poster

Nirvana

 • Itálie

  Nirvana

 • Francie

  Nirvana

 • Slovensko

  Nirvána

Akční / Sci-Fi

Itálie / Francie / Velká Británie, 1997, 113 min

 • wray
  ***

  Nirvana je taky pre mna "skoro kultovy" film. Viem ze ked som to videl prvykrat tak ma to az tak neoslovilo, ale po par rokoch som si stale spominal na ten film aj ked som nevedel ako sa to volalo o com to bolo len - stale som ho mal kdesi v hlave. Napokon som teda zistil ze je to Nirvana a pozrel si znova a - ono je to fakt fajn film! Je to proste "ine". Este aj pekne po taliansky som si to, nech je ten zazitok z cohosi ineho dokonaly. Stale tam ostava ten faktor ze je to proste "divne" a cosi tomu k dokonalosti chyba, ale aj tak - mam tusenie ze si to este v buducnosti pozriem a prehodnotim a dam este o hviezdicku viac. Karma Yoga...(30.8.2014)

 • joseee
  *****

  Asi najlepšie sfilmovaný kyberpunk, ku ktorému sa môže človek v našom časopriestore dostať. Myšlienka, príbeh i hudba vytvárajú pozoruhodnú mozaiku. Tiež úžasná atmosféra prostredia (Bombai City, Marrakech alebo virtualny Shanghai City), nebojím sa povedať, prekonáva aj prostredie legendárneho Blade Runnera. Ak by som mal Nirvanu porovnať s Matrixom, v tomto jednoznačne taliansky tím zahral víťaznú symfóniu za omnoho menej peňazí. A škoda viac slov na túto tému, niekto má rád Disneyovky, niekto Maxipsa Fíka. Ešte upozornenie - film je potrebné vidieť v originálnom znení, pretože český (a podľa recenzií) i anglický dabing tento jedinečný film pekne "zhovadili".(19.1.2006)

 • messi@h
  ***

  Na Nirvaně oceňuju, že se její tvůrci opravdu snažili i přes nepříliš vysoký rozpočet vytvořit zajímavý film, který by vzdal hold kyberpunku. Dál oceňuju snahu o zajímavý vizuál - taky jsem se nemohl ubránit vzpomínkám na Blade Runnera. Tvůrci Nirvany budou podle mě jeho fanoušky, takže některé záběry mají "blade-runnerovský" feeling. Hlavně scény z ulic plných poutačů a vyvolávačů nabízejících drogy, PC hry atd. nejsou úplně špatné, mají něco do sebe. Tady ale veškerá podobnost s Blade Runnerem končí. Hlavní zápletka Nirvany je podle mě zajímavá, stejně jako některé kyberpunkové myšlenky ve filmu. Ale chtělo by to zručnějšího režiséra, který by dokázal diváka víc vtáhnout do děje a udržovat v napětí, protože já jsem se při sledování Nirvany místy maličko nudil...Hlavní postava počítačové hry, která si uvědomila sama sebe, by taky zasloužila lepší a hlubší prokreslení. Za mě 55 %.(25.8.2012)

 • Djkoma
  ***

  Oproti většině uživatelů já v Nirvaně ten potenciál na kult rozhodně vidím, i když k němu nebylo přistoupeno podle mých očekávání. Podobnost s Blade Runnerem bych zavrhl hodně rychle, ovšem taková ExistenZ tam cítit je... Ovšem oba zmíněné filmy měli za sebou osobnost, která dokázala koncept udržet a dokonce i povýšit na něco většího a lepšího, což Gabriele Salvatores nedokázal. Jeho "na půl cesty k cíli" je přesto slušný film, s ne úplně jasnou problematikou technologií, lidí, nirvany i samotného života ve virtuálním světě. Ovšem stavět to na vrchol cyberpunkové tvorby rozhodně nechci...(29.4.2010)

 • Dharter
  *

  Pokud tento film dal jakkoliv vzniknout trilogii Matrix, nebo filmu Sin City, jak je známe, bylo by vhodné si uvědomit, že něco muselo vést k realizaci tohoto filmu. Děj každopádně vůbec není hluboký. Jestli v tom chce někdo vidět Mežas (Mezi životem a smrtí - viz seriál Ztraceni), nebo pouze obdivovat kyberpunkové prvky, má samozřejmě šanci volby. Ovšem na (po)smrtný život nejsou žádné důkazy. Film totiž neurčil ani pravidla virtuálnění - takže je to film bez pravidel - a to je tak film nemající hloubku správného filozofického filmu (viz Matrix pro srovnání). Film Nirvana tedy je téměř pod-primitivní. ✘(14.9.2011)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace