Argo: Nebezpečný útek

Drama / Thriller / Historický

USA, 2012, 120 min (Director's cut: 129 min)

• FlyBoy

[EC, Sydney] Brať to ako imperialistické manévre so zamlčovaním faktov, skladať konšpiračné teórie, považovať to za mediálnu kampaň plnú alibizmu pre neskoršie ospravedlnenie si prípadneho konfliktu s Íranom a nasoliť tomu ublížený odpad by bolo príliš zbrklé, trutherské. Takmer vždy mám pochyby, neverím zbulvarizovaním žvástom a takisto ma vie nasrať aj umelecké podsúvanie rôznotvárnej demagógie, ale u "Arga" by som z toho až také haló nerobil. Je tam síce nábeh na horlivé diskusie o dobre načasovanom zavádzaní a celá anabáza s kanadskou operáciou "Canadian Caper" sa javí nadhodená programovito, no keď sa to berie s rezervou, nožik vo vrecku ostáva zatvorený. V ceľkovom ponímaní je to film zväčša chlapácky heroický, nakazlivo klišoidný a vzostupným tempom vyhecovaný, teda príkladne benaffleckovský. Domnievam sa, že štvorité tu budú prilietavať o sto šesť, kedže B.A. z kresla neni očividne amatér a priazeň si prostredníctvom umne rozfázovaných, heistovských atrakcií vydobiť dokáže. Lenže ja už som asi prílišne inštitucionalizovaní a tieto prežuvano-naleštené crowd-pleasure capinky ma (až na tých pár umne zadelených hlášok) prosto nebavia...P.S. Fiktívny "Argo" by bol dozaista poctivý trash, ktorý by som si ujsť rozhodne nenechal.(28.10.2012)

Mezi filmovými fanoušky je už dávno známý fakt, že Ben Affleck je mnohem lepší režisér než herec. Tak dobrý režisér, aby si uvědomil meze svého hereckého kumštu a přizpůsobil tomu obsazení hlavní postavy, ale zjevně není. Bohužel. To, co buduje Ben Affleck na režisérském postu, mu tentýž Ben Affleck shazuje v hlavní roli svým bezkrevným výkonem. Určitě není trapný, ale tohle chtělo obsadit špičkovým charakterním hercem. Pořád tady zůstává schopnost Bena Afflecka vytvářet a udržovat napětí, pečlivost v dokonalém zachycení atmosféry 70. let a stejně tak i revolučních poměrů v Iránu po pádu šáha. Na poli politických thrillerů sice nejde o absolutní špičku, protože se Ben Affleck nevyhnul pár zbytečně patetickým momentům nebo dojímání se při rodinných scénách, divákovo napětí navíc kalí fakt, že film natočený podle skutečné události nemá čím překvapit, víte zkrátka od samého začátku, jak to dopadne. Na druhou stranu jde o silný nadprůměr, je radost koukat na tak kvalitní zrealizovaný scénář. Celkový dojem: 75 %.(19.4.2015)

Vím, oč ti jde, Bene, zkoušel jsi to dřív a zkoušíš to zas! Jenže tohle nedůstojné žebrání o ceny může vážně zajímat jen ty nejpovrchnější diváky. Argo není špatný film. Jenže není ani dobrý film. Není to v podstatě ani film, je to šablona. A to mě nebaví. Eastwood dokáže sem tam těm svým šablonám alespoň vtisknout nějaké zdání životnosti, Affleck ne.(10.11.2012)

Do třetice >Afleck kurva drát!< . . . Je to dobré, hodně dobré, Ben je skvělý herec (jojo, nepitvoří se a nepřehrává) a nakonec i režisér (ejhle zase jednou ...kdo na to má...!), jen mě rozladil ten zbytečně až kvazibondovský akční konec se zázrakem doslova na poslední vteřinu a honičkou letadla po startovací ploše... Přitom ve filmu o filmu pak skuteční protagonisté vyprávějí jak to doopravdy bylo a bylo to od odjezdu z domu velvyslance dějově i chronologicky jinak. Škoda, že B.A. podlehl nakonec divácky vděčnému tlaku na pilu, protože jinak a věrohodněji zkomponovaných závěrečných pár minut na letišti by ničemu neuškodilo a naopak by posílilo dokumentární pravdivost celého příběhu, který sám o sobě je silným dramatem a tu akční berličku coby happyend už vůbec nepotřeboval. Holt hollywoodské manýry... Škoda, škoda, dal bych jinak pět hvězd! - - - - - Poprvé viděno 19.11.2013 na dvd /s původní zvukovou stopou a č. titulky v originálním formátu obrazu, hodnocení 13270., komentář zde jako tisícíšedesátýdruhý - 20.11.2013)(20.11.2013)

On celý ten případ propuštění amerických rukojmí nebyl tenkrát vůbec jednoduchý. Jak jsem se dočetla, tak propouštění zajatců bylo postupné a vyjednávání s Íránem strašně zdlouhavé. Dokonce i jednou z taktik pro záchranu bylo to, že prezident Carter donutit Írán k tomu, aby vydal rukojmí a zastavil dovoz ropy z Íránu a to nebylo to jediné, co se tenkrát udělalo pro záchranu rukojmí. Já obdivuji toho, kdo dokázal z tak chaotického dramatu vytáhnout příběh také podle skutečnosti z této události a zhustit do stodvacetiminutového filmu. Klobouk dolů před Benem Affleckem. Je vidět, že si s tím tématem musel poctivě pohrát nejen jako režisér, ale potažmo tam i skvěle zahrát jednu z hlavních rolí. Už začátek byl víc než věrohodný, atmosféra tehdejší doby byla dokonalá a to že si film udržel své napětí i přes jasný předvídatelný konec je úžasný kumšt, takže to utlumilo i malé nedostatky (např. klasicky americký konec). A úplně jasným plusem celého filmu byla celou dobu moje zvýšená tepová frekvence, která ve finální části dosáhla maxima.(22.12.2012)

• - Po zářijové premiéře na festivalu v Torontu se proti filmu vzedmula vlna kritiky, protože snímek údajně minimalizoval zásluhy kanadského velvyslance Kennetha D. Taylora, který sehrál v osvobození šesti pronásledovaných klíčovou roli. Affleck konfrontoval tím, že jde o příběh inspirovaný skutečností, takže má jistou uměleckou licenci. Nicméně pak upravil závěrečné titulky, kde je celý případ označen jako ukázkový model mezinárodní kooperace. (movieband)

• - Žádný z íránských herců nemohl působit v tomto filmu kvůli obavám z odhalení tamními úřady. To mohlo způsobit problémy jejich příbuzným, kteří stále žijí v Íránu. (Linkyc)

• - Pro zachování pocitu z děje odehrávajícího se v roce 1970 natáčel Ben Affleck na pravidelný film, který byl následně sestříhán na polovinu. V konečné fázi postprodukce nechal zvýšit zrnitost obrazu o 200%. (PATTXA)