Kriminálka Istanbul (TV seriál)

• Německo

Mordkommission Istanbul

• angličtina

Homicide Unit Istanbul

Krimi

Německo, 2008–2018, 32 h 23 min (Minutáž: 87–90 min)

Erol Sander, Oscar Ortega Sánchez, Idil Üner, Erden Alkan, Mina Sadic, Sascha Laura Soydan, Damla Cercisoglu, Teoman Kumbaracıbaşı, Nadeshda Brennicke, Natalia Avelon, Michael Roll, Sibel Kekilli, Barbara Wussow, Navíd Akhavan, Carolina Vera Squella, Jan-Gregor Kremp, Katja Studt, Peter Davor, Billey Demirtas, Demet Gül, Numan Acar, Tim Seyfi, Liane Forestieri, Tayfun Bademsoy, Proschat Madani, Sesede Terziyan, Ercan Durmaz, Christine Neubauer, Aykut Kayacik, Nursel Köse, Cezmi Baskın, Erhan Emre, Renan Demirkan, Cosma Shiva Hagen, Burcu Dal, Max Hegewald, Marie-Lou Sellem, Merab Ninidze, Beat Marti, Ulrike Folkerts, Martin Umbach, Onur Dikmen, Meray Ülgen, Murat Yilmaz, Albert Kitzl, Alper Kul, Defne Halman, Haktan Pak, Kailas Mahadevan, Adrian Can, Serhat Çokgezen, Karim Günes, İrem Altuğ, Süleyman Arda Eminçe, Durukan Çelikkaya, Altuğ Orhan Acar, Nalan Başaran, Mustafa Gültekin, Sinemis Candemir, Nisa Melis Telli, Tolga Tekin, Naci Adıgüzel, Ahmet Taşdemir, Burcu Günay, Hande Kazanova, Sezgin Erdemir, Hakan Gürbey, Gökhan Seyhan, Engin Alpateş, Oktay Tosun, İlkay Akdağlı, Kaan Songun, Sılay Ünal, Eda Özerkan, Cemre Ebuzziya, Hüseyin Bul, Erdogan Atalay, Onur Can Karataş, Çağatay Çabuk, Işık Yıldız, Begüm Tabak, Ozan Ayhan, Ayşin Yeşim Çapanoğlu, Emrah Altıntoprak, Filiz Kaya, Ahmet Gökhan Kurtoğlu, Murat Akin, Tayfun Yılmaz, Ayşe Gündüz, Martin Lautenschläger, Nazif Uğur Tan, Deniz Kara, Ismail Sahin, Deniz Özdemir, Turgay Doğan, Tamer Arslan, Martin Kiefer, Mehdi Moinzadeh, Fatih Pasali, Edita Malovcic, Erdal Yildiz, Bülent Keser, Ege Aydan, Max Befort, Tan Yusuf Taha, Melanie Winiger, Ayse Lebriz, Miranda Leonhardt, Nina Kronjäger, Rick Okon, Arnel Taci, Burak Yigit, Muhammed Cangören, Stephan Benson, Çağrı Şensoy, Almila Bağrıaçık, Yıldız Kültür, Marion Mitterhammer, Fatih Al, Baki Davrak, Efe Can Erdal, Ayse Kemikoglu, Remzi Evren, Sornchai Chatwiriyachai, Vithaya Pansringarm, Nicki von Tempelhoff, Solarsin Ngoenwichit, Nophand Boonyai, Nirut Sirijanya, Kerem Kupacı, Lili Zahavi, Edin Hasanović, Michael Brandner, Mersiha Husagic, Ali Çifteci, Alexander Hörbe, İsmail Deniz, Siir Eloglu, Branko Tomović, Anatole Taubman, Alice Dwyer, Ava Celik, Johannes Klaußner, Deniz Cooper, Pegah Ferydoni, Gudrun Landgrebe, Lesli Karavil, Saralisa Volm, Ahmet Uz, Gülce Oral, Özcan Varaylı, Vahdet Çakar, Roni Zorina, Senol Onder, Napakpapha Nakprasitte, Sahajak Boonthanakit, Saichia Wongwirot, Kowit Wattanakul, Yothin Udomsanti, Boonsong Nakphoo, Narucha Chaimareung, Sunan Suthipo, Qin Fengxian, Ugur Alp Aksoy, Çagatay Midikhan, Barış Çakmak, Setenay Yener

