...a dělo bylo ještě žhavé

• Česko

Drama / Válečný

Srbsko / Bosna a Hercegovina, 2014, 100 min

Slobodan Skerlic

Bogdan Stanić

O tom, že válka dělá z některých lidí bestie (nebo spíš dá jejich bestialitě možnost se projevit) není třeba pochybovat. Násilí v tomto filmu není žádná trierovská intelektuální provokace - je tak odporné a surové, že jsem při některých scénách musel zavřít oči.(7.11.2018)

Srbsko-bosenský film se vrací k obléhání a ostřelování Sarajeva. Poukazuje na to, že v ostřelovaném městě zůstalo také mnoho Srbů a na to, jak dokázali vzniklou situaci zneužít někteří "obránci". A taky na to, že na válčení dospělých doplácí nejvíce děti... Trochu to připomíná Kenovićův snímek Savršeni krug z 97. roku. Pominu-li fakt, že se Kenović musel vypořádat s nefungující infrastukturou a mnoha opravdovými problémy, které jistě obnášelo natáčení v poničeném Sarajevu jen pár měsíců po válce, měl situaci svým způsobem usnadněnou - mohl natáčet v autentických kulisách rozbombardovaného Sarajeva a žádné ruiny nemusel uměle vytvářet. Tvůrci tohoto snímku si museli poradit trochu jinak, aby vykreslili atmosféru obléhaného města. A je třeba říct, že se jim to podařilo až překvapivě dobře.(3.12.2017)

Proklínám na věky věků všechny strůjce a stoupence válek minulých, současných i budoucích. Nechť se jejich těla, duše či energetické vesmírné otisky smaží bez lítosti v ohni pekelném v nekonečném plynutí času. Existuje-li vůbec nějaký „Bůh“, tak je to nepochybně Bůh války. Dokonalý stvořitel hluboké temnoty a všeprostupujícího zla. Mistrný architekt bezmezné krutosti. Milovník utrpení a bolesti. Nesmrtelný uctívač Ďábla. Jsme, bohužel, nepoučitelní. Naštěstí si s tím příroda dříve či později poradí. Než se tak stane, můžete si vychutnat skvěle natočené syrové válečné drama…a dělo bylo ještě žhavé.(26.10.2018)

• - Celosvětová premiéra proběhla 28. února 2014 na Bělehradském FF. (Varan)

• - Předlohou filmu je román „Top je bio vreo“ srbského spisovatele Vladimira Kecmanoviće z roku 2008. (awful)