Za hranicemi

Gränsen

Beyond the Border

Drama / Válečný

Švédsko, 2011, 122 min

Tohle není švédská verze Zachraňte vojína Ryana. Ve skutečnosti to jediné co s ním má společného je motiv záchrany jednotlivce skupinkou vojáků. Zbytek je zcela v duchu severských tradic. Takže žádný patos a vznešené ideály, ale naturalismus a ryzí emoce. Ten kdo čeká davové scény frontálních útoků a přehlídku obrněné techniky bude zklamán. Gransen se drží reality a nenabízí nic víc než boj skupinky odhodlaných proti skupince zoufalých. Což ale není na škodu, atmosféra je díky tomu ještě hutnější. Scény bojů jsou pěkně nasnímané, skvěle ozvučené a pořádně napínavé. I díky tomu jsem si film užil víc než leckteré klasické válečné drama.(7.3.2012)

Chápu, že označení filmu jako "válečný" vede nemálo potencionálních diváků k tomu, že budou svědky střetů pěchoty s tankama na křídle za dělostřelecký palby a s leteckou podporou. Jenže válka má i jiný stránky než masivní frontový útoky. V Gränsen je válka vyobrazená celkem povedeně i s politickým pozadím. Drama je to hodně slušný, během filmu jsem se nenudil, ačkoliv zvratama film zrovna neoplývá. I když jsem prakticky od začátku věděl, jak to dopadne a kdo se nakonec vrátí přes gränsen domů do Sverige, tak jsem byl přesto napjatej až do konce. A nějak nechápu, že na CSFD není u "Hrají:" uvedenej Antti Reini, kterej jasně vyčníval nad ostatníma hercema.(17.4.2012)

BĚHEM 2. SVĚTOVÉ VÁLKY ZMIZELO 300 ŠVÉDSKÝCH VOJÁKŮ BEZE STOPY. TOTO JE PŘÍBĚH ŠESTI Z NICH..... /// ...no spíš tak dvou (dobrá tak třech, ale víc ani hovno!). O tom, jak Švédové zachraňovali svýho vojína Ryana, aneb válečnej recept na to, jak umřít šťastnej (jasně že za války...). Pár vojáků má hlídat zátaras a vlastně si mohli žít naprosto v pohodě, kdyby furt nechtěli něco vymejšlet na Němčoury. Za ,,odměnu“ pak musej koukat na svý mrtvý kamarády a velitel (konečně a poprvý) někoho sejme. Je z toho pěkně v prdeli ,,VÍM CO PROŽÍVÁŠ“.... (ty vole, dyť to byl fricek!!!)... za odměnu (nebo za trest?) ti řeknu historku starýho zbrojnoše.... Partyzánština v tunách bílejch sraček (a v mínus 40ti na slunci), partyzánština s bajonety, partyzánština za záchranu bratra. Podivnej boj, kterej moc emocí nevzbuzuje, ale naštěstí tu je aspoň kus napětí. Tak mi to připadá, jako by Švédi chtěli taky něco natočit a nakonec neměli vlastně co. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stojím před osudovým rozhodnutím.... Potřebuje mě těhotná snoubenka a zároveň unesenej brácha. 2.) Jag är en patriot. 3.) Thx za titule ,,liber“ , ,,pepu“ a ,,rad.mas“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ **(3.2.2012)

Druhá světová válka z jiného pohledu, ze zasněžených plání švédsko-norské hranice. Kdy Němci se snaží válku se Švédy vyprovokovat, švédské velení o to nestojí, ale obyčejní vojáci na hranici se bránit musí a proto se stávájí svým nadřízeným trnem v oku. Proto tak musí čelit nejen Němcům, ale i odstřelovačům z vlastních řad. Drsný film, který se krve a krutosti nebojí.(8.2.2012)

"Keď si mám vybrať medzi Stalinom a Hitlerom, tak beriem Hitlera..."Zaujímavý pohľad na vojnu z pohľadu neutrálneho Švédska. Ako vieme Švédi toho veľa nenabojovali, ale i tu sa nájde príbeh, ktorý stojí za to filmovo prerozprávať. Asi najviac ma zaujala postava bývalého fínskeho veliteľa, dodávala filmu tu pravú iskru, pretože na rozdiel od Švédov zažili Fíni s Rusmi nejeden masaker...Spočiatku sa to trocha vlečie, ale potom sa to rozbehne a zaujalo ma to. Škoda toho Nemca, ktorý ich zachránil, pýtal si väčší priestor, hlavne by ma zaujímali okolnosti za akých skončil mimo. To čo sa dozvieme z filmu vyznieva dosť skratkovito a málo dôveryhodne. Inak fajn vojnový film. 80%.(11.1.2018)