Pistolníci

Gunmen

Pištolníci

Akční / Krimi / Drama / Komedie

USA, 1993, 90 min

Je to úplne priemerný dobrodružne ladený akčný film. Má iba priemerný príbeh o policajtovi z protidrogového oddelenia, ktorý sa musí spojiť s neškodným zločincom, ktorý ako jediný, vie nájsť loď s množstvom peňazí na palube, ale po lodi ide aj skupina žoldnierov najatá vplyvným mafiánom, no rozhodnú sa nechať si všetko pre seba. Spracovanie je ale tiež iba priemerné, film sa výraznejšie rozbehne až v druhej polovici, ale celý čas sa na to dá bez problémov pozerať a kvôli krátkej dĺžke si film udržuje aj celkom slušné tempo, ale to je všetko, inak ma tu za celý čas nič výraznejšie nezaujalo. Akcie tu nie je až tak moc a aj tá je iba priemerná. Postavy sa stále niekde premiestňujú alebo unikajú, takže prevláda pocit, že jej je dosť, ale inak súbojov je úplné minimum, to ani nestojí za reč, tých niekoľko prestreliek je len úplne štandardných, priemerne natočené, pár zabitých, možno jeden, dva zaujímavé momenty, nič výnimočné a zvyšok pôsobí tiež len obyčajne. Najviac ma zaujal útok na hotel so žoldniermi, prípadne záver na lodi, ale ani jedno z toho nie je nič, čo by som si ešte niekedy chcel pozrieť. Herecké obsadenie nie je zlé, Christopher Lambert a Mario Van Peebles ako hlavné duo, film sa viditeľne snaží pôsobiť v buddy štýle, ale moc mu to nejde, chémia medzi hlavnými postavami moc nefunguje a chýbajú aj lepšie hlášky. Ale potešia slušní záporáci ako Denis Leary, Brenda Bakke alebo aj Patrick Stewart. Réžia je len úplne obyčajná, ale aspoň technická stránka je pre potreby filmu viac než dostatočná. Len ma dostala scéna, v ktorej Lambert mieri na Peeblesa a v rôznych pohľadoch kamery ma inú zbraň. Toto si určite mali ustrážiť. Pištolníci je ten najpriemernejší akčný film, aký si len viem predstaviť, na jedno pozretie obstojí, ale nič viac. Objektívna kvalita filmu- 54%, film sa páči mne na 52%.(1.5.2012)

Na Lamberta povedený akčňák, rozhodně o dost lepší než třeba pokračování Highlandera (kterékoli). Schéma je celkem klasické - dva chlapíci, kteří se nesnášejí, ale musejí spolupracovat kvůli společnému zištnému cíli. Tu a tam ve filmu probleskne i nějaký fórek. pozn.: naposledy jsem to viděl zhruba před dvanácti lety, takže hodnocení berte s rezervou.(26.10.2007)

"ZABIJ HO!" - "VÍŠ, MYSLÍM, ŽE POŘAD JEN NĚKOHO ZABÍJÍME A ZAPOMÍNÁME HLEDAT TY PENÍZE." Standartní béčková buddy movie z džungle od Intersonicu s vysmátým Lambertem, která si leccos půjčuje ze starších filmů (spaghetti westernová úvodní scéna ve vězení, skok ze skály a la BUTCH CASSIDY A SUNDANCE KID) a v mnohém mi připomněla pozdější VÍTEJTE V DŽUNGLI. Spoléhá to na klišé, není to tak vtipné jak by chtělo a chybí i jakákoliv zapamatovatelná akční i jiná scéna, ale dá se to. Scénář Stephen Sommers, malé plus za Brendu Bakke. Pro Derana Serafiana to byl plodný rok (NEBEZPEČNÉ PÁDY, DUEL V POUŠTI), pro Lamberta ale byla spolupráce s ním počátkem sestupu do druhé ligy, konkrétně DUEL V POUŠTI je jedním z nejslabších Lambertových filmů.(24.9.2007)

Celkom pozitívne ladená akčná oddychovka, o typickú akčnú komédiu však vôbec nejde. Čo je sčasti škoda, pretože dvojka akú tvorili Labmert sa Van Peeblesom mala určite na viac, hlavne čo sa týka hlášok a humornejších scén. Z hĺbky vyťahujúci dramatický podtón si mohli tvorcovia odpustiť a spraviť z toho zábavu, akou bol film záverečných dvadsať minút. 65%.(22.12.2008)

• Martin741

Skoda, ze to brutalne zhorelo v kinach, su tu niektore pekne sceny - jedenie chrobakov - ja by som si ich aj oprazil, sklady, helikoptery, dzungla, hady ....... jo a dvaja chlapi sa bozkavali, uz chapem tie mnohe 4 spunty - ba poniektori dali aj 5. Dialogy mali hlavu, miestami dokonca aj patu , stale vsak prepadak se vsim vsudy : 6 %(25.8.2020)