Zmrzlá zem

• Nizozemsko

The Frozen Ground

Drama / Krimi / Mysteriózní / Thriller

USA, 2013, 101 min

Námět se tvářil jako mnohem větší mazec, nicméně po slušném rozjezdu to v druhé půlce začne pokulhávat. Nejlepším Cageovým thrillerem s prvky brutálních vražd zůstává pořád 8mm, kterému Frozen ground ani nedýchne na záda. Výborně ztvárněné prostředí šlapek je asi to jediné, co stojí za pochvalu. Cage ze sebe rozhodně nevydal nic víc, než obvyklý průměr a pomalu začínám pochybovat, jestli ještě vůbec někdy překvapí. Štětka Cindy (Vanessa Hudgens) ho svoji rolí rozhodně zastínila. Dokonalý průser je John Cusack v roli zabijáckého psychopata. Tak ten by nikoho nevyděsil ani na mezinárodním srazu autistů. Možná se při castingu nechali příliš inspirovat podobou skutečného vraha a postavili to jen na tom, protože z matného dojmu nenápadného slušného občana se Cusack nevymanil ani při klíčové finální scéně, kterou by měl film vrcholit. Tam by měl divák konečně vydechnout, že je vrah usvědčen, no místo toho si spíš rozladěn uvědomí, že večírek je u konce, aniž by se vůbec rozléval alkohol. Za víc, než slušnou, ale snadno zapomenutelnou kriminálku to nelze považovat.(29.8.2013)

Ako na húpačke. Že sa dožijem filmu, v ktorom bude Cusack sterilnejší ako Cage, som vážne nečakal - i keď to je podmienkou dobre zahranej role. Celá zápletka je pomerne tuctová, no vďaka prekvapivo slušným výkonom a prostrediu zamrznutej Aljašky to má niečo do seba. Chýbal len kúsok, aby z toho bol skutočne skvelý kriminálny thriller. A Cage je tu vskutku až podozrivo dobrý.(2.1.2014)

• tron

Zaujímavé zločiny a zaujímavé prostredie, v ktorom k nim dochádzalo, ale tým ho hasne. Celé to vyzerá značne podvyživene resp. televízne, scenár nie je žiadny zázrak a ak je niekto otravnejší, než Vanessa Hudgens, tak potom už len bohužiaľ ústredná dvojka súperov Cage/Cusack. Poteší obskúrny kasting (Radha Mitchell, Dean Norris, Kevin Dunn...), ale iba trochu a nikto z hercov sa týmto prúserom veru chváliť nebude.(9.1.2017)

,,PÁNOVÉ, STÁLE JSME NENAŠLI TO, CO POTŘEBUJEME. TAKŽE JDEME ZNOVU A BUDEME TADY TAK DLOUHO, DOKUD MŮŽEME, PROTOŽE DALŠÍ ŠANCI NIKDY NEDOSTANEME..…“ /// Krimi, o dobrým policajtovi, uchylákovi, kterej rád koukal do vyhasínajících očí a šlápotě, která by mohla změnit svoji budoucnost. Vod začátku máme svědka, známe hajzla, ale všechno je to takový kreténský. Emoce spíš ty negativní, a tak bych chtěl upozornil všechny, jenž nesnášej idioty (né na tomhle serveru, spíš všeobecně ve filmech), že můžou mít s tímhle kouskem, kterej se vydává po stopách mrtvejch americkejch holek a kterej má hlavně informační hodnotu, trochu problém. A že by to bylo nějaký drámo – tak to teda není. 3* s vodřenou držkou. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Žeru příběhy podle skutečnosti. 2.) Přemejšlím, jak si zpestřit lov. 3.) Thx za titule ,,Bac“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ *(11.9.2013)

