• Itálie

• Francie

Nirvána

Akční / Sci-Fi

Itálie / Francie / Velká Británie, 1997, 113 min

NIrvana je velice zváštní film...hraje na určité specifické struny. Pro obyčejné diváky je to téměř Céčkové sci-fi/drama. Žádné zázraky se nekonají. Zařadíte to jako lacinou verzi filmů ve stylu Johnny Mnemonic, Blade Runner, Minority Report atp... Ale pokud slyšíte na slova jako cyberpunk, shadowrun, a jména jako Gibson, Stephenson vám nejsou cizí, klidně si přidejte k tomuto dvouhvězdičkovému filmu, tak jako já, další dvě hvězdičky a rozhodně neváhejte, pokud budete mít možnost stisknout play na svém přehrávači. PS: Jako GM nezapomeňte přidat jednu hvězdičku navíc, jako poděkování za inspiraci ;-).(7.3.2008)

• majo25

Opäť sa potvrdzuje, že európske scifi je na inej úrovni ako americké či japonské. Nezaujímavý príbeh plný chaosu od začiatku po koniec, v ktorom sa na sci-fi iba hrajú - všadeprítomné počítačové obrazovky a oplastované autá budúcnosť absolútne nevytvárajú. Hrajkanie sa s nejakými hrami už vôbec nie. Bohužiaľ, ale ani inak schopný Lambert to veľmi s kaše nevyťahuje. A to som mal pred filmom malé očakávania.(11.1.2015)

Asi najlepšie sfilmovaný kyberpunk, ku ktorému sa môže človek v našom časopriestore dostať. Myšlienka, príbeh i hudba vytvárajú pozoruhodnú mozaiku. Tiež úžasná atmosféra prostredia (Bombai City, Marrakech alebo virtualny Shanghai City), nebojím sa povedať, prekonáva aj prostredie legendárneho Blade Runnera. Ak by som mal Nirvanu porovnať s Matrixom, v tomto jednoznačne taliansky tím zahral víťaznú symfóniu za omnoho menej peňazí. A škoda viac slov na túto tému, niekto má rád Disneyovky, niekto Maxipsa Fíka. Ešte upozornenie - film je potrebné vidieť v originálnom znení, pretože český (a podľa recenzií) i anglický dabing tento jedinečný film pekne "zhovadili".(19.1.2006)

"Better than the Matrix!" napsal kdosi jako hodnoceni na IMDB. A prinejmensim co se tyce cyberpunkove atmosfery, mel urcite pravdu. Johnny Mnemonic bohuzel zustal pouze napul cesty a americka produkce z nej udelala bezne beckove sci-fi. Pro vsechny opravdove cyberpunkery je tohle jedine odpovidajici prevedeni Gibsonovych vizi na filmove platno.(5.7.2005)

Oproti většině uživatelů já v Nirvaně ten potenciál na kult rozhodně vidím, i když k němu nebylo přistoupeno podle mých očekávání. Podobnost s Blade Runnerem bych zavrhl hodně rychle, ovšem taková ExistenZ tam cítit je... Ovšem oba zmíněné filmy měli za sebou osobnost, která dokázala koncept udržet a dokonce i povýšit na něco většího a lepšího, což Gabriele Salvatores nedokázal. Jeho "na půl cesty k cíli" je přesto slušný film, s ne úplně jasnou problematikou technologií, lidí, nirvany i samotného života ve virtuálním světě. Ovšem stavět to na vrchol cyberpunkové tvorby rozhodně nechci...(29.4.2010)