• Itálie

Nirvána

Akční / Sci-Fi

Itálie / Francie / Velká Británie, 1997, 113 min

• Dharter

Pokud tento film dal jakkoliv vzniknout trilogii Matrix, nebo filmu Sin City, jak je známe, bylo by vhodné si uvědomit, že něco muselo vést k realizaci tohoto filmu. Děj každopádně vůbec není hluboký. Jestli v tom chce někdo vidět Mežas (Mezi životem a smrtí - viz seriál Ztraceni), nebo pouze obdivovat kyberpunkové prvky, má samozřejmě šanci volby. Ovšem na (po)smrtný život nejsou žádné důkazy. Film totiž neurčil ani pravidla virtuálnění - takže je to film bez pravidel - a to je tak film nemající hloubku správného filozofického filmu (viz Matrix pro srovnání). Film Nirvana tedy je téměř pod-primitivní. ✘(14.9.2011)

• majo25

Opäť sa potvrdzuje, že európske scifi je na inej úrovni ako americké či japonské. Nezaujímavý príbeh plný chaosu od začiatku po koniec, v ktorom sa na sci-fi iba hrajú - všadeprítomné počítačové obrazovky a oplastované autá budúcnosť absolútne nevytvárajú. Hrajkanie sa s nejakými hrami už vôbec nie. Bohužiaľ, ale ani inak schopný Lambert to veľmi s kaše nevyťahuje. A to som mal pred filmom malé očakávania.(11.1.2015)

Na Nirvaně oceňuju, že se její tvůrci opravdu snažili i přes nepříliš vysoký rozpočet vytvořit zajímavý film, který by vzdal hold kyberpunku. Dál oceňuju snahu o zajímavý vizuál - taky jsem se nemohl ubránit vzpomínkám na Blade Runnera. Tvůrci Nirvany budou podle mě jeho fanoušky, takže některé záběry mají "blade-runnerovský" feeling. Hlavně scény z ulic plných poutačů a vyvolávačů nabízejících drogy, PC hry atd. nejsou úplně špatné, mají něco do sebe. Tady ale veškerá podobnost s Blade Runnerem končí. Hlavní zápletka Nirvany je podle mě zajímavá, stejně jako některé kyberpunkové myšlenky ve filmu. Ale chtělo by to zručnějšího režiséra, který by dokázal diváka víc vtáhnout do děje a udržovat v napětí, protože já jsem se při sledování Nirvany místy maličko nudil...Hlavní postava počítačové hry, která si uvědomila sama sebe, by taky zasloužila lepší a hlubší prokreslení. Za mě 55 %.(25.8.2012)

Oproti většině uživatelů já v Nirvaně ten potenciál na kult rozhodně vidím, i když k němu nebylo přistoupeno podle mých očekávání. Podobnost s Blade Runnerem bych zavrhl hodně rychle, ovšem taková ExistenZ tam cítit je... Ovšem oba zmíněné filmy měli za sebou osobnost, která dokázala koncept udržet a dokonce i povýšit na něco většího a lepšího, což Gabriele Salvatores nedokázal. Jeho "na půl cesty k cíli" je přesto slušný film, s ne úplně jasnou problematikou technologií, lidí, nirvany i samotného života ve virtuálním světě. Ovšem stavět to na vrchol cyberpunkové tvorby rozhodně nechci...(29.4.2010)

Má to miestami super atmosféru, dokonca aj niektoré digitálne efekty sú podarené. Avšak jediným (relatívne) kvalitým hercom je Lambert a ten celý film krauluje proti úbohému deju a trapným dialógom. Ešte že sa dá dívať na Stefaniu Rocca, ktorá sa nakrátko predvedie topless - super. :) Ale zasa čo čakať od cyber-punku, pravda? Okrem Matrixu túto tému nezvládol nikto. Pozn. pripravte sa na krkolomné scenáristické kľučky typu: "Toto je Ajurvédsky čip, ktorý sa nedá prehrať na žiadnom počítači, jedine v živom človeku." :) + "Aha, tvoja známa má vhodný port na ten čip?" :) :)(14.6.2007)