• Itálie

• Francie

Nirvána

Akční / Sci-Fi

Itálie / Francie / Velká Británie, 1997, 113 min

Má to miestami super atmosféru, dokonca aj niektoré digitálne efekty sú podarené. Avšak jediným (relatívne) kvalitým hercom je Lambert a ten celý film krauluje proti úbohému deju a trapným dialógom. Ešte že sa dá dívať na Stefaniu Rocca, ktorá sa nakrátko predvedie topless - super. :) Ale zasa čo čakať od cyber-punku, pravda? Okrem Matrixu túto tému nezvládol nikto. Pozn. pripravte sa na krkolomné scenáristické kľučky typu: "Toto je Ajurvédsky čip, ktorý sa nedá prehrať na žiadnom počítači, jedine v živom človeku." :) + "Aha, tvoja známa má vhodný port na ten čip?" :) :)(14.6.2007)

Asi najlepšie sfilmovaný kyberpunk, ku ktorému sa môže človek v našom časopriestore dostať. Myšlienka, príbeh i hudba vytvárajú pozoruhodnú mozaiku. Tiež úžasná atmosféra prostredia (Bombai City, Marrakech alebo virtualny Shanghai City), nebojím sa povedať, prekonáva aj prostredie legendárneho Blade Runnera. Ak by som mal Nirvanu porovnať s Matrixom, v tomto jednoznačne taliansky tím zahral víťaznú symfóniu za omnoho menej peňazí. A škoda viac slov na túto tému, niekto má rád Disneyovky, niekto Maxipsa Fíka. Ešte upozornenie - film je potrebné vidieť v originálnom znení, pretože český (a podľa recenzií) i anglický dabing tento jedinečný film pekne "zhovadili".(19.1.2006)

"Better than the Matrix!" napsal kdosi jako hodnoceni na IMDB. A prinejmensim co se tyce cyberpunkove atmosfery, mel urcite pravdu. Johnny Mnemonic bohuzel zustal pouze napul cesty a americka produkce z nej udelala bezne beckove sci-fi. Pro vsechny opravdove cyberpunkery je tohle jedine odpovidajici prevedeni Gibsonovych vizi na filmove platno.(5.7.2005)

Psychadelické sci-fi o (ne)realite so záhadne postapokalyptickou atmosférou a svojsky premakaným vizuálom, ktoré som si pozrel z nostalgie, lebo sa mi pred asi 8 rokmi dosť páčilo... A ako ho tak pozerám, zistil som, že ten koniec chápem zas o čosi inak (a rozhodne teda menej jednoznačnejšie ako kedysi) a nejde mi ho dostať z hlavy. Komu sa páčil Blade Runner alebo Brazil, myslím, že aj v tomto filme si príde na svoje. No a nabudúce už jedine v talianskom originále, lebo ten anglický dabing, to bola hrôza.(15.7.2011)

Na Nirvaně oceňuju, že se její tvůrci opravdu snažili i přes nepříliš vysoký rozpočet vytvořit zajímavý film, který by vzdal hold kyberpunku. Dál oceňuju snahu o zajímavý vizuál - taky jsem se nemohl ubránit vzpomínkám na Blade Runnera. Tvůrci Nirvany budou podle mě jeho fanoušky, takže některé záběry mají "blade-runnerovský" feeling. Hlavně scény z ulic plných poutačů a vyvolávačů nabízejících drogy, PC hry atd. nejsou úplně špatné, mají něco do sebe. Tady ale veškerá podobnost s Blade Runnerem končí. Hlavní zápletka Nirvany je podle mě zajímavá, stejně jako některé kyberpunkové myšlenky ve filmu. Ale chtělo by to zručnějšího režiséra, který by dokázal diváka víc vtáhnout do děje a udržovat v napětí, protože já jsem se při sledování Nirvany místy maličko nudil...Hlavní postava počítačové hry, která si uvědomila sama sebe, by taky zasloužila lepší a hlubší prokreslení. Za mě 55 %.(25.8.2012)