Argo: Nebezpečný útek

Drama / Thriller / Životopisný

USA, 2012, 120 min (Director's cut: 129 min)

Ben Affleck

Předloha:

Tony Mendez (kniha)

Chris Terrio

Rodrigo Prieto

Ben Affleck, Bryan Cranston, John Goodman, Taylor Schilling, Kyle Chandler, Alan Arkin, Tate Donovan, Clea DuVall, Adrienne Barbeau, Rory Cochrane, Kerry Bishé, Richard Kind, Victor Garber, Titus Welliver, Michael Parks, Sheila Vand, Željko Ivanek, Chris Messina, Michael Cassidy, Keith Szarabajka, Scoot McNairy, Tom Lenk, Scott Elrod, Christopher Denham, Rob Brownstein, David Sullivan, Kelly Curran, Ashley Wood, Clark Gilmer, Matthew Landon, Bob Gunton, Philip Baker Hall, Yuri Sardarov, Tim Quill, Jean Carol, Jimmy Carter, Randy Oglesby, Michael Chieffo, Vincent Rivera, Cas Anvar, Bahram Khosraviani, Ayden Mayeri, Nelson Franklin, Leyla Beysulen, Fouad Hajji, Jamie McShane, Victor McCay, Amir K, Larry Sullivan, Tehmina Sunny, Victoria Charters, Allegra Carpenter, Karina Logue, Lindsey Ginter, Matt Nolan, Omid Abtahi, Brendan Rooney, Peter Henry Schroeder, Christopher Stanley, Richard Dillane, Muhammed Cangören, Ray Haratian, Barry Livingston, Sandra Plazinic, Matthew Glave, James Shanklin, Annie Little, Bill Tangradi, John Boyd, Nikka Far, J.R. Cacia, Matt Doherty, Scott Anthony Leet, Bobby Naderi, Taies Farzan, Ramazan Akboğa, Maz Siam, Francisco Ovalle, Florans Atlantis, Sean Ardalan

Chytrá a velmi uvědomělá rekonstrukce historických událostí, která tu dlouho chyběla. Snímek krásně osciluje mezi vážným dramatem a zdařilou satirou, příčemž oba klíčové prvky v jednotlivých scénách prolíná dohromady ze strany na stranu. Celé to působí vyzrále, inteligentně a je to sakra zábavné a strhující pokoukání. Affleck trefil i výtečně kostýmy, kulisy a kameru. Herecky bravurní u všech zúčastněných.(12.2.2014)

ZALOŽENO NA SKUTEČNÉ UDÁLOSTI … AMERICKÁ AMBASÁDA, ÍRÁN, 4. LISTOPADU, 1979...... /// Parádní úvod a poslední třetina! Zbytek je politikou (přímo i nepřímo) prošpikovanej film o historii jednoho návratu. Ben Affleck (serte na to bezpohlavní herectví…) a jeho Mission Impossible, která se v mnohém může rovnat těm Cruiseovým. Jasan, tady nejde vo technický serepetičky, zato je všechno celkem uvěřitelný a skutečný. Navíc úžasně zdržuje (pan režisér Affleck) a tím mě napíná jak sviňa! No a co těch 52? (ten 1 + 13 tak zajímavý asi nebudou…) Třeba příště…. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Knihu ,,The Master of Disguise: My Secret Life in the CIA“, kterou napsal v roce 2000 Antonio J. Mendez číst nebudu. 2.) Chci vidět film o filmu, kterej nikdy nevznikl. 3.) Thx za titule ,,fčelí medvídek“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ ***(4.2.2013)

Argo na mě působí, řečeno velmi obecně, jako Affleckův nejslabší řežijní počin a to především z hlediska emocionální vazby s divákem. Nicméně i to je v porovnání s dnešními filmaři jeho generace hodně velký nadstandart. Už beze všech pochyb dokázal, že natočit špatný film zkrátka neumí a i přes úvodní výtku si stojím za tvrzením, že je Affleck o MNOHO lepším a respektovanějším režisérem, než kdy bude hercem - 80%.(3.2.2013)

