Argo: Nebezpečný útek

Drama / Thriller / Životopisný

USA, 2012, 120 min (Director's cut: 129 min)

Ben Affleck

Předloha:

Tony Mendez (kniha)

Chris Terrio

Rodrigo Prieto

Ben Affleck, Bryan Cranston, John Goodman, Taylor Schilling, Kyle Chandler, Alan Arkin, Tate Donovan, Clea DuVall, Adrienne Barbeau, Rory Cochrane, Kerry Bishé, Richard Kind, Victor Garber, Titus Welliver, Michael Parks, Sheila Vand, Željko Ivanek, Chris Messina, Michael Cassidy, Keith Szarabajka, Scoot McNairy, Tom Lenk, Scott Elrod, Christopher Denham, Rob Brownstein, David Sullivan, Kelly Curran, Ashley Wood, Clark Gilmer, Matthew Landon, Bob Gunton, Philip Baker Hall, Yuri Sardarov, Tim Quill, Jean Carol, Jimmy Carter, Randy Oglesby, Michael Chieffo, Vincent Rivera, Cas Anvar, Bahram Khosraviani, Ayden Mayeri, Nelson Franklin, Leyla Beysulen, Fouad Hajji, Jamie McShane, Victor McCay, Amir K, Larry Sullivan, Tehmina Sunny, Victoria Charters, Allegra Carpenter, Karina Logue, Lindsey Ginter, Matt Nolan, Omid Abtahi, Brendan Rooney, Peter Henry Schroeder, Christopher Stanley, Richard Dillane, Muhammed Cangören, Ray Haratian, Barry Livingston, Sandra Plazinic, Matthew Glave, James Shanklin, Annie Little, Bill Tangradi, John Boyd, Nikka Far, J.R. Cacia, Matt Doherty, Scott Anthony Leet, Bobby Naderi, Taies Farzan, Ramazan Akboğa, Maz Siam, Francisco Ovalle, Florans Atlantis

ZALOŽENO NA SKUTEČNÉ UDÁLOSTI … AMERICKÁ AMBASÁDA, ÍRÁN, 4. LISTOPADU, 1979...... /// Parádní úvod a poslední třetina! Zbytek je politikou (přímo i nepřímo) prošpikovanej film o historii jednoho návratu. Ben Affleck (serte na to bezpohlavní herectví…) a jeho Mission Impossible, která se v mnohém může rovnat těm Cruiseovým. Jasan, tady nejde vo technický serepetičky, zato je všechno celkem uvěřitelný a skutečný. Navíc úžasně zdržuje (pan režisér Affleck) a tím mě napíná jak sviňa! No a co těch 52? (ten 1 + 13 tak zajímavý asi nebudou…) Třeba příště…. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Knihu ,,The Master of Disguise: My Secret Life in the CIA“, kterou napsal v roce 2000 Antonio J. Mendez číst nebudu. 2.) Chci vidět film o filmu, kterej nikdy nevznikl. 3.) Thx za titule ,,fčelí medvídek“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ ***(4.2.2013)

Nadprůměrný, i když poněkud nevyrovnaný film. Argo je historické drama, kterému nechybí solidní porce napětí a hlavně humor. A právě satirické narážky na filmový průmysl sice pobaví, ale v kombinaci s vážnými scénami působí trochu nejistě, jakoby se tvůrci nemohli rozhodnout, co má převládat. Obě složky samy osobě fungují docela dobře, společně příliš ne. Potěšila mě však řada detailů (třeba „uvítání na letišti“ či „KFC“), navíc i fakt, že sice jde o film patriotistický, ale pohled na věc není čistě černobílý, je ukázáno, proč panovala v Íránu taková nenávist vůči USA. Na druhé straně, krom nevyrovnanosti je zde několik nedostatků (když některé postavy jednají poněkud zvláštně-viz třeba naivní pokus velitele jednotky) nebo přebytků (trapná vedlejší linie s rodinou, resp. synem), no a nemůže chybět hollywoodský konec se vším všudy (alespoň, že dovětek se odehrával na pozadí z postaviček Star Wars). Celkově to je něco mezi 3/4*, ale zaokrouhluju výš, přece jenom těch pozitivních věcí je více a Ben Affleck mě znovu přesvědčil o tom, že za kamerou mu to jde o mnoho lépe než před ní. „Je ten film dobrý?“ – „Cílové skupině se líbit nebude.“ – „Kdo je cílová skupina?“ – „Lidi s očima.“(2.11.2013)

