Robot a Frank

Frank, lupič ve výslužbě žijící v blízké budoucnosti, má dvě odrostlé děti, které se bojí, že jejich otec už nemá dostatek sil na to, aby žil sám. Nejprve se ho chystají umístit do domova důchodců, Frankův syn se ale nakonec rozhodne pro jiné řešení. Navzdory staříkově přání mu pořídí chodícího a mluvícího humanoidního robota, který je naprogramován tak, aby podporoval Frankovo fyzické i duševní zdraví. Robot a Frank nabízí zábavný a dojemný příběh o hledání přátel a rodiny na těch nejméně pravděpodobných místech. (oficiální text distributora)

Edwin44

Tenhle film se mi parádně trefil do nálady. Je to takovy milý, sympatický příběh o jednom staříkovi, který se přes uvodni rozepře skamarádí s robotem a spolu "pečujou" o jeho zdraví. Závěrečný zvrat o tom kdo je Susan Sarandon, jsem opravdu nečekal proto nemůžu jinak než za plnej počet. Takovyhle filmy by tu měly mít 85% ne takhle. Jinak robot byl velkej sympaták!!!!!!! ()

JARDAHONDA

Robot a Frank, nabízí : zábavný, oddychový film, s hezkým a zároveń dojemným příběhem, o hledání přátel a rodiny na těch nejméně pravděpodobných místech. V hlavní roli filmu se představují na Cenu Akademie nominovaný Frank Langella (Nejlepší herec - Duel Frost/Nixon, 2008) držitelka Ceny Akademie Susan Sarandon (Nejlepší herečka - Mrtvý muž přichází, 1995) Liv Tyler a James Marsden. ()