Pomerne neobvykla serie nemeckych kriminalek (samostatne epizody na zpusob Tatort), odehravajici se v Turecku. Jde o adaptaci knizni serie a do konce roku 2012 bylo natoceno 7 TV filmu. Tolik nemecka Wikipedia. Videl jsem v poradi ctvrty, Die steinerner Krieger z roku 2010. Vlastne se divim, proc to u nas jeste neslo, mozna proto, aby se tvurci ceskych serialu nemuseli tolik stydet - prinejmensim prace kamery je neuveritelne dynamicka.(30.11.2012)

Exotické prostředí Istanbulu spojené s německou detektivní produkci. Takže se Istanbul zařadil po bok měst jako Hamburg, Mnichov anebo Duisburgu. Je to tak na tři hvězdy.(11.5.2016)

Bylo to tristní, tedy sledovat paralelně Kriminálku Istanbul a detektivku na ČT1. Německo turecký projekt aspoň ctí hlavní zásady žánru, má spád, odehrává se v příjemném a atraktivním prostředí Istanbulu a hlavní hrdinové mají jakés takés charisma. I když to zázrak není a našlo by se tam spoustu klišé, oproti s...e na ČT i s dvěma hvězdami veledílo, které u mně vyhrálo o parník. Jenom ta orientální hudba mi vadila. Ale další dám zcela určitě, ČT by mně zviklala jenom tehdy, kdyby na nedělní večer přesunula Případy 1. oddělení.....no a po shlédnutí dalších dvou dílů přidávám bez uzardění další hvězdu (65%). Důvodem je fakt, že je zde sice ve velice soft formě, ale přece jenom velice pravdivě ukázáno, jak jsou Turci "kompatibilní" s Evropou. Postavení žen ve společnosti je téma, které je součástí každého dosud předvedeného dílu a je dost děsivou ukázkou toho, co se pak v klidu přenáší třeba do Německa. A to jsou Turci ještě mnohem víc blíž Evropě (hlavně díky mnou obdivovanému Ataturkovi, jehož historické dědictví ale díky nejrůznějším Erdoganům bere stále víc za své). Ve třetím díle byly prezentovány hned dvě věci, které rovněž nejsou v politicky korektních "veledílech" prezentovány s dostatečnou mírou otevřenosti a realismu a to důsledky sňatků mezi Němkami a Turky a také (aniž bych byl nějak přehnaně zaujatý homosexuální problematikou) onen majitel bistra, který se ve třetím dílu raději přiznal k vraždě a loupeži, než aby se přišlo na to, že předmětný čas trávil se svým homosexuálním přítelem v jakémsi hotelu, taky dost jasně ukazuje, jak to v těch islámských zemích chodí a to v té nejvícě "soft", co znám. Že strach měl především ze své manželky a celé rodiny asi nikoho nepřekvapí....A tyhle "specifika" jsou tady předváděny jako pozadí celkem průměrné kriminálky s poněkud toporným velice liberálním komisařem, jeho emancipovanou manželkou a komickým asistentem, připomínajícím poněkud Wollowitze z Velkého třesku. Jak jsem napsal, detektivka velice průměrná (akčnost ale výš, než je tomu v českých veledílech - Gangsterku jsem ještě neviděl....), ale kromě mně milých cestopisných záběrů na Istanbul je právě zajímavé to, co tvoří pozadí případů. Možná by se multikulti korektní měli na podobná díla zaměřit. Na rozdíl od intelektuálně vyhraněných hyperkorektních sraček tady to pozadí tvoří možná to nejvýmluvnější, co stojí za shlédnutí. Takže milí odpadáři - na základě čeho to hodnotíte?(24.1.2016)

• JosefTomas

Jak jsem napsal u pilotního dílu, tak zde to platí také, je to taková blbost, která má předvidatelné napínavé scény, že si můžete zdřímnout a o nic nepřijdete. 15%(24.7.2016)

• kolemjdouc

zlákána reklamou na toto dílko jsem po čtvrt hodině zjistila že jsem si naběhla na hrábě.(25.1.2016)