Za hranicemi

Gränsen

Beyond the Border

Drama / Válečný / Akční

Švédsko, 2011, 122 min

Podle mě je film o pravé tváři války.Nikdo ji nechce jsou tam zájmy úzkého kruhu lidí.A miliony občanů jsou jménem těchto zájmů do ni zatahovány.V tomto příběhu se vypráví o tom jak mladí kluci ještě s mlíkem na bradě to mají na začátku jen jako dobrodružný výlet ale při střetu s krutou realitou to nemohlo dopadnout jinak než to dopadlo.Dnes se ve Skandinávii neválčí ale POUZE cvičí.(19.1.2019)

Válečný film s netradiční tematikou (obrana hranic státu, který není ve válce vojáky v extrémně komických uniformách), který funguje podezřele dobře i v dalších žánrech. Je až s podivem nakolik se drží slasherových schémat (skupina lidí, kteří postupně umírají, každý jiným způsobem a to v pořadí od vedlejších postav k hlavním :D ), což ale u tohoto typu filmu nemůže být na škodu, protože se jedná o postup vcelku neortodoxní. Z filmu dýchal nižší rozpočet, což ale také nepovažuji za výrazné mínus. Celkově za plný počet :)(9.9.2012)

BĚHEM 2. SVĚTOVÉ VÁLKY ZMIZELO 300 ŠVÉDSKÝCH VOJÁKŮ BEZE STOPY. TOTO JE PŘÍBĚH ŠESTI Z NICH..... /// ...no spíš tak dvou (dobrá tak třech, ale víc ani hovno!). O tom, jak Švédové zachraňovali svýho vojína Ryana, aneb válečnej recept na to, jak umřít šťastnej (jasně že za války...). Pár vojáků má hlídat zátaras a vlastně si mohli žít naprosto v pohodě, kdyby furt nechtěli něco vymejšlet na Němčoury. Za ,,odměnu“ pak musej koukat na svý mrtvý kamarády a velitel (konečně a poprvý) někoho sejme. Je z toho pěkně v prdeli ,,VÍM CO PROŽÍVÁŠ“.... (ty vole, dyť to byl fricek!!!)... za odměnu (nebo za trest?) ti řeknu historku starýho zbrojnoše.... Partyzánština v tunách bílejch sraček (a v mínus 40ti na slunci), partyzánština s bajonety, partyzánština za záchranu bratra. Podivnej boj, kterej moc emocí nevzbuzuje, ale naštěstí tu je aspoň kus napětí. Tak mi to připadá, jako by Švédi chtěli taky něco natočit a nakonec neměli vlastně co. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stojím před osudovým rozhodnutím.... Potřebuje mě těhotná snoubenka a zároveň unesenej brácha. 2.) Jag är en patriot. 3.) Thx za titule ,,liber“ , ,,pepu“ a ,,rad.mas“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ **(3.2.2012)

"Keď si mám vybrať medzi Stalinom a Hitlerom, tak beriem Hitlera..."Zaujímavý pohľad na vojnu z pohľadu neutrálneho Švédska. Ako vieme Švédi toho veľa nenabojovali, ale i tu sa nájde príbeh, ktorý stojí za to filmovo prerozprávať. Asi najviac ma zaujala postava bývalého fínskeho veliteľa, dodávala filmu tu pravú iskru, pretože na rozdiel od Švédov zažili Fíni s Rusmi nejeden masaker...Spočiatku sa to trocha vlečie, ale potom sa to rozbehne a zaujalo ma to. Škoda toho Nemca, ktorý ich zachránil, pýtal si väčší priestor, hlavne by ma zaujímali okolnosti za akých skončil mimo. To čo sa dozvieme z filmu vyznieva dosť skratkovito a málo dôveryhodne. Inak fajn vojnový film. 80%.(11.1.2018)

Druhá světová válka z jiného pohledu, ze zasněžených plání švédsko-norské hranice. Kdy Němci se snaží válku se Švédy vyprovokovat, švédské velení o to nestojí, ale obyčejní vojáci na hranici se bránit musí a proto se stávájí svým nadřízeným trnem v oku. Proto tak musí čelit nejen Němcům, ale i odstřelovačům z vlastních řad. Drsný film, který se krve a krutosti nebojí.(8.2.2012)