Argo: Nebezpečný útek

Drama / Thriller / Životopisný

USA, 2012, 120 min (Director's cut: 129 min)

Ben Affleck

Předloha:

Tony Mendez (kniha)

Chris Terrio

Rodrigo Prieto

Ben Affleck, Bryan Cranston, John Goodman, Taylor Schilling, Kyle Chandler, Alan Arkin, Tate Donovan, Clea DuVall, Adrienne Barbeau, Rory Cochrane, Kerry Bishé, Richard Kind, Victor Garber, Titus Welliver, Michael Parks, Sheila Vand, Željko Ivanek, Chris Messina, Michael Cassidy, Keith Szarabajka, Scoot McNairy, Tom Lenk, Scott Elrod, Christopher Denham, Rob Brownstein, David Sullivan, Kelly Curran, Ashley Wood, Clark Gilmer, Matthew Landon, Bob Gunton, Philip Baker Hall, Yuri Sardarov, Tim Quill, Jean Carol, Jimmy Carter, Randy Oglesby, Michael Chieffo, Vincent Rivera, Cas Anvar, Bahram Khosraviani, Ayden Mayeri, Nelson Franklin, Leyla Beysulen, Fouad Hajji, Jamie McShane, Victor McCay, Amir K, Larry Sullivan, Tehmina Sunny, Victoria Charters, Allegra Carpenter, Karina Logue, Lindsey Ginter, Matt Nolan, Omid Abtahi, Brendan Rooney, Peter Henry Schroeder, Christopher Stanley, Richard Dillane, Muhammed Cangören, Ray Haratian, Barry Livingston, Sandra Plazinic, Matthew Glave, James Shanklin, Annie Little, Bill Tangradi, John Boyd, Nikka Far, J.R. Cacia, Matt Doherty, Scott Anthony Leet, Bobby Naderi, Taies Farzan, Ramazan Akboğa, Maz Siam, Francisco Ovalle, Florans Atlantis

Ben Affleck je fakt borec. Přiznám se, nikdy jsem nevěřil, že právě on by mohl být předním představitelem slušného a inteligentního Hollywoodu současnosti, ale on prostě každým svým dalším filmem naprosto neuvěřitelně řádí, že můj mozek má co dělat, aby kvalitu jeho filmu vůbec dokázal pobrat. Argo sice není pětihvězdový nářez a to jenom z toho důvodu, že se ze začátku dost dlouho táhne a trvá to, než vlastně dojde na samotnou akci. Jakmile ale dojde na samotnou akci, což je vlastně převážná část druhé části filmu, tak se Vám zastaví napětím srdce stejně, jako se to stalo mně. Hlavně i příběh samotný je naprosto skvělý a zajímavý a vůbec bych se nedivil, kdyby Argo dostal Oscara za nejlepší film. Má to ty tradiční Oscarové předpoklady, tak uvidíme. Za mně je to opravdu slušně odvedená práce jedné kapitoly CIA a Hollywoodu, která lépe být zfilmována ani nemohla. Jo a Ben Affleck byl ve své roli naprosto dokonalý.(24.2.2013)

Nebudu tvrdit, že je Argo něco extra, i když úplně špatný to není. Ono taky většinou u snímků natočených podle skutečné události divák tak nějak očekává, že téma bude dostatečně silné, když už si dal někdo práci s tím, aby to zfilmoval. Mně trochu vadily fórky, který tu a tam pronesla nějaká z postav. Kazí to dramatické podání příběhu. No a když už se na konci přestalo s vtípkama, začal Affleck zas až příliš tlačit na na divákovi emoce - "Stihnou to nebo ne?". Všechno na vteřinu přesně... O téhle události nevím vůbec nic, ale že by to nakonec dopadlo takhle tip-ťop se mně nechce věřit.(20.1.2013)

