Argo: Nebezpečný útek

Drama / Thriller / Životopisný

USA, 2012, 120 min (Director's cut: 129 min)

Ben Affleck

Předloha:

Tony Mendez (kniha)

Chris Terrio

Rodrigo Prieto

Ben Affleck, Bryan Cranston, John Goodman, Taylor Schilling, Kyle Chandler, Alan Arkin, Tate Donovan, Clea DuVall, Adrienne Barbeau, Rory Cochrane, Kerry Bishé, Richard Kind, Victor Garber, Titus Welliver, Michael Parks, Sheila Vand, Željko Ivanek, Chris Messina, Michael Cassidy, Keith Szarabajka, Scoot McNairy, Tom Lenk, Scott Elrod, Christopher Denham, Rob Brownstein, David Sullivan, Kelly Curran, Ashley Wood, Clark Gilmer, Matthew Landon, Bob Gunton, Philip Baker Hall, Yuri Sardarov, Tim Quill, Jean Carol, Jimmy Carter, Randy Oglesby, Michael Chieffo, Vincent Rivera, Cas Anvar, Bahram Khosraviani, Ayden Mayeri, Nelson Franklin, Leyla Beysulen, Fouad Hajji, Jamie McShane, Victor McCay, Amir K, Larry Sullivan, Tehmina Sunny, Victoria Charters, Allegra Carpenter, Karina Logue, Lindsey Ginter, Matt Nolan, Omid Abtahi, Brendan Rooney, Peter Henry Schroeder, Christopher Stanley, Richard Dillane, Muhammed Cangören, Ray Haratian, Barry Livingston, Sandra Plazinic, Matthew Glave, James Shanklin, Annie Little, Bill Tangradi, John Boyd, Nikka Far, J.R. Cacia, Matt Doherty, Scott Anthony Leet, Bobby Naderi, Taies Farzan, Ramazan Akboğa, Maz Siam, Francisco Ovalle, Florans Atlantis

Čestný předeseda Svazu postižených obličejovou obrnou se opět chopil direktorování a musím přiznat, že nakolik je vynikající neherec, natolik je hodně dobrý režisér! Před kameru se dostal evidentně jen proto, že si pár kikin při pohledu na něj s funěním pomasírovalo slimáka a na Hamleta to věru není, protože by jej lebka krutě přehrávala na celé čáře, avšak za kamerou se z ochrnutého jelimana stává opravdu výborný bavič. Jen je docela škoda, že dělá takové fatální castingové chyby! Docela živě si dovedu představit ten sebereflexivní konkurz na představitele hlavní role: (režisér) "...tak nashle, pane Nortone, dáme vám vědět." (producent) "Tak co myslíš, Bene, ten Eda je schopný zahrát i flašku okurek tak přesvědčivě, že bych mu jednu klidně i vytáh a zakousl se do ní." (režisér) "Když já ti nevím, Vajnštajne (či jakékoliv jiné židácké příjmení). Myslím, že není na tu roli dost sexy!" (producent) "Já se domnívám, že by to tady až tolik nevadilo. Nejede přece do toho Iránu Chomejního ošukat, ale šlohnout mu pár našinců, no ne?" (režisér) "Podceňuješ roli sexappealu v tomhle buzi-nessu, drahý příteli. No, mrknem ještě, koho tam máme dál a pak to rozlousknem.Kdo je další, Lindo?" (asistentka) "Affleck, cukrouši." (producent dýchavičně) "Vole, tys pozval i Afflecka, jo? Vždyt tohle nemá být milostné drama pro otylé chovatelky koček!" (režisér) "Dej mu šanci, myslím, že nějaké to eso v rukávu má!" Affleck se přesunuje zpoza stolu před castingovou komisi. (režisér) "Tak co říkáš, Vajnštajne. To je ale krásný chlap, co? Na hraní se vyser, mysli na to, jak nám ty nadržené pipky zvednou rating! Navíc ti garantuju, že bude mě, jakožto režiséra, poslouchat na slovo!! NAfflecku bych mu tu roli dal" (producent) "Když já ti nevím, náš hrdina by měl vykazovat nějaké emoce a sem tam i měnit výraz v obličeji." (režisér s hysterickou fistulí ) "Děláš problémy, jo? Slíbils mi, že budu mít volnou ruku. Tak hele, buď Affleck, nebo to balím a jdi si s tím klidně do Spielberga!!!!" (producent) "Klid, klid, Bene, v pohodě. Chceš ho tam, máš ho tam mít!" (režisér) "Gratuluji, Afflecku, tu roli máte, jak jsem slíbil. Lindo, toho Crowa v předsíni už mi pošlete domů, jo, máme vybráno......" A tak tu máme sice špatně obsazený, ale napínavý, dramatický a režijne vynikající filmík z doby, kdy šáh dostal šach a posléze i mat bandou "racionálních a naprosto střízlivě uvažujících" vymaštěných fundamentalistů a Iránský lid svobodně zvolil do svého čela jedno z největších zkurvysynů minulého století, který mu posléze ukázal, zač je toho Šaría, a následky jeho mírumilovné, liberální vlády, plné náboženské tolerance a lásky k lidem kurví celý Blízký východ dodnes!(2.1.2013)