Jirkacek

Snímek Robot a Frank jsme si vybrali z nabídky společnosti HBO ze dvou hlavních důvodů. Chtěli jsme se doma podívat na nějaký nenáročný filmový počin a jako milovníky Sci-Fi nás zaujal už samotný název. Spolu se slušným hodnocením a českým dabingem byla tedy naše volba jasná a tak se příběh z blízké budoucnosti rozjel onoho únorového večera na obrazovce naši TV. Ústřední postavou příběhu byl osmdesátiletý bývalý odsouzený zloděj jménem Frank Weld (Frank Langella), který žil sám v malém domečku v lese za městem, přičemž jeho život ztěžovalo neustálé zapomínání a stařecká demence. Naštěstí se o Franka staral jeho syn Hunter (James Marsden), právník s vlastní rodinou, který za otcem dojížděl z několik hodin vzdáleného města a to ho velice unavovalo. Stařík měl ještě dceru Madison (Liv Tyler), která ale trávila čas na cestách po Evropě a Asii a s otcem byla ve spojení pouze přes videotelefon. Řešením by bylo Franka umístit do domova důchodců, což však rezolutně odmítal, protože se necítil tak starý a připadal si zdravý. Jednoho dne přijel Hunter opět na návštěvu jako vždycky, ale tentokrát sebou přivezl bílého robota, který byl naprogramován tak, aby poskytoval Frankovi terapeutickou péči, zavedl pevné každodenní zvyky a činností zvyšující duševní i fyzické zdraví jako byla třeba péče o zahradu. Frank se zpočátku s přítomností robota v jeho životě těžko smiřoval a chtěl ho vypnout, stroj však tvrdil, že nemá žádné tlačítko on/off. Postupně si však Frank na nového společníka zvykl, začali spolu chodit na procházky do přírody, do města a také spolu vedli různé rozhovory. Jednoho dne při návštěvě obchodu, kde několikrát ukradl mýdlo, si Frank uvědomil, že robot nebyl naprogramován jen na určité činnosti a dal by se tedy naučit i jiným věcem. Frank toho chtěl využít a zamýšlel ho naučit otevírat zámky, protože robot nechápal, co je legální a co ne. Zamířil tedy do místní knihovny, kam si Frank pravidelně chodil půjčovat něco na čtení a také zde navštěvoval sympatickou knihovnici Jennifer (Susan Sarandon), jež ho něčím přitahovala a zval ji na večeři a schůzku. V knihovně si obhlédli terén a jednoho večera se do ní vloupali a ukradli starou kopii Dona Quijota. Práci měli usnadněnou díly tomu, že byla zavřená pro malý zájem veřejnosti a zrovna ji nový majitel v čele s Jakem (Jeremy Strong) přeměňoval na komunitní centrum. Ukradenou knihu pak chtěl Frank věnovat své oblíbené knihovnici, ale na oslavě otevření knihovny se mu nepodařilo ji předat. Naopak ho Jake obvinil z krádeže a řekl mu, aby už do knihovny nechodil. Frank si tak začal plánovat pomstu, která spočívala v ukradení šperků z Jakeova luxusního domu. Mezitím se Frankova dcera Madison zničehonic vrátila výletu v Turkmenistánu, aby přesvědčila svého otce, že mít doma robota je z etického hlediska nevhodné a trvala na tom, aby ho vypnul. Frank však stroj potřeboval a chtěl, aby robot zůstal zapnutý a mohl se tak zúčastnit poslední loupeže. Jenže jeho dcera zjistila u svého bratra heslo na vypnutí robota a také tak učinila, stačilo mu jen říci nějaké slova. Pak se Madison začala starat o domácnost, vařit a uklízet. Frank pak měl další problém, když se v domě objevil Jake s policií v čele se šerifem Rowlingsem (Jeremy Sisto), který znal staříka z učebnic jako legendárního zloděje, nevěřil však, že by ve svém věku mohl ještě něco takového udělat. Když však Jake shodil ze stolu skleničku a tu pohotově zachytil robot, uvědomil si Rowlings, že by Frank mohl mít pomocníka a nechal jeho dům sledovat. V dalších dnech Frank předstíral smrtelnou nemoc, aby se Hunter vrátil a Frank mohl s jeho pomocí zakrýt své stopy. Zároveň odjela jeho dcera Madison, které dal na vestu ukradené luxusní náušnice a když pak přijel i syn, dal mu do ruky tašku a poprosil ho, aby s ní odjel. Když Hunter nasedl do auta, vynořila se policejní auta, zablokovala mu cestu a prohledala jeho auto i tašku. V ní však byly pouze mýdla ukradené z obchodu, žádné šperky. Bohužel starci hrozilo ještě jedno nebezpečí a to paradoxně od jeho přítele robota, který měl všechny krádeže nahrané do své paměti a tak se Frank rozhodnout, zda vymazat paměť svého robota a být svobodný bez přítele anebo jít do vězení. Bylo to těžké rozhodnutí a tak jej oddálil tím, že ukradl synovo auto a s robotem odjel do domu knihovnice. Chtěl se zde na chvíli ukrýt, ale čekalo ho zde jedno velké překvapení, když podle fotek zjistil, že knihovnice je jeho bývalá manželka, na kterou zapomněl. Pal se vrátil k překvapení policistů domů, kde ho robot přesvědčil, aby mu vymazal holografickou paměť, když tvrdil, že není skutečná osoba a jediným důvodem jeho existence bylo pomoci Frankovi, což může nejlépe udělat tím, že mu pomůže vyhnout se vězení. Frank tak učinil a nemusel tak do vězení, nicméně tak přišel o svého přítele. Následně se přestěhoval domova důchodců s lékařskou péčí, aby mu pomohli vyrovnat se s jeho demencí. Během návštěvy jeho rodiny dal svému synovi Hunterovi lístek, na němž byla napsaná poznámka, že šperky byly skryty pod záhonkem rajčat v zahradě, o kterou se staral robot. A pak byl po 85 minutách konec celkem zajímavého filmu, který mne sem tam bavil, ale žádná akční hitparáda to tedy nebyla. Na druhou stranu to byl film o stařeckém životě z netradiční zápletkou, která by se opravdu v blízké budoucnosti mohla klidně stát. Roboti brzy dosáhnou pokročilého stadia a mohli by tak nahradit náročnou práci zdravotních sester v domovech důchodců, kterou jim nezávidím. Potěšilo mne také poměrně hvězdné obsazení tohoto snímku z roku 2012, přičemž pro mne byla nejznámější dvě ženská jména Liv Tyler, Susan Sarandon. Nechyběla ani špetka humoru a tak asi jediným, leč podstatným nedostatkem filmu byla nějaká lepší zápletka a svižnější děj. Nicméně to určitě špatný film nebyl a vyprávění o nerudném staříkovi stiženém Alzheimerem bylo krásnou studií vztahu mezi člověkem a robotickým asistentem, který se časem může stát i přítelem. Suma sumárum, snímek Frank a robot ode mne získal dvě Frankovy hvězdy **. () (méně) (více)

peproch

V kategorii "malých filmů" je tento úplně super. Herecký koncert Franka Langella a důstojné sekundovani ostatních, věčný námět, dynamický scénář, rozporuplné poselství a vtipná pointa. Bezva. Super. Koukejmese. ()