten chudák s hlavou v kleci nebo smolař Torso, co se musel dopravovat po rukách, vskutku vzbuzoval účast. A ten černoch plnej hřebíků, nehoda v dílně očividně, není divu, že byl nasranej. Ten skleněnej dům byl ale nepochybně parádní a pár herců tam i trochu "zahrálo," třeba Embeth Davidtz nebo Matthew Lillard, bohužel Tony Shalhoub je Monk a Monk by do takovýho domu nikdy nevkročil, takže mu to na důvěryhodnosti moc nepřidalo. Obě jeho děti na facku otravný, jak to tak taky bejvá. Ale rozhodně mě to bavilo, jako béčko je to slušný a triky jsou fajn. Jen těch střihů, když se blíží duch, mohlo bejt míň, nemělo to kýžený efekt, nemělo to totiž praktický žádný efekt. Jinak ale se na to v klidu koukat dá.(23.7.2014)

• Jordan

no dobre, duchovia vyzerajú smiešne, asi to pustím svojim deťom (keď niekedy nejaké budem mať) aby boli poslušné. A budem im hovoriť: "Keď nebudete jesť špenát, zavriem vás do skleneného domu." Akonáhle však vyrastú a dosiahnu vek viac ako 4 ROKY, tento film sa stane nepoužiteľným. Síce sa maskéry snažili, ale zbytočne, lebo po komplexnom zhliadnutí ich prácu nik neocení. Navyše tam hral ten príšerný vyškerený herec . . .(21.8.2005)

Efektově velice dobře zpracovaný horror, atmosféra je dost slušná, nápad z 12i duchy se povedl, nejlepší byl asi Lamač, který mě nadchl. Hlavní záminku filmu jsme rozluštil už asi po 30 minutách, ale stejně jsem musel s napětím dokoukat film jestli je to pravda, potvrdilo se. Slušný efekt byl rozpůlení chlápka dveřmi, ale jinak všichni duchové byli hustý. Chvála horroru, bez něj bych se unudil k smrti.(1.11.2005)

Mě se tenhle horor líbil. Stupiditu a opět nelogické chování postav (jak už bývá v hororech zvykem) však solidně vyvažuje spolek zabijáckých a smrtících duchů. Někteří na pohled vypadají opravdu slušně a děsivě. V pár okamžicích, kdy nečekaně některý z nich bouchnul do skla, jsem se opravdu leknul. :-) Tak to má u hororu být. Proto dávám takové hodnocení jaké dávám, ač většina zde hodnotí spíše negativně. Nejlepší smrt (pro mě) vyhrál právník. Už jsem myslel, že ho zlá princezna hezky vykuchá a nakonec... no však posuďte sami. 75%(14.1.2013)

• choze

Po HOUSE ON HAUNTED HILL druhý film ze spotřební hororové produkce Dark Castle Entertaiment, opět předělávka dalšího duchařského hororu od Williama Castlea, po kterém se společnost pojmenovala. Vzdor řiďounkému ději, otravným postavám (děcko, ukecaná černoška, která jakoby sem zabloudila ze SCARY MOVIES, i tradičně ujetý Matthew Lillard je na hraně) a příliš melodramatickým duchům, jejichž jednotlivé příběhy nám ve filmu zůstanou utajeny (číhněte na bonusy), ale tenhle filmový strašidelný barák stojí za pozornost a to právě díky velmi pěkně nadesignovanému domu, originálně pojatému jako záhrobní mašina běžící na duchy. A rozervat Shannon Elizabeth podprdu taky neuškodilo.(6.1.2010)

• - Strýc Cyrus (F. Murray Abraham) nesie meno hlavného hrdinu z pôvodného filmu 13 Ghosts (1960). (Sociopath)

• - Ze všech makeupů použitých ve filmu trvalo nejdéle vytvoření masky pro "The Angry Princess" a to pět hodin. (Chatterer)

• - Na začátku filmu jede v domě Arthurovi rodiny během snídaně na pozadí v televizi původní film 13 Ghosts. (Chatterer)