Neumím odložit svou léty nahromaděnou nenávist k třepetajícím se vlajkám s hvězdami a pruhy, před kterými si lidé se slzami v očích chlapsky tisknou ruce a k tomu teskně vyhrávají slzopudné smyčce. Navíc mi vadí, když íránci jsou vykreslení jako úplní dementi, kteří sice neumí telefonovat, ale zase jsou v zájmu dramatičnosti schopni dohonit startující letadlo snad i rikšou. A přitom se ten snímek rozjížděl tak dobře. Útok na americkou ambasádu byl skvělý, příprava výroby falešného filmu byla vynikající, ale samotná záchranná akce, plná laciných zvyšovačů napětí a vrcholící celosvětovým dojetím snímek poslala do kopru. A samozřejmě pro Oscara.(3.5.2013)

Vážna téma Američanov v ohrození života, uviaznutých v Iráne, citlivo odľahčená svetom hravého hollywoodského prístupu. Režijne naozaj skvelo zvládnuté, Affleck dospieva. Klišoidné scény v poslednej tretine (lístky na poslednú chvíľu, hon na lietadlo) zrejme neodpovedajú skutočným odalostiam, ale sympaticky zapadajú do konceptu fimu, kde real-life problém politických rozmerov v poslednej chvíli zachraňuje hollywoodský heroizmus komiksového rázu. Vizuálne vypiplané, obsadením lahodiace, atmosféra doby skvelá, Desplatova hudba fantastická.(7.2.2013)

Studuju politologii, takže filmy týkající se politických událostí mám ráda. A zvlášť, když vidím, že si s nimi někdo dal práci: že se pokusil smíchat dokumentární a filmové záběry do smysluplného celku, že obsadil herce, kteří se vzhledově svým předobrazům nesmírně podobají, že se snažil, aby lokace působily autenticky. Bez jakékoliv nadsázky mi Argo ostatně v mnohém připomínalo filmy Lumeta a Pakuly; občas se mi zdálo, jako kdybych sledovala film ze sedmdesátých let, který někdo po čtyřiceti letech vyhrabal a rozhodl se ho uvést v kině. A ano, můžu si stěžovat, že je v něm příliš (nerealistické) akce, která dojem "skutečné události" trochu ruší, že se hlavní hrdina nikam nevyvíjí, že zakomponování jeho rodiny do příběhu bylo nadbytečné a že film nedává dostatečný důraz na jednání kanadského velvyslance Kena Taylora, který ve skutečnosti sehrál mnohem významnější roli a který si podle mě zaslouží být považován za jednu z nejvýznamnějších postav. Nicméně pravda je taková, že už dlouho jsem neviděla podobně zábavný politický film a že už dlouho jsem se v kině necítila tak šťastná, jako když v jedné scéně jedna z postav oznámila, že se mohou podávat alkoholické nápoje. A navíc: Jak často se během závěrečných titulků dočkáte komentáře od prezidenta Spojených států? Jinými slovy film, který je dle mého názoru se svými 63% a dvouhvězdičkovými komentáři na ČSFD lehce podceněn. (Srovnejte s 8.3 na IMDb a 95% na Rotten Tomatoes.)(16.11.2012)

• - Argo je spolu se snímkem Gigi (1958) film s nejkratším názvem (4 písmena), který kdy obdržel Oscara za nejlepší film. Výherce s nejdelším názvem je naopak film Pán prstenů: Návrat krále (2003), jehož název v originále čítá 35 písmen. (eMeMko)

• - Pro zachování pocitu z děje odehrávajícího se v roce 1970 natáčel Ben Affleck na pravidelný film, který byl následně sestříhán na polovinu. V konečné fázi postprodukce nechal zvýšit zrnitost obrazu o 200%. (PATTXA)

• - Spoiler: Skartované fotky byly opravdu obnovovány za účelem zjištění totožnosti uprchlíků, ve skutečnosti ale ne dětmi, nýbrž staršími studenty. Nepodařilo se jim však včas sestavit portréty. (MekGajvr)