Reklama

Reklama

Amsterdam, 1983. Alfred Heineken (Rutger Hauer), jeden z nejbohatších pivních magnátů a pravděpodobně nejvlivnější muž v Holandsku, byl unesen gangem mladých chuligánů, kteří za jeho propuštění požadovali výkupné. Byznysman strávil ve stísněné cele připoután řetězy ke studené zdi celých dvacet jedna dní plných ponižování ze strany svých únosců. Když je konečně zaplaceno výkupné a Heineken je zpátky na svobodě, je rozhodnut své věznitele najít a pomstít se. Film byl natočen na motivy skutečného příběhu jednoho z nejvíce šokujících únosů v historii Evropy. Nenechte si ujít tento chytrý a napínavý thriller, ve kterém se predátor stane obětí. (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (26)

Aky 

všechny recenze uživatele

Moc nerozumím zdejšímu podceňování. Samozřejmě to není thriller, který by z toho udělali Američané, ale přes vlažnější tempo a napětí je to na druhou stranu mnohem přemýšlivější (Proč mne tak nenávidíte? Protože jste pracháč a já obyčejný kluk z Amsterodamu). Žádná postava zde není ani jednoznačně kladná ani záporná, každá se dá pochopit, je to opravdu zajímavě podaný kus života. ()

Dellamorte 

všechny recenze uživatele

Filmovo skvelé spracovanie jedného z najväčších únosov v Hollandských dejinách. A to spracovanie výlučne pre divácku obec, ktorá sa faktami nezaoberá, nebudú sa špŕtať v knihách, prípadne v názoroch a článkoch fundovaných kriminológov. Pár " vrabcov " unieslo v 83´ pivného magnáta a potom to už poznáš z predchocov, podobného razenia. Pre Mňa slušná záležitosť s prídavkom Amsterdam/humoru a ktorý Mi dal tú nádej, že ešte uvidím ďaľších hercov takto dôstojne a herecky funkčne starnúť, ako to predviedol Rutger. Spokojná ! ()

Reklama

verbal 

všechny recenze uživatele

Byl jsem kdysi asi dvakrát jako dozorce na chmelu. Vždycky, když jsem se vrátil, říkal jsem bratranci mé matky teto, protože jsem se z toho šukání sedmnáctek málem pomát. Divili byste se, co je taková nezletilá kikina ochotna všechno udělat pro teplé místo na sušičce, jen aby nemusela ve čtyři ráno do té kosy na plantáž! Bylo to skoro jako muslimský ráj, aniž by se jeden musel obložit plastikem a nechat se rozprášit před izraelskou ambasádou. Akorát ty panny už byly i tenkrát kapku diskutabilní. Ale to trochu odbočuju. Prostě jsem se v těch zlatých časech i s tím ošoupaným přirozením naučil mít rád pivo! Často jsme tehdy s ostatními dozorci usedli po celodenní "dřině" v zaplivané, cigánske šestce s mongoloidní obsluhou v nějaké prdeli za Lounama a snili o tom, jaké by to bylo unést Budvara a nechat si vyplatit výkupné v sudech. Nakonec jsme uznali, že je to jednak docela logistická blbost a druhak by nás zřejmě rychle dostali poblité v příkopu. Celý plán jsme tedy vždy tak kolem jedenácti zamítli a odpotáceli se zpět na tu pičí farmu vyplnit pár pružných žádostí o pracovní přeřazení. A takhle jsme si s tím lámali dennodenně hlavu po celé tři týdny a je celkem dobře, že jsme to nedomakali a nezrealizovali. Jak jsem teď viděl v praxi, může to být totiž nuda k posrání. Odchytíte obstarožního androida, zavřete ho v unimobuňce, skoro dvě hodiny ho krmíte a otráveně sledujete na monitoru, pak dostanete výkupné a necháte ho jít. Na závěr je dědek trochu mstivá svině, zatahá za nitky a dá vám to sežrat, ale to už situaci moc nezachrání. A navíc ho za ty patoky měli zabít, hajzla! ()

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Na to, že byl biják dlouhej jak moje soulože, se člověk celkem prd doví o práci policie v takovým případě. Protože než se jeden stačí vysrat, tak poldové už všechno ví a všechno znaj. Takže z tohohle úhlu dramatická složka pohořela jak hadřík od benzinu. Kde film vystrkoval růžky byla psychologička, jenže když už něco rašilo ať už v podobě dialogů či pohledů titulních hrdinů, střih a pádíme jinam. Přitom postavit to více na sociálním podtextu, tak se emočno hned má čeho čapnout. Škoda, film honil moc zajíců a ve výsledku má jen zaječí bobky. ()

Hitman_47 

všechny recenze uživatele

Pan Heineken je prostě frajer .. nejenže vyrábí jedno z nejlepších piv na světě (moje nejoblíbenější *zaujetík*), ale taky se sebou nenechá vyjebávat. A to si zaslouží respekt ! Velká poklona tímto míří i směrem k Rutgeru Hauerovi, jehož stvárnění mistra Heinekena je na jedničku s hvězdičkou. Pro fandy kvalitních retro thrillerů a ikonického zlatavého moku v "zelené" must see záležitost. ()

Galerie (10)

Zajímavosti (4)

  • Alternatívnym názvom tohto filmu je aj 21 Days: The Heineken Kidnapping. (MikaelSVK)
  • Jeden z Heinekenových (Rutger Hauer) únoscov bol spoločne so svojou priateľkou v kine na známy film Scarface (1983). Po spoločnom odchode použil aj niekoľko viet, ktoré zazneli v tejto spomínanej snímke. To však v skutočnosti nebolo možné, lebo film Scarface mal v Holandsku premiéru až 6 mesiacov po Heinekenovom únose, v apríli 1984. (MikaelSVK)

Reklama

Reklama