• FlyBoy

[EC, Sydney] Brať to ako imperialistické manévre so zamlčovaním faktov, skladať konšpiračné teórie, považovať to za mediálnu kampaň plnú alibizmu pre neskoršie ospravedlnenie si prípadneho konfliktu s Íranom a nasoliť tomu ublížený odpad by bolo príliš zbrklé, trutherské. Takmer vždy mám pochyby, neverím zbulvarizovaním žvástom a takisto ma vie nasrať aj umelecké podsúvanie rôznotvárnej demagógie, ale u "Arga" by som z toho až také haló nerobil. Je tam síce nábeh na horlivé diskusie o dobre načasovanom zavádzaní a celá anabáza s kanadskou operáciou "Canadian Caper" sa javí nadhodená programovito, no keď sa to berie s rezervou, nožik vo vrecku ostáva zatvorený. V ceľkovom ponímaní je to film zväčša chlapácky heroický, nakazlivo klišoidný a vzostupným tempom vyhecovaný, teda príkladne benaffleckovský. Domnievam sa, že štvorité tu budú prilietavať o sto šesť, kedže B.A. z kresla neni očividne amatér a priazeň si prostredníctvom umne rozfázovaných, heistovských atrakcií vydobiť dokáže. Lenže ja už som asi prílišne inštitucionalizovaní a tieto prežuvano-naleštené crowd-pleasure capinky ma (až na tých pár umne zadelených hlášok) prosto nebavia...P.S. Fiktívny "Argo" by bol dozaista poctivý trash, ktorý by som si ujsť rozhodne nenechal.(28.10.2012)

Čestný předeseda Svazu postižených obličejovou obrnou se opět chopil direktorování a musím přiznat, že nakolik je vynikající neherec, natolik je hodně dobrý režisér! Před kameru se dostal evidentně jen proto, že si pár kikin při pohledu na něj s funěním pomasírovalo slimáka a na Hamleta to věru není, protože by jej lebka krutě přehrávala na celé čáře, avšak za kamerou se z ochrnutého jelimana stává opravdu výborný bavič. Jen je docela škoda, že dělá takové fatální castingové chyby! Docela živě si dovedu představit ten sebereflexivní konkurz na představitele hlavní role: (režisér) "...tak nashle, pane Nortone, dáme vám vědět." (producent) "Tak co myslíš, Bene, ten Eda je schopný zahrát i flašku okurek tak přesvědčivě, že bych mu jednu klidně i vytáh a zakousl se do ní." (režisér) "Když já ti nevím, Vajnštajne (či jakékoliv jiné židácké příjmení). Myslím, že není na tu roli dost sexy!" (producent) "Já se domnívám, že by to tady až tolik nevadilo. Nejede přece do toho Iránu Chomejního ošukat, ale šlohnout mu pár našinců, no ne?" (režisér) "Podceňuješ roli sexappealu v tomhle buzi-nessu, drahý příteli. No, mrknem ještě, koho tam máme dál a pak to rozlousknem.Kdo je další, Lindo?" (asistentka) "Affleck, cukrouši." (producent dýchavičně) "Vole, tys pozval i Afflecka, jo? Vždyt tohle nemá být milostné drama pro otylé chovatelky koček!" (režisér) "Dej mu šanci, myslím, že nějaké to eso v rukávu má!" Affleck se přesunuje zpoza stolu před castingovou komisi. (režisér) "Tak co říkáš, Vajnštajne. To je ale krásný chlap, co? Na hraní se vyser, mysli na to, jak nám ty nadržené pipky zvednou rating! Navíc ti garantuju, že bude mě, jakožto režiséra, poslouchat na slovo!! NAfflecku bych mu tu roli dal" (producent) "Když já ti nevím, náš hrdina by měl vykazovat nějaké emoce a sem tam i měnit výraz v obličeji." (režisér s hysterickou fistulí ) "Děláš problémy, jo? Slíbils mi, že budu mít volnou ruku. Tak hele, buď Affleck, nebo to balím a jdi si s tím klidně do Spielberga!!!!" (producent) "Klid, klid, Bene, v pohodě. Chceš ho tam, máš ho tam mít!" (režisér) "Gratuluji, Afflecku, tu roli máte, jak jsem slíbil. Lindo, toho Crowa v předsíni už mi pošlete domů, jo, máme vybráno......" A tak tu máme sice špatně obsazený, ale napínavý, dramatický a režijne vynikající filmík z doby, kdy šáh dostal šach a posléze i mat bandou "racionálních a naprosto střízlivě uvažujících" vymaštěných fundamentalistů a Iránský lid svobodně zvolil do svého čela jedno z největších zkurvysynů minulého století, který mu posléze ukázal, zač je toho Šaría, a následky jeho mírumilovné, liberální vlády, plné náboženské tolerance a lásky k lidem kurví celý Blízký východ dodnes!(2.1.2013)

• - Jedná se o jeden z opravdu vzácných případů, kdy snímek vyhraje Oscara pro nejlepší film, aniž by vůbec byl nominován na cenu za nejlepší režii. Naposledy se tak stalo u snímku Crash (2004). (ing.Frosty)

• - Spoiler: Ve skutečnosti se z ambasády podařilo uniknout 8 lidem, 2 z nich se ale domů dostali na vlastní pěst. (MekGajvr)

• - V roce 1981 vznikl televizní snímek Escape from Iran: The Canadian Caper (1981) zachycující stejné téma. (movieband)