• Itálie

• Francie

Nirvána

Akční / Sci-Fi

Itálie / Francie / Velká Británie, 1997, 113 min

Má to miestami super atmosféru, dokonca aj niektoré digitálne efekty sú podarené. Avšak jediným (relatívne) kvalitým hercom je Lambert a ten celý film krauluje proti úbohému deju a trapným dialógom. Ešte že sa dá dívať na Stefaniu Rocca, ktorá sa nakrátko predvedie topless - super. :) Ale zasa čo čakať od cyber-punku, pravda? Okrem Matrixu túto tému nezvládol nikto. Pozn. pripravte sa na krkolomné scenáristické kľučky typu: "Toto je Ajurvédsky čip, ktorý sa nedá prehrať na žiadnom počítači, jedine v živom človeku." :) + "Aha, tvoja známa má vhodný port na ten čip?" :) :)(14.6.2007)

Od tohoto filmu jsme nečekal nic extra, ale byl jsem nakonec příjemně překvapen. Nejenže film na svoji dobu oplývá poměrně velkým množstvím nápadů a dobrými atmosférami a občas (vzhledem k době) i dobrými efekty, ale je také překvapující velká podobnost s ikonou cyber punku..MATRIX. O to více překvapující je tím, že vznikl o dva roky dříve než Matrix...inspirace? Nirvana není opravdu úplně lehce rozpoznatelný film a možná tím trochu zapomenutý. Pro mnohé by se mohl zdát na první pohled jako podprůměrné béčko s nepříliš povedeným scénářem. Ale to je opravdu jen věcí prvního dojmu. Film zcela určitě není pro každého. Jedná se o takový typ filmu, který si nalezne své zaryté fanoušky, ale také i absolutní odpůrce. To co film nejvíce drží nad vodou jsou atmosferní prostředí prolínajích se kultur v budoucnosti, která jsou zcela nasycena duší cyberpunku. Také je to ona zvláštní duchovní úroveň východního náboženství, která se line skrze celý film a to nejen díky ghetům, předměstím a podzemním lokacím. Příběh jako takový je poměrně jednoduchý a dalo by se říci až polopatický, ale to co je nabaleno kolem, vytváří z tohoto filmu poměrně ojedinělý kousek. Srovnání s Matrixem je nasnadě, ale zdá se mně že je zbytečné. U obou dvou filmů jsem se bavil dobře, ale u každého jiným způsobem. Nirvana obsahuje místy i vtipné momenty a zároveň nabízí hlubší zamyšlení..Pokud tedy člověk chce. Celý film provází totiž ono zmiňované duchovní pozadí, které se týká mnoha postav..Ona NIRVANA, povznesení existence.. Je to pomerně kamuflováno, ale pokud se člověk nad tímto filmem více zamyslí, tak pochopí. Pokud tedy nebudete čekat lineární lehkost přijetí filmu jako u Matrix, tak můžu jen doporučit.(3.6.2008)

Na Nirvaně oceňuju, že se její tvůrci opravdu snažili i přes nepříliš vysoký rozpočet vytvořit zajímavý film, který by vzdal hold kyberpunku. Dál oceňuju snahu o zajímavý vizuál - taky jsem se nemohl ubránit vzpomínkám na Blade Runnera. Tvůrci Nirvany budou podle mě jeho fanoušky, takže některé záběry mají "blade-runnerovský" feeling. Hlavně scény z ulic plných poutačů a vyvolávačů nabízejících drogy, PC hry atd. nejsou úplně špatné, mají něco do sebe. Tady ale veškerá podobnost s Blade Runnerem končí. Hlavní zápletka Nirvany je podle mě zajímavá, stejně jako některé kyberpunkové myšlenky ve filmu. Ale chtělo by to zručnějšího režiséra, který by dokázal diváka víc vtáhnout do děje a udržovat v napětí, protože já jsem se při sledování Nirvany místy maličko nudil...Hlavní postava počítačové hry, která si uvědomila sama sebe, by taky zasloužila lepší a hlubší prokreslení. Za mě 55 %.(25.8.2012)

Oproti většině uživatelů já v Nirvaně ten potenciál na kult rozhodně vidím, i když k němu nebylo přistoupeno podle mých očekávání. Podobnost s Blade Runnerem bych zavrhl hodně rychle, ovšem taková ExistenZ tam cítit je... Ovšem oba zmíněné filmy měli za sebou osobnost, která dokázala koncept udržet a dokonce i povýšit na něco většího a lepšího, což Gabriele Salvatores nedokázal. Jeho "na půl cesty k cíli" je přesto slušný film, s ne úplně jasnou problematikou technologií, lidí, nirvany i samotného života ve virtuálním světě. Ovšem stavět to na vrchol cyberpunkové tvorby rozhodně nechci...(29.4.2010)

• majo25

Opäť sa potvrdzuje, že európske scifi je na inej úrovni ako americké či japonské. Nezaujímavý príbeh plný chaosu od začiatku po koniec, v ktorom sa na sci-fi iba hrajú - všadeprítomné počítačové obrazovky a oplastované autá budúcnosť absolútne nevytvárajú. Hrajkanie sa s nejakými hrami už vôbec nie. Bohužiaľ, ale ani inak schopný Lambert to veľmi s kaše nevyťahuje. A to som mal pred filmom malé očakávania.(11.1.2015)