Zmrzlá zem

The Frozen Ground

Zamrznutá zem

Drama / Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA, 2013, 101 min

Chybí tomu nějaké větší gradování děje, konec je nějaký moc jednoduše rychlý a do toho jsem se ztrácel v těch prostřizích na minulost, kdy jsem vlastně už pak nevěděl, jestli koukám na to, co se děje během vyšetřování, nebo na to, co se dělo během jejího únosu. Možná dobrý příběh na základě skutečného činu a procesu, ale natočené je to zmateně a nezajímavě. Nickovi jdou role, u kterých se nemusí moc tvářit a hraje uvěřitelnou vážnou postavu.(29.9.2013)

Poctivá mrazivá kriminálka s hutnou atmosférou v temném prostředí, co rozhodně nemá v úmyslu diváka rozehřát. Jde si ve svých kolejích realismu, kde těžko najít nečekané zvraty, bouřlivé efekty, či šílené fantasmagorické prvky. Ona holá pravda je obvykle velice obyčejná, nenápadná, nečekaná a tak trochu nudná. Podobně jako život váženého kuchtíka Boba, či kdo to byl, nemám zájem jeho životopis dál pitvat nebo študovat. Co se cení kromě přirozených hereckých výkonů je vůbec počin natočit tak otřesnou skutečnost o lidech mezi námi. Budiž blahořečeno, že se občas najde někdo, komu záleží na své práci, na cizích osudech, na tom, jak o malé procento snížit statistiku zločinnosti nebo rovnou hnusné zlo zastavit.(29.8.2013)

Ha prvni koment no vida tak musim konstatovat ze se u mne jedna o slusny prekvapeni nemel jsem nejaka extra ocekavani ale prave jsem 100 minut zaujate sledoval perfektni cistokrevnou detektivni zanrovku jakou jsem uz nejakej cas nevidel nema to nejaky extra tempo spis vypraveni pribehu pomalu plyne ale presto jsem se nenudil se zpracovanim jsem maximalne spokojeny a opravdu mne to vtahlo do deje oba dva hlavni predstavitele jsou presvedcivy Cage je odhodlany a trpelivy vysetrovatel hraje prirozene a nemam z jeho postavou problem teda ne ze by se ze mne stal nejaky jeho extra fanousek ale konecne zase po nejake dobe dostal prirozenou neotrepanou roli Cusack pak k memu velkemu prekvapeni exceluje jako nenapadny tichy clovek a hodny otec rodiny ktery ma jen jednoho neskodneho konicka cas od casu unese nejakou tu zenskou chvili ji vezni a pak ji vezme letadlem na vylet do divociny kde ji zamorduje nu coz kazdej ma nejakou tu libustku Cage je odhodlan vraha usvedcit za kazdou cenu scena vyslechu je pak perfektni variaci na hru kocky s mysi ve stylu komu prvnimu prdnou nervy a udela chybu vzajemna konfrontace obou postav je pak v nekolika detailech propracovana az k dokonalosti vsechno navic podkresluje drsne a syrove prostredi mrazive Aljasky ktere vytvari neopakovatelny look a ve spojeni z depresivni az neprijemnou hudbou dodelava velice solidni atmosferu takze Frozen ground je snad jenom az na par nedotazenosti jako nekolik zbytecnych postav napr ta kterou hraje 50 Cent a jednou zbytecnou scenou ktera mi do deje trochu nepasovala perfektni ukazkou opravdu mraziveho a realistickeho detektivniho thrilleru navic je tu opet ten pridavek v podobe vymluvneho textu based on a true story a podobny filmy ja proste rad takze na moji strane opravdu velka spokojenost a jedno z letosnich filmovych prekvapeni dobra prace!(24.8.2013)

Film studený jak Aljaška sama a přesto v podstatě úderný a na jisté úrovni. Je třeba mu v první řadě odpustit fakt, že v některých potenciálních chvílích se kecá na úkor dění, což tak trochu nahrává stereotypu. Přesvědčivé duo Cusack-Cage však sklízí u mě ovace díky velkým sympatiím. Finále přiměřeně graduje a emotivní výslech Hansena je třešničkou na dortu. Rutinní thriller, avšak v některých aspektech překvapivý. 65%(23.9.2013)

Pokud se filmaři chtějí držet skutečné události, podle které film točí, mají do jisté míry svázané ruce i představivost mnohem víc, než když si vymýšlí všechno z patra. Proto se domnívám, že většina příběhů, které napsal sám život se nebudou hemžit těmi nejneuvěřitelnějšími zápletkami (čest vyjímkám jako je třeba Kokain nebo Veřejný nepřítel) a především u filmů o masových vrazích bude příběh okleštěn na model "vraždit a nenechat se chytit". Na to ostatně dojel třeba i Zodiac, který byl prostě nudnej až na půdu. Podobně je na tom i Frozen Ground, u něhož jsou karty vyloženy na stůl hned od začátku a vlastně celou tu dobu čekáte na nějaký ten zlom nebo fatál, který nakonec ani nepříjde. Jinak ale solidně zpracované, standardní Cage a Cusack, jak ho určitě neznáte :).(18.3.2014)

• - Celosvětová premiéra proběhla 11. července 2013 v Nizozemsku. (Varan)

• - Rovnako ako dej filmu, tak aj jeho natáčanie prebiehalo na Aljaške, predovšetkým v najväčšom meste Anchorage. (MikaelSVK)

• - Spoiler: Vanessa Hudgens hraje postavu skutečné prostitutky jménem Cindy Paulson, která tak tak unikla sériovému vrahovi. (NessinQa)