Argo: Nebezpečný útek

Drama / Thriller / Životopisný

USA, 2012, 120 min (Director's cut: 129 min)

Ben Affleck

Předloha:

Tony Mendez (kniha)

Chris Terrio

Rodrigo Prieto

Ben Affleck, Bryan Cranston, John Goodman, Taylor Schilling, Kyle Chandler, Alan Arkin, Tate Donovan, Clea DuVall, Adrienne Barbeau, Rory Cochrane, Kerry Bishé, Richard Kind, Victor Garber, Titus Welliver, Michael Parks, Sheila Vand, Željko Ivanek, Chris Messina, Michael Cassidy, Keith Szarabajka, Scoot McNairy, Tom Lenk, Scott Elrod, Christopher Denham, Rob Brownstein, David Sullivan, Kelly Curran, Ashley Wood, Clark Gilmer, Matthew Landon, Bob Gunton, Philip Baker Hall, Yuri Sardarov, Tim Quill, Jean Carol, Jimmy Carter, Randy Oglesby, Michael Chieffo, Vincent Rivera, Cas Anvar, Bahram Khosraviani, Ayden Mayeri, Nelson Franklin, Leyla Beysulen, Fouad Hajji, Jamie McShane, Victor McCay, Amir K, Larry Sullivan, Tehmina Sunny, Victoria Charters, Allegra Carpenter, Karina Logue, Lindsey Ginter, Matt Nolan, Omid Abtahi, Brendan Rooney, Peter Henry Schroeder, Christopher Stanley, Richard Dillane, Muhammed Cangören, Ray Haratian, Barry Livingston, Sandra Plazinic, Matthew Glave, James Shanklin, Annie Little, Bill Tangradi, John Boyd, Nikka Far, J.R. Cacia, Matt Doherty, Scott Anthony Leet, Bobby Naderi, Taies Farzan, Ramazan Akboğa, Maz Siam, Francisco Ovalle, Florans Atlantis, Sean Ardalan, Mike Wallace (a.z.), Farshad Farahat, Ken Edling, Nancy Stelle, Jasmin Jandreau

Paradoxně víc než samotný film mě fascinuje, kam až to Ben Affleck dotáhl. Vždycky mě poměrně bavil (na rozdíl od jiných názorů) i jako herec, i když leccos zvládl zahrát jen se svým jedním zataženým výrazem. Ale jsme tu přeci kvůli filmu, jeho už třetím. Takže: Affleck představil velmi slušné retro, které vypráví o skutečné akci CIA, jejímž cílem je dostat z nehostinné země šestici diplomatů. Affleck sice připomene klasiky ze sedmdesátých let s Redfordem o chlapácích, kteří neuhnou před žádným úkolem, body mu ale bere zvláštní kombinace žánrů. Chvíli jsme na poli politického thrilleru, pak v komicky odlehčeném Hollywoodu. A právě roztěkanost ukázat příliš mnoho dějů mi nakonec zážitek lehce kazila. Ale jinak stále dobré, Bene!!(28.12.2012)

Další z letošních oscarových těžkých vah, co ve mně zanechala velmi chladný dojem. Tak jsem slyšel zvěsti o supernapínavém retrothrilleru... Jenže poté, co se do té doby sterilní film konečně schýlil ke své finální půlhodince a všechno mu nahrávalo k veledramatickému finiši, tak k*rva ani to pořádný napětí nepřišlo. Kámen úrazu dle mého - nulová sympatie s osudy postav.(23.2.2013)

Jako neameričan v tom nevidím žádné Oscarové hodnoty, ale budiž. // Ben Affleck mě v roli režirujícího herce začíná hodně bavit, ale pořád podle mě čeká na hodně dobře napsaný scénář. ARGO je tak trochu na půl cesty a kdyby tomu chyběla leckým vytýkaná dodatečná dramatičnost, vyznělo by to dost plitce. Ostatně mám z ARGO pocit, že mu chybí ještě tak dobrá hodina filmu, aby to tam bylo všechno (prokreslení postav, lepší zabřednutí do děje, některé momenty jsou podle mě brány dost zhurta apod.). // Pořád je to ale nadstandardně zvládnutá podívaná, oceňuju autenticitu 70tých let a bavil sem se velmi dobře! 85%(9.3.2013)

