Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Nacházíme se v budoucnosti, jsou Vánoce a za pár dní má být uvedena nová virtuální hra Nirvana. Její autor, úspěšný programátor Jimi (Lambert) je sužován vzpomínkami na milovanou Lisu (Seigner), která ho před časem bez vysvětlení opustila. Když finišuje s pracemi na Nirvaně, zjistí, že byla infikována virem, jenž přiměl hlavní postavu hry Sola (Abatantuono) uvědomit si sebe sama. Solo žádá o ukončení svého bezvýznamného života. K tomu je však třeba vymazat hru z databází korporace, což by svedl jen hacker Joystick, dávný přítel Lisy… (J.Connor)

(více)

Recenze (25)

VasaX 

všechny recenze uživatele

NIrvana je velice zváštní film...hraje na určité specifické struny. Pro obyčejné diváky je to téměř Céčkové sci-fi/drama. Žádné zázraky se nekonají. Zařadíte to jako lacinou verzi filmů ve stylu Johnny Mnemonic, Blade Runner, Minority Report atp... Ale pokud slyšíte na slova jako cyberpunk, shadowrun, a jména jako Gibson, Stephenson vám nejsou cizí, klidně si přidejte k tomuto dvouhvězdičkovému filmu, tak jako já, další dvě hvězdičky a rozhodně neváhejte, pokud budete mít možnost stisknout play na svém přehrávači. PS: Jako GM nezapomeňte přidat jednu hvězdičku navíc, jako poděkování za inspiraci ;-). ()

JohnBruk 

všechny recenze uživatele

Od tohoto filmu jsme nečekal nic extra, ale byl jsem nakonec příjemně překvapen. Nejenže film na svoji dobu oplývá poměrně velkým množstvím nápadů a dobrými atmosférami a občas (vzhledem k době) i dobrými efekty, ale je také překvapující velká podobnost s ikonou cyber punku..MATRIX. O to více překvapující je tím, že vznikl o dva roky dříve než Matrix...inspirace? Nirvana není opravdu úplně lehce rozpoznatelný film a možná tím trochu zapomenutý. Pro mnohé by se mohl zdát na první pohled jako podprůměrné béčko s nepříliš povedeným scénářem. Ale to je opravdu jen věcí prvního dojmu. Film zcela určitě není pro každého. Jedná se o takový typ filmu, který si nalezne své zaryté fanoušky, ale také i absolutní odpůrce. To co film nejvíce drží nad vodou jsou atmosferní prostředí prolínajích se kultur v budoucnosti, která jsou zcela nasycena duší cyberpunku. Také je to ona zvláštní duchovní úroveň východního náboženství, která se line skrze celý film a to nejen díky ghetům, předměstím a podzemním lokacím. Příběh jako takový je poměrně jednoduchý a dalo by se říci až polopatický, ale to co je nabaleno kolem, vytváří z tohoto filmu poměrně ojedinělý kousek. Srovnání s Matrixem je nasnadě, ale zdá se mně že je zbytečné. U obou dvou filmů jsem se bavil dobře, ale u každého jiným způsobem. Nirvana obsahuje místy i vtipné momenty a zároveň nabízí hlubší zamyšlení..Pokud tedy člověk chce. Celý film provází totiž ono zmiňované duchovní pozadí, které se týká mnoha postav..Ona NIRVANA, povznesení existence.. Je to pomerně kamuflováno, ale pokud se člověk nad tímto filmem více zamyslí, tak pochopí. Pokud tedy nebudete čekat lineární lehkost přijetí filmu jako u Matrix, tak můžu jen doporučit. ()

Reklama

Dharter 

všechny recenze uživatele

Pokud tento film dal jakkoliv vzniknout trilogii Matrix, nebo filmu Sin City, jak je známe, bylo by vhodné si uvědomit, že něco muselo vést k realizaci tohoto filmu. Děj každopádně vůbec není hluboký. Jestli v tom chce někdo vidět Mežas (Mezi životem a smrtí - viz seriál Ztraceni), nebo pouze obdivovat kyberpunkové prvky, má samozřejmě šanci volby. Ovšem na (po)smrtný život nejsou žádné důkazy. Film totiž neurčil ani pravidla virtuálnění - takže je to film bez pravidel - a to je tak film nemající hloubku správného filozofického filmu (viz Matrix pro srovnání). Film Nirvana tedy je téměř pod-primitivní. ❌ ()

majo25 

všechny recenze uživatele

Opäť sa potvrdzuje, že európske scifi je na inej úrovni ako americké či japonské. Nezaujímavý príbeh plný chaosu od začiatku po koniec, v ktorom sa na sci-fi iba hrajú - všadeprítomné počítačové obrazovky a oplastované autá budúcnosť absolútne nevytvárajú. Hrajkanie sa s nejakými hrami už vôbec nie. Bohužiaľ, ale ani inak schopný Lambert to veľmi s kaše nevyťahuje. A to som mal pred filmom malé očakávania. ()

Djkoma 

všechny recenze uživatele

Oproti většině uživatelů já v Nirvaně ten potenciál na kult rozhodně vidím, i když k němu nebylo přistoupeno podle mých očekávání. Podobnost s Blade Runnerem bych zavrhl hodně rychle, ovšem taková ExistenZ tam cítit je... Ovšem oba zmíněné filmy měli za sebou osobnost, která dokázala koncept udržet a dokonce i povýšit na něco většího a lepšího, což Gabriele Salvatores nedokázal. Jeho "na půl cesty k cíli" je přesto slušný film, s ne úplně jasnou problematikou technologií, lidí, nirvany i samotného života ve virtuálním světě. Ovšem stavět to na vrchol cyberpunkové tvorby rozhodně nechci... ()

Galerie (11)

Reklama

Reklama