Smrtelné lži

Arbitraż

Smrteľné lži

Drama / Thriller

USA / Polsko, 2012, 102 min

Prvních dvacet minut, kdy jsem vůbec netušila, jakým směrem se Arbitrage bude vyvíjet, jsem si několikrát vzpomněla na What Just Happened?, které také líčí příběh úspěšného chlapa, jehož osobní a profesní život se zničehonic začíná rozpadat. Jenže pak nabralo Arbitrage osudový zvrat a navždy jím opustilo vody komediálního dramatu, aby se místo toho našlo někde v hlubinách charakterové studie a psychologického thrilleru. Bojím se, co to vypovídá o mém charakteru, ale Gerova inteligentního, chladnokrevného podnikatele, který potvrzuje Hobbesova slova, že lidem jde primárně o záchranu jejich vlastního života, jsem si nějakým zvláštním způsobem oblíbila a dokonce jsem si i přála, aby se mu nad všemi těmi vedlejšími postavami, které mu jdou po krku, podařilo nějak vyzrát. Arbitrage možná není nejlepší, nejvíce strhující film sezóny, naopak připomíná spíše festivalový film, kterému se nějakým způsobem podařilo obsadit do hlavních rolí známé hollywoodské tváře. Má ale takový styl a dokáže tak přesvědčivě nedělit svět na černou a bílou, že si přeju, aby podobných filmů vznikalo mnohem, mnohem více.(9.3.2013)

Nebýt toho příliš nezáživného rozjezdu, dal bych asi čtyři hvězdy. Nehoda byla tím impulsem, který film teprve rozhýbal, na plac se dostal Tim Roth, začalo být větší dusno a hned bylo na co koukat. I když čekání na Mayfielda nás neminulo… Richard Gere v roli pro něj ušité, kterou už si párkrát vyzkoušel, tentokrát už byl pro mě za tou pomyslnou čarou, než abych mu fandil.(13.4.2013)

Veľmi dobrý thriller pod radarom ( v kinách som to vôbec neregistroval), ktorý sa síce nestane klasikou ale už len kvôli skvelému Gerovi sa oplatí vidieť . Veľmi milé prekvapenie. trošku nadsadené 4*(1.2.2015)

SMRTELNÉ LŽI jsou precizně napsaným a zahraným dramatem, které je ale ve své snaze o chytrost, propracovanost a realismus tak (na poměry tradičních hollywoodských thrillerů) nezvykle střídmé a zemité (nečekejte žádné šokující zvraty, jakýmkoliv způsobem přehnané scény či postavy - snad opravdu vše zde působí uvěřitelným dojmem!), že se obávám, že na ně poměrně brzy zapomene jak širší divácká obec (a to je mnoho diváků patrně nikdy ani neobjeví), tak i já sám... A je to bezpochyby škoda, protože zmizet v propadlišti (filmových) dějin si zaslouží úplně, ale úplně jiné snímky. 70 %(9.1.2014)

Nadprůměrná žánrovka se solidním Gerem a slušnou režií. 70%(9.4.2013)

• - Film sa natáčal na autentických miestach v americkom meste New York. (MikaelSVK)

• - Meno sudcu vo filme, Rittenband (Tibor Feldman), je meno skutočného sudcu rozhodujúceho v mnohých prípadoch celebrít, vrátane súdu s Romanom Polanskim v sedemdesiatych rokoch. (S3MIR)

• - Původně měla postavu Julie ztvárnit Eva Green. Kvůli natáčení filmu Temné stíny (2012) však musela odstoupit. Nahradila ji Laetitia Casta. (R´Hell)