Ben Affleck je fakt borec. Přiznám se, nikdy jsem nevěřil, že právě on by mohl být předním představitelem slušného a inteligentního Hollywoodu současnosti, ale on prostě každým svým dalším filmem naprosto neuvěřitelně řádí, že můj mozek má co dělat, aby kvalitu jeho filmu vůbec dokázal pobrat. Argo sice není pětihvězdový nářez a to jenom z toho důvodu, že se ze začátku dost dlouho táhne a trvá to, než vlastně dojde na samotnou akci. Jakmile ale dojde na samotnou akci, což je vlastně převážná část druhé části filmu, tak se Vám zastaví napětím srdce stejně, jako se to stalo mně. Hlavně i příběh samotný je naprosto skvělý a zajímavý a vůbec bych se nedivil, kdyby Argo dostal Oscara za nejlepší film. Má to ty tradiční Oscarové předpoklady, tak uvidíme. Za mně je to opravdu slušně odvedená práce jedné kapitoly CIA a Hollywoodu, která lépe být zfilmována ani nemohla. Jo a Ben Affleck byl ve své roli naprosto dokonalý.(24.2.2013)

Čestný předeseda Svazu postižených obličejovou obrnou se opět chopil direktorování a musím přiznat, že nakolik je vynikající neherec, natolik je hodně dobrý režisér! Před kameru se dostal evidentně jen proto, že si pár kikin při pohledu na něj s funěním pomasírovalo slimáka a na Hamleta to věru není, protože by jej lebka krutě přehrávala na celé čáře, avšak za kamerou se z ochrnutého jelimana stává opravdu výborný bavič. Jen je docela škoda, že dělá takové fatální castingové chyby! Docela živě si dovedu představit ten sebereflexivní konkurz na představitele hlavní role: (režisér) "...tak nashle, pane Nortone, dáme vám vědět." (producent) "Tak co myslíš, Bene, ten Eda je schopný zahrát i flašku okurek tak přesvědčivě, že bych mu jednu klidně i vytáh a zakousl se do ní." (režisér) "Když já ti nevím, Vajnštajne (či jakékoliv jiné židácké příjmení). Myslím, že není na tu roli dost sexy!" (producent) "Já se domnívám, že by to tady až tolik nevadilo. Nejede přece do toho Iránu Chomejního ošukat, ale šlohnout mu pár našinců, no ne?" (režisér) "Podceňuješ roli sexappealu v tomhle buzi-nessu, drahý příteli. No, mrknem ještě, koho tam máme dál a pak to rozlousknem.Kdo je další, Lindo?" (asistentka) "Affleck, cukrouši." (producent dýchavičně) "Vole, tys pozval i Afflecka, jo? Vždyt tohle nemá být milostné drama pro otylé chovatelky koček!" (režisér) "Dej mu šanci, myslím, že nějaké to eso v rukávu má!" Affleck se přesunuje zpoza stolu před castingovou komisi. (režisér) "Tak co říkáš, Vajnštajne. To je ale krásný chlap, co? Na hraní se vyser, mysli na to, jak nám ty nadržené pipky zvednou rating! Navíc ti garantuju, že bude mě, jakožto režiséra, poslouchat na slovo!! NAfflecku bych mu tu roli dal" (producent) "Když já ti nevím, náš hrdina by měl vykazovat nějaké emoce a sem tam i měnit výraz v obličeji." (režisér s hysterickou fistulí ) "Děláš problémy, jo? Slíbils mi, že budu mít volnou ruku. Tak hele, buď Affleck, nebo to balím a jdi si s tím klidně do Spielberga!!!!" (producent) "Klid, klid, Bene, v pohodě. Chceš ho tam, máš ho tam mít!" (režisér) "Gratuluji, Afflecku, tu roli máte, jak jsem slíbil. Lindo, toho Crowa v předsíni už mi pošlete domů, jo, máme vybráno......" A tak tu máme sice špatně obsazený, ale napínavý, dramatický a režijne vynikající filmík z doby, kdy šáh dostal šach a posléze i mat bandou "racionálních a naprosto střízlivě uvažujících" vymaštěných fundamentalistů a Iránský lid svobodně zvolil do svého čela jedno z největších zkurvysynů minulého století, který mu posléze ukázal, zač je toho Šaría, a následky jeho mírumilovné, liberální vlády, plné náboženské tolerance a lásky k lidem kurví celý Blízký východ dodnes!(2.1.2013)

• - John Goodman, Kerry Bishé a Michael Parks se spolu objevili na plátně již ve filmu Red State (2011) od Kevina Smithe. Smith zaslal Affleckovi čerstvou kopii svého filmu v době příprav snímku Argo a režisérovi se líbil natolik, že se jím inspiroval při obsazování rolí. (nerdrage)

• - Spoiler: Skartované fotky byly opravdu obnovovány za účelem zjištění totožnosti uprchlíků, ve skutečnosti ale ne dětmi, nýbrž staršími studenty. Nepodařilo se jim však včas sestavit portréty. (MekGajvr)

• - Žádný z íránských herců nemohl působit v tomto filmu kvůli obavám z odhalení tamními úřady. To mohlo způsobit problémy jejich příbuzným, kteří stále žijí v Íránu. (Linkyc)