Za hranicemi

Gränsen

Beyond the Border

Drama / Válečný

Švédsko, 2011, