Argo: Nebezpečný útek

Drama / Thriller / Historický

USA, 2012, 120 min (Director's cut: 129 min)

Studuju politologii, takže filmy týkající se politických událostí mám ráda. A zvlášť, když vidím, že si s nimi někdo dal práci: že se pokusil smíchat dokumentární a filmové záběry do smysluplného celku, že obsadil herce, kteří se vzhledově svým předobrazům nesmírně podobají, že se snažil, aby lokace působily autenticky. Bez jakékoliv nadsázky mi Argo ostatně v mnohém připomínalo filmy Lumeta a Pakuly; občas se mi zdálo, jako kdybych sledovala film ze sedmdesátých let, který někdo po čtyřiceti letech vyhrabal a rozhodl se ho uvést v kině. A ano, můžu si stěžovat, že je v něm příliš (nerealistické) akce, která dojem "skutečné události" trochu ruší, že se hlavní hrdina nikam nevyvíjí, že zakomponování jeho rodiny do příběhu bylo nadbytečné a že film nedává dostatečný důraz na jednání kanadského velvyslance Kena Taylora, který ve skutečnosti sehrál mnohem významnější roli a který si podle mě zaslouží být považován za jednu z nejvýznamnějších postav. Nicméně pravda je taková, že už dlouho jsem neviděla podobně zábavný politický film a že už dlouho jsem se v kině necítila tak šťastná, jako když v jedné scéně jedna z postav oznámila, že se mohou podávat alkoholické nápoje. A navíc: Jak často se během závěrečných titulků dočkáte komentáře od prezidenta Spojených států? Jinými slovy film, který je dle mého názoru se svými 63% a dvouhvězdičkovými komentáři na ČSFD lehce podceněn. (Srovnejte s 8.3 na IMDb a 95% na Rotten Tomatoes.)(16.11.2012)

Argo, podle všeobecných ohlasů prubířský kámen filmového labužnictví, ve mně sice zanechal dojmy pozitivní, a fakt je že jsem Affleckovi toho plešouna za nejlepší film přál, ale dělat z toho bůhvíjak přelomovou záležitost se mi prostě nějak příčí. Atmosféra rodné země Oláhů a konfrontace fanatických studentů s vyděšenými americkými úředníky je tu vylíčena až hmatatelně, i když se film drží zpátky a dovede se obejít bez nějaké efektní brutality a citového vydírání. Kouzelné přepínání mezi roztomile prohnilým imperialistickým Holým Údem a zhoršující se situací v domě kanadského velvyslance je asi hlavní deviza Arga, protože samotná realizace plánu agenta Mendeze je už za hranicí WTF, které jsem v rámci žánru ochoten tolerovat. Přesto, pokud chcete vidět film, ve kterém každá složka přesně zapadá na své místo, vyberte si tenhle. A dokonce - i když jde o snímek podle skutečné události - budete na pár místech určitě napjati a překvapeni. A pokud tuhle svižnou, dvě hodiny krátkou záležitost hodláte ignorovat nebo dokonce hanět, mám pro vás jedinou odpověď: "Arr, go fuck yourselves.":) 80%(22.8.2013)

• Cervenak

Trpké sklamanie. Dobová atmosféra je dokonalá, zopár hlášok pobaví a... preboha, to je asi všetko. Absolútne prázdny film, ktorý by tak chcel byť niečím viac, až je to občas smiešne. Bezvýrazné postavy, o hlavnom hrdinovi sa dozvieme zopár nudných klišé (v dialógoch typu "Povedz mi niečo o sebe. Máš rodinu?"), o tých šiestich v Iráne vôbec nič, ako-tak zábavné sú len hollywoodske figúrky v podaní Goodmana a Arkina. Napätie horko-ťažko funguje iba v závere, ale tam už je to tak hollywoodsky chcené a umelo hrotené, že to začne byť sranda, na konci som už len čakal, kedy sa v okienku lietadla objaví Jim Carrey. Potenciálne najintenzívnejšia scéna filmu (bazár) totálne nevyužitá. Benove dramatické výrazy a pohľady tradične affleckovsky tragické. Nie, nemal som pocit, že sa dívam na vyloženú sračku, ale snaha nejako s filmom divácky komunikovať bohužiaľ zostala nenaplnená, nebolo sa čoho chytiť. "Prosím ťa, za týždeň urobíš režiséra aj z opice." 5/10(11.11.2012)

Precizní kousek. Ben nenechává nic náhodě ani štěstí tak jako ti yankeeové při téhle operaci. Dobře ví, co si může dovolit a co ne. Nejde o takovou pecku, jakou bylo třeba MÉSTO, přesto je ARGO dost originální, nápadité a historicky věrné (počkejte si v kině na titulky). Ben to odehraje docela suše, nestrhává na sebe pozornost (možná je to trochu škoda), ale pořád je to týpek. Po herecké stránce s filmem není nejmenší problém. Odtajněný materiál o tom, jak jednou neexistující tupé sci-fi zachránilo životy, smete ty blbé kecy o nevýznamnosti vědeckofantastických filmů. Argo je navíc takový ten neodolatelně levný mix Star Wars a Johna Cartera, že něco řekne lidem i v tomhle století. Trochu problém je v kontrastu rozverný Hollywood (ještě s rozsekaným nápisem - dobové reálie jsou prostě na jedničku) a Irán, kde se kravaťák houpe oběšený na jeřábu. Na každý pád je to kvalitní žánrovka a já se nemůžu dočkat dalšího Benova filmu. Argo fuck yourself.(4.12.2012)

• CheGuevara

Ben Affleck natočil bájo zombie horror, kde se místo armády nemrtvých producírují zástupy nepříčetných Íránců s pěnou u huby a útočí na poslední přeživší v tomto případě chrabré Američany a agenty CIA. Blíže neidentifikovatelná masa Íránců překonává brány ambasády, dobívají se do kanceláří a ke konci obléhají roztomilou šestici amerických ňoumů, kterých vám prostě nemůže být líto. Affleck moc dobře ví, co dělá: pohrává si s národními stereotypy a nebojí se i těch největších leváren - rozzuřený dav je vždycky davem, žádná osobní personalizace, tedy nic s čím či kým bychom se mohli identifikovat. Do toho každý Íránec je animální zvíře s patřičným výrazem teheránského řezníka, přičemž jejich vztek je tak z velké částí jen iracionálním ventilem animálních a divošských povah. Zatímco apoštolové západních hodnot jsou buď vystrašená koťátka anebo charakterní sympaťáci (nejlépe rozvedení, ale přesto ctící ty správné rodinné hodnoty). V podstatě Žid Súss nového tisiciletí vezoucí se na vlně antiíránských nálad, akorát zabalený do atraktivního balíčku napínavého thrilleru a tentokrát konečně na té správné straně barikády. PS: Ale jako thriller je to špicovně odvyprávěné, to zas jo!(26.4.2014)

• - V snímke môžeme nájsť odkazy na film Planéta opíc (1968), filmové série Star Trek či Star Wars alebo seriál Battlestar Galactica (1978). (MikaelSVK)

• - V řecké mytologii je Argo název lodi, na které se hrdinný rek Jason plavil se svou posádkou za nalezením zlatého rouna. (movieband)

• - Členové skutečné rodiny Tonyho Mendeze se ve filmu objeví jako spolupasažéři mikrobusu poté, co je skupině dovoleno nastoupit do letadla. (eMeMko)