Jak je výtečným režisérem, tak je nemastným neslaným hercem. První prokazuje nejen v úvodní nejpůsobivější scéně roku, ale i po většinu stopáže. Zvládá totiž bravurně "vyšší režisérskou"; a to sice budovat dusné napětí u něčeho, kde znáte průběh i výsledek a navíc politický thiller umně prokládá satirou na vyhořelý "_llywo_d". Své (ne)herectví prokazuje také po celou dobu a navíc si podkopl nohy, když jinak obsadil samá herecká esa čili ho tu přehrává úplně každý. Přesto nejvíce na škodu je ve výsledku až letištní finále, kdy to působí jako nechtěná parodie sebe sama. Jisté filmařské přikrášlení skutečnosti je jedna věc, ale nasázet do deseti minut tolik klišé, to se jen tak nevidí. Je to zarážející o to více, že až do té doby se jim vyhýbá a jde si svou cestou. Ve výsledku se tedy nový Mnichov či Baader Meinhof Komplex nekoná, na to je to přeci jen příliš naivní i povrchní, ale i zařazení do stejného ranku je pro Argo dostatečné uznání kvalit.(29.11.2012)

Nebudu tvrdit, že je Argo něco extra, i když úplně špatný to není. Ono taky většinou u snímků natočených podle skutečné události divák tak nějak očekává, že téma bude dostatečně silné, když už si dal někdo práci s tím, aby to zfilmoval. Mně trochu vadily fórky, který tu a tam pronesla nějaká z postav. Kazí to dramatické podání příběhu. No a když už se na konci přestalo s vtípkama, začal Affleck zas až příliš tlačit na na divákovi emoce - "Stihnou to nebo ne?". Všechno na vteřinu přesně... O téhle události nevím vůbec nic, ale že by to nakonec dopadlo takhle tip-ťop se mně nechce věřit.(20.1.2013)

Alan Arkin bol nominovany na Oscara za najlepsieho herca vo vedlajsej ulohe, avsak zvitazil Christoph Waltz za NESPOUTANY DJANGO (2012). _________ Ben Affleck - (Tony Mendez) +++ Bryan Cranston - (Jack O'Donnell) +++ Alan Arkin - (Lester Siegel) +++ John Goodman - (John Chambers) +++ Victor Garber - (Ken Taylor) +++ Tate Donovan - (Bob Anders) +++ Clea DuVall - (Cora Lijek) +++ Scoot McNairy - (Joe Stafford) +++ Kyle Chandler - (Hamilton Jordan) +++ Produkcia: Ben Affleck, George Clooney, Grant Heslov, Graham King +++(22.3.2013)

Od samého začátku napjatá atmosféra, dobrá stylizace prostředí, výborná kamera... já jsem snad ani víc nečekala - tudíž jsem nadmíru spokojena. Argo mě strhlo od prvního momentu a krásně jsem si ho užila, ani ten - zde tolik zmiňovaný - patriotismus nenarušil dobrý pocit z prostě dobře natočeného filmu.(16.5.2014)

• - Úvodní zmínka o odmítnutí pomoci uprchlíkům ze strany Britů a Novozélaďanů vyvolala 12. března 2013 oficiální reakci novozélandského parlamentu, jenž ocenil aktivity svých tehdejších diplomatů při záchraně amerických uprchlíků a nad mylným vykreslením celé záležitosti v Argu vyjádřil politování. (Jozka7)

• - Ben Affleck byl některými diváky kritizován, že obsadil sám sebe, evropského Američana, do role Tonyho Mendeze, který je z půlky Mexičan a z půlky Evropan. Sám Tony Mendez však prohlásil, že s tím nemá problém a Affleckovo obsazení schválil. (eMeMko)

• - Argo je spolu se snímkem Gigi (1958) film s nejkratším názvem (4 písmena), který kdy obdržel Oscara za nejlepší film. Výherce s nejdelším názvem je naopak film Pán prstenů: Návrat krále (2003), jehož název v originále čítá 35 písmen. (eMeMko)