"Ona říká pravdu !!" - "Je to prostitutka, která nesouhlasila s detektorem lži !!" Filmy s nálepkou natočeno podle skutečných událostí mám docela rád, stejně jako ty s tématikou sériových zabijáků, nicméně s nimi bývá největší potíž, snadno totiž sklouzávají do béčkových až céčkových vod, pokud se nedostanou do rukou zkušeným režisérům, byť tentokrát je třeba maximálně ocenit novozélandského režijního debutanta Scotta Walkera, že se opravdu velmi věrně drží daných skutečností, které jsou v případu sérového vraha Roberta Hansena známy, čímž však na druhou stranu trpí snímek, potažmo i divák nucený sledovat idiotské jednání valné většiny všech zúčastněných, což jasně dokazuje, že i reální lidé se opravdu nezřídka skutečně chovají nelogicky až idiotsky, čímž se potvrzují mé teorie, že svět je plný idiotů !! ;) Srovnávat Zmrzlou zemi s Nolanovou Insomnií by zřejmě nebylo příliš dobré, ani nijak čemukoliv prospěšné, protože ačkoliv v případě obou režisérů šlo o jejich první, respektive druhý, snímky, Scott Walker opravdu nedosahuje ani zdaleka kvalit Christophera Nolana, ten totiž, co se týká vyprávění temných příběhů i budování atmosféry, patří k těm nejlepším !! Mimochodem je velmi zajímavé sledovat, že zde se většina scén na rozdíl od zmiňované Insomnie odehrává v noci, velmi by mě zajímalo, do jaké míry v tom byl záměr tvůrců se právě od Insomnie odlišit !! Ani Walkerova Zmrzlá země atmosféru nepostrádá, čemuž samozřejmě velmi napomáhá i bezútěšné zasněžené prostředí Aljašky, nicméně jsem měl po celou dobu pocit, že tvůrci nebyli schopni vytřískat z dané lokace, všudypřítomného sněhu a mrazu maximum !! Co se hereckého obsazení týká, pak ani k Nicolasu Cagovi, který si zahrál velmi lidského policistu Jacka Halcombea, ani Johnu Cusackovi v roli právě Roberta Hansena, přičemž oba patří k mým velkým oblíbencům, nemám výhrady, i kvůli nim jsem se na na The Frozen Ground tolik těšil, ačkoliv nakonec Cusack, u něhož jsme všichni zvyklí naopak na výhradně kladné role, proto mi casting tohoto filmu udělal neskutečnou radost, nedostal příliš prostoru, nicméně určitě nezklamal !! A nesmírně sexy Vanessa Ann Hudgens ?? Rozhodně bych neřekl, že by zrovna oslnila svým herectvím, ale moc hezky se mi na ni koukalo.. Určitě jsem nečekal, že by zde tvůrci divákovi dopřáli nějaké gore scény, protože násilná explicita u podobných žánrovek z produkce HBO bývá většinou samozřejmě naprosto upozaděna, nicméně snad i z tohoto důvodu jsem nebyl schopen cítit vůči Cusackovu Hansenovi nějaké výraznější antipatie, což mě dost znepokojuje !! Pochválil bych však Skota Lorna Balfea, který mě nadchnul už svojí hudební složkou k historickému kousku Ironclad, za opravdu velmi atmosférický soundtrack, ten se totiž maximálně povedl !! Ve výsledku The Frozen Ground určitě není špatným filmem, autentičnosti, a to i dobové, se tvůrci zhostili takřka dokonale, když pomineme ty prvoplánovité násilně vtěsnané akční scény, jinak je to už po všech stránkách o poznání slabší, jakoby si Scott Walker špatně zvolenou výstavbou příběhu ukrojil příliš velký krajíc, nedokázal totiž posléze divákovi nabídnout nic navíc, co by jeho snímek činilo nadprůměrným, čímž by mu vynahradil ty odkryté karty, a tak i absenci jakéhokoliv momentu překvapení, což film dělá v prostřední části dost často velmi nudnou podívanou..(12.11.2013)