Charlie pracuje ako nočný moderátor rádia "KZTO". V jeho relácii majú obyčajní ľudia príležitosť zveriť sa so svojimi všednými starosťami. Jedného večera mu prepoja rozrušeného muža, ktorý uvedie, že vidí tiene ľudí. Charlie čudnému chlapíkovi nevenuje pozornosť a rozhovor razom ukončí. Nasledujúce ráno si pred dverami domu nájde záhadný poznámkový blok s množstvom fotografií o podivnom experimente v Camden Collage. Skeptický moderátor spočiatku ničomu neverí, no keď neznámy počas ďalšieho "online" vysielania predstiera siahnutie na život a následne počas spánku v nemocnici umiera, svoj postoj diametrálne zmení. Čo sa stalo 17-ročnému Jeffovi? (*CARNIFEX*)

ricci.s

Žiaľ, mňa to nebavilo. Vlastne to ani nebol horor, skôr mysteriózny thriller, v ktorom hlavný hrdina spočiatku neverí, potom celú dobu pátra, až napokon podľa očakávania uverí. No len čo z toho. Nápad síce nebol zlý, ale to spracovanie ma bolelo. Nesadla mi už len samotná forma, keď je film prerušovaný jedným interview za druhým, celú tú polodokumentárnu snahu považujem v tomto prípade za rovnako nezáživnú a zbytočnú, ako to bolo napríklad v (podľa mňa) nie príliš podarenom parazitickom hororíku The Bay. Omnoho radšej by som bol, keby sa režisér viac koncentroval na atmosféru, pridal viac scén s tými tieňmi a pokúsil sa diváka vystrašiť, príp. zaujať aj niečím iným, než nudnými blábolmi o faktoch a fikciách, ktoré sa tu sypú z každej strany. Síce je to slušne nakrútené, ale mňa to dokonale uspávalo. ()

J*A*S*M

Příjemné překvapení, přesně tenhle typ mysteriózních nadpřirozených hororů mi sedí. Podobný děj už jsme sice viděli milionkrát (hlavní hrdina je na stopě nadpřirozenému fenoménu), ale když je to slušně zrealizované, nemám důvod si stěžovat. Shadow People se tváří jako hraný dokument zabývající se reálnou událostí. Ne že bych tomu věřil, film lze poměrně snadno prohlédnout jako fikci (být to pravda, tak by tvůrci byli pěkní zlí kriploidi, snažící se vyhubit lidstvo, hehe), nicméně se k danému námětu (a reálně existujícímu fenoménu - SUNDS) tento přístup hodí a shledávám to jako chytrou volbu. Občasné lekačky jsou fajn a při zjeveních stinových lidí mě párkrát příjemně zamrazilo. Jako večerní hororová jednohubka zkrátka OK. ()

kingik

Stínoví lidé si jdou pro vás. Hlavně zůstat vzhůru a neusnout, ale jakmile podlehnete spánku, už neprocitnete. Film je jakousi rekonstrukcí událostí nevysvětlitelných záhadných úmrtí lidí ve spánku, ke kterým docházelo údajně v roce 2008. Moc typicky hororových atributů nemá zrovna na rozdávání a spíše s nimi šetří, aby nedošlo k nějaké přehnané míře v rámci zachování autenticity. Spíše se skládají různé teorie pro vysvětlení událostí. V popředí stojí rozhlasový moderátor noční show, který moc sympatií nepobral a u něhož to začalo telefonátem do rádia, kdy se v přímém přenosu po úkazech přízraků zastřelil mladík. Mnozí to považovali za podvod v rámci zvýšení ratingu poslechovosti stanice, ale věci se měly jinak. Navíc je příběh prokládán autentickými nahrávkami rozhovorů se skutečnými představiteli rolí. Film je ovšem natočen jako by bez života a nepodařilo se mu u mě navodit intenzivní pocit stísněnosti nebo nějaké formy strachu. Režisér Matthew Arnold není žádný břídil a podle vlastního scénáře točil originální formou, ale hororový nádech do svého filmu nedostal. Za to však do svého filmu dostal schopné herce. Dallas Roberts jako moderátor byl nesympatický, ale možná to tak odkoukal z reálného prostředí rádiových speakerů, herečky byly pohledné a Alison Eastwood, Anne Dudek nebo Mariah Bonner dostaly příležitost setřást podcenění, kterého se jim podle mě dostává. Film částečně nudí a částečně je zajímavý. Takže až půjdete spát, mrkněte pro jistotu do kouta, jestli se tam náhodou nemihl nějaký stín. 60% ()

*CARNIFEX*

Charlie pracuje ako nočný moderátor rádia "KZTO". V jeho relácii majú obyčajní ľudia príležitosť zveriť sa so svojimi všednými starosťami. Jedného večera mu prepoja rozrušeného muža, ktorý mu uvedie, že vidí tiene ľudí. Charlie čudnému chlapíkovi nevenuje pozornosť a rozhovor razom ukončí. Nasledujúce ráno si pred dverami domu nájde záhadný poznámkový blok s množstvom fotografií o podivnom experimente v Camden Collage. Skeptický moderátor spočiatku ničomu neverí, no keď neznámi počas ďalšieho "online" vysielania predstiera siahnutie na život, následne počas spánku v nemocnici umiera, svoj postoj diametrálne zmení. Čo sa stalo 17 ročnému Jeffovi? Pomerne zaujímavý snímok vytvorený kombináciou dokumentu a hraného filmu. Príbeh skutočne originálny, o tom niet pochýb. Škoda, že režisér nepritlačil viac na pílu. Náznaky mrazivej atmosféry tu síce boli, no bolo toho pramálo. Škoda, "The Door" mal obrovský potenciál - 50% ()

Bloody13

Příjemné strašení, i když jen chvilkové. Zdejší polodokumentární vyprávění je totiž plné výpovědí svědků a televizních reportáží, a i přesto, že bych raději uvítal klasičtější filmařinu, tahle forma má něco do sebe. Snímek je pak nejsilnější v momentech, kdy na scénu nastoupí stínoví bubáci. Při sledování v noci by se vám mělo dostavit slušného mrazení. 50% ()