Studuju politologii, takže filmy týkající se politických událostí mám ráda. A zvlášť, když vidím, že si s nimi někdo dal práci: že se pokusil smíchat dokumentární a filmové záběry do smysluplného celku, že obsadil herce, kteří se vzhledově svým předobrazům nesmírně podobají, že se snažil, aby lokace působily autenticky. Bez jakékoliv nadsázky mi Argo ostatně v mnohém připomínalo filmy Lumeta a Pakuly; občas se mi zdálo, jako kdybych sledovala film ze sedmdesátých let, který někdo po čtyřiceti letech vyhrabal a rozhodl se ho uvést v kině. A ano, můžu si stěžovat, že je v něm příliš (nerealistické) akce, která dojem "skutečné události" trochu ruší, že se hlavní hrdina nikam nevyvíjí, že zakomponování jeho rodiny do příběhu bylo nadbytečné a že film nedává dostatečný důraz na jednání kanadského velvyslance Kena Taylora, který ve skutečnosti sehrál mnohem významnější roli a který si podle mě zaslouží být považován za jednu z nejvýznamnějších postav. Nicméně pravda je taková, že už dlouho jsem neviděla podobně zábavný politický film a že už dlouho jsem se v kině necítila tak šťastná, jako když v jedné scéně jedna z postav oznámila, že se mohou podávat alkoholické nápoje. A navíc: Jak často se během závěrečných titulků dočkáte komentáře od prezidenta Spojených států? Jinými slovy film, který je dle mého názoru se svými 63% a dvouhvězdičkovými komentáři na ČSFD lehce podceněn. (Srovnejte s 8.3 na IMDb a 95% na Rotten Tomatoes.)(16.11.2012)

Agenti byli dva a pravděpodobně to byli Hispánci, dojem Američana mexického původu ve mně Ben Affleck vážně nevyvolal. Ta jízda a střelba na letišti by se mohla konat jen těžko, konec předem známý, i přesto jsem se nervovala. Pobavila mě scénka, kdy „kupovali“ scénář. Autorské právo se přeceňuje. Neúspěšných autorů je (viz archiv nerealizovaných scénářů). Ceny obvyklé neexistují, jde jen o to sehrát patřičné divadlo.(3.4.2013)

Jojo, Affleck jako režisér na mě dělá dojem mnohem lepší než jako herec. Krom přepísklé dramatizace hlavně na letišti s letenkami a s telefonem a na ranveji (napětí jde budovat i méně prvoplánově) mám jen máloco k vytknutí... což mě u hollywoodské produkce velmi mile překvapuje. Teda až na staré známé stereotypy se smradlavými cizinci a přitažlivými našinci apod., ale což.(16.2.2013)

• - Spoiler: Ve skutečnosti podle oficiální výpovědi Mendeze proběhla kontrola na letišti bez problémů. (MekGajvr)

• - Pro zachování pocitu z děje odehrávajícího se v roce 1970 natáčel Ben Affleck na pravidelný film, který byl následně sestříhán na polovinu. V konečné fázi postprodukce nechal zvýšit zrnitost obrazu o 200%. (PATTXA)

• - Argo je spolu se snímkem Gigi (1958) film s nejkratším názvem (4 písmena), který kdy obdržel Oscara za nejlepší film. Výherce s nejdelším názvem je naopak film Pán prstenů: Návrat krále (2003), jehož název v originále čítá 35 písmen. (eMeMko)