• Itálie

• Francie

Nirvána

Akční / Sci-Fi

Itálie / Francie / Velká Británie, 1997, 113 min

Asi najlepšie sfilmovaný kyberpunk, ku ktorému sa môže človek v našom časopriestore dostať. Myšlienka, príbeh i hudba vytvárajú pozoruhodnú mozaiku. Tiež úžasná atmosféra prostredia (Bombai City, Marrakech alebo virtualny Shanghai City), nebojím sa povedať, prekonáva aj prostredie legendárneho Blade Runnera. Ak by som mal Nirvanu porovnať s Matrixom, v tomto jednoznačne taliansky tím zahral víťaznú symfóniu za omnoho menej peňazí. A škoda viac slov na túto tému, niekto má rád Disneyovky, niekto Maxipsa Fíka. Ešte upozornenie - film je potrebné vidieť v originálnom znení, pretože český (a podľa recenzií) i anglický dabing tento jedinečný film pekne "zhovadili".(19.1.2006)

Od tohoto filmu jsme nečekal nic extra, ale byl jsem nakonec příjemně překvapen. Nejenže film na svoji dobu oplývá poměrně velkým množstvím nápadů a dobrými atmosférami a občas (vzhledem k době) i dobrými efekty, ale je také překvapující velká podobnost s ikonou cyber punku..MATRIX. O to více překvapující je tím, že vznikl o dva roky dříve než Matrix...inspirace? Nirvana není opravdu úplně lehce rozpoznatelný film a možná tím trochu zapomenutý. Pro mnohé by se mohl zdát na první pohled jako podprůměrné béčko s nepříliš povedeným scénářem. Ale to je opravdu jen věcí prvního dojmu. Film zcela určitě není pro každého. Jedná se o takový typ filmu, který si nalezne své zaryté fanoušky, ale také i absolutní odpůrce. To co film nejvíce drží nad vodou jsou atmosferní prostředí prolínajích se kultur v budoucnosti, která jsou zcela nasycena duší cyberpunku. Také je to ona zvláštní duchovní úroveň východního náboženství, která se line skrze celý film a to nejen díky ghetům, předměstím a podzemním lokacím. Příběh jako takový je poměrně jednoduchý a dalo by se říci až polopatický, ale to co je nabaleno kolem, vytváří z tohoto filmu poměrně ojedinělý kousek. Srovnání s Matrixem je nasnadě, ale zdá se mně že je zbytečné. U obou dvou filmů jsem se bavil dobře, ale u každého jiným způsobem. Nirvana obsahuje místy i vtipné momenty a zároveň nabízí hlubší zamyšlení..Pokud tedy člověk chce. Celý film provází totiž ono zmiňované duchovní pozadí, které se týká mnoha postav..Ona NIRVANA, povznesení existence.. Je to pomerně kamuflováno, ale pokud se člověk nad tímto filmem více zamyslí, tak pochopí. Pokud tedy nebudete čekat lineární lehkost přijetí filmu jako u Matrix, tak můžu jen doporučit.(3.6.2008)

Má to miestami super atmosféru, dokonca aj niektoré digitálne efekty sú podarené. Avšak jediným (relatívne) kvalitým hercom je Lambert a ten celý film krauluje proti úbohému deju a trapným dialógom. Ešte že sa dá dívať na Stefaniu Rocca, ktorá sa nakrátko predvedie topless - super. :) Ale zasa čo čakať od cyber-punku, pravda? Okrem Matrixu túto tému nezvládol nikto. Pozn. pripravte sa na krkolomné scenáristické kľučky typu: "Toto je Ajurvédsky čip, ktorý sa nedá prehrať na žiadnom počítači, jedine v živom človeku." :) + "Aha, tvoja známa má vhodný port na ten čip?" :) :)(14.6.2007)

Psychadelické sci-fi o (ne)realite so záhadne postapokalyptickou atmosférou a svojsky premakaným vizuálom, ktoré som si pozrel z nostalgie, lebo sa mi pred asi 8 rokmi dosť páčilo... A ako ho tak pozerám, zistil som, že ten koniec chápem zas o čosi inak (a rozhodne teda menej jednoznačnejšie ako kedysi) a nejde mi ho dostať z hlavy. Komu sa páčil Blade Runner alebo Brazil, myslím, že aj v tomto filme si príde na svoje. No a nabudúce už jedine v talianskom originále, lebo ten anglický dabing, to bola hrôza.(15.7.2011)

Oproti většině uživatelů já v Nirvaně ten potenciál na kult rozhodně vidím, i když k němu nebylo přistoupeno podle mých očekávání. Podobnost s Blade Runnerem bych zavrhl hodně rychle, ovšem taková ExistenZ tam cítit je... Ovšem oba zmíněné filmy měli za sebou osobnost, která dokázala koncept udržet a dokonce i povýšit na něco většího a lepšího, což Gabriele Salvatores nedokázal. Jeho "na půl cesty k cíli" je přesto slušný film, s ne úplně jasnou problematikou technologií, lidí, nirvany i samotného života ve virtuálním světě. Ovšem stavět to na vrchol cyberpunkové tvorby rozhodně nechci...(29.4.2010)