Argo: Nebezpečný útek

Drama / Thriller / Životopisný

USA, 2012, 120 min (Director's cut: 129 min)

Ben Affleck

Předloha:

Tony Mendez (kniha)

Chris Terrio

Rodrigo Prieto

Ben Affleck, Bryan Cranston, John Goodman, Taylor Schilling, Kyle Chandler, Alan Arkin, Tate Donovan, Clea DuVall, Adrienne Barbeau, Rory Cochrane, Kerry Bishé, Richard Kind, Victor Garber, Titus Welliver, Michael Parks, Sheila Vand, Željko Ivanek, Chris Messina, Michael Cassidy, Keith Szarabajka, Scoot McNairy, Tom Lenk, Scott Elrod, Christopher Denham, Rob Brownstein, David Sullivan, Kelly Curran, Ashley Wood, Clark Gilmer, Matthew Landon, Bob Gunton, Philip Baker Hall, Yuri Sardarov, Tim Quill, Jean Carol, Jimmy Carter, Randy Oglesby, Michael Chieffo, Vincent Rivera, Cas Anvar, Bahram Khosraviani, Ayden Mayeri, Nelson Franklin, Leyla Beysulen, Fouad Hajji, Jamie McShane, Victor McCay, Amir K, Larry Sullivan, Tehmina Sunny, Victoria Charters, Allegra Carpenter, Karina Logue, Lindsey Ginter, Matt Nolan, Omid Abtahi, Brendan Rooney, Peter Henry Schroeder, Christopher Stanley, Richard Dillane, Muhammed Cangören, Ray Haratian, Barry Livingston, Sandra Plazinic, Matthew Glave, James Shanklin, Annie Little, Bill Tangradi, John Boyd, Nikka Far, J.R. Cacia, Matt Doherty, Scott Anthony Leet, Bobby Naderi, Taies Farzan, Ramazan Akboğa, Maz Siam, Francisco Ovalle, Florans Atlantis, Sean Ardalan, Mike Wallace (a.z.), Farshad Farahat, Ken Edling, Nancy Stelle, Jasmin Jandreau, Eli Jane, Mark Rhino Smith, Ray Porter

ZALOŽENO NA SKUTEČNÉ UDÁLOSTI … AMERICKÁ AMBASÁDA, ÍRÁN, 4. LISTOPADU, 1979...... /// Parádní úvod a poslední třetina! Zbytek je politikou (přímo i nepřímo) prošpikovanej film o historii jednoho návratu. Ben Affleck (serte na to bezpohlavní herectví…) a jeho Mission Impossible, která se v mnohém může rovnat těm Cruiseovým. Jasan, tady nejde vo technický serepetičky, zato je všechno celkem uvěřitelný a skutečný. Navíc úžasně zdržuje (pan režisér Affleck) a tím mě napíná jak sviňa! No a co těch 52? (ten 1 + 13 tak zajímavý asi nebudou…) Třeba příště…. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Knihu ,,The Master of Disguise: My Secret Life in the CIA“, kterou napsal v roce 2000 Antonio J. Mendez číst nebudu. 2.) Chci vidět film o filmu, kterej nikdy nevznikl. 3.) Thx za titule ,,fčelí medvídek“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE * NAPĚTÍ ***(4.2.2013)

Argo na mě působí, řečeno velmi obecně, jako Affleckův nejslabší řežijní počin a to především z hlediska emocionální vazby s divákem. Nicméně i to je v porovnání s dnešními filmaři jeho generace hodně velký nadstandart. Už beze všech pochyb dokázal, že natočit špatný film zkrátka neumí a i přes úvodní výtku si stojím za tvrzením, že je Affleck o MNOHO lepším a respektovanějším režisérem, než kdy bude hercem - 80%.(3.2.2013)

"Argo who? Argo fuck yourself". Poctivý film o falešném natáčení, který prokazuje, že a) Ben Affleck je lepší režisér než herec b) ironická hollywoodská část je lepší než íránské stereotypy c) každý miluje Kanaďany. (původní článek ve Wired, který inspiroval Argo: http://www.wired.com/magazine/2007/04/feat_cia/)(1.3.2013)

Jak že si u mě vedl oscarový spektákl od Bena Afflecka? No překvapivě mě Argo zaujal a to tak, že jsem neusnul, i když jsem byl velmi unavený. Film pojednává o skutečném konfliktu z 80. let minulého století mezi Íránem a USA, kdy obyvatelstvo nebylo spokojeno se svým šáhem, dosazeným právě američany, a rozhodlo se zaútočit na americké velvyslanectví. Na scénu nastupuje Ben Affleck, aby se vydal s kanadským pasem do Íránu pod záminkou natočení filmu a zachránil šest velvyslanců, kterým se podařilo utéct na Kanadské velvyslanectví během íránské vzpoury. Tím riskuje i svůj život, protože pokud by se to nepovedlo, všechny by je označili za americké špiony a na místě zastřelili. První polovina klasicky popisuje příběh a přípravu na samotnou akci, ovšem v té druhé se dějí velké věci. Argo dokáže vyvolat napětí a až do úspěšného vzletu vás prostě nepustí, což není vůbec obvyklé. Osobně si nepamatuju film, který by ve mě dokázal vyvolat takové množství napětí, jako právě Argo. Jedná se sice o skutečnou událost, film však nevybočuje od klasického hollywoodského scénáře a vy přesně víte, jak to skončí; to však filmu samozřejmě neubírá na kvalitě. PS : omlouvám se za spam, tehdá jsem si ještě myslíval, že komentář simuluje recenzi, ale asi ta synopse jen všechny unudí, zkrátka si pamatuji, že se mi to líbilo...85%(27.2.2013)

Agenti byli dva a pravděpodobně to byli Hispánci, dojem Američana mexického původu ve mně Ben Affleck vážně nevyvolal. Ta jízda a střelba na letišti by se mohla konat jen těžko, konec předem známý, i přesto jsem se nervovala. Pobavila mě scénka, kdy „kupovali“ scénář. Autorské právo se přeceňuje. Neúspěšných autorů je (viz archiv nerealizovaných scénářů). Ceny obvyklé neexistují, jde jen o to sehrát patřičné divadlo.(3.4.2013)

• - Falešný filmový plakát ke skutečné misi Argo byl na rozdíl od filmové verze pouze černobílý. Je částečně vidět při čtení scénáře v hotelu, stejně tak jako jeho barevná verze, která byla nakonec ve filmu použita. (eMeMko)

• - Natáčení probíhalo v Los Angeles, Washingtonu D.C. a Istanbulu. [Zdroj: argothemovie.warnerbros.com] (hippyman)

• - Žádný z íránských herců nemohl působit v tomto filmu kvůli obavám z odhalení tamními úřady. To mohlo způsobit problémy jejich příbuzným, kteří stále žijí v Íránu. (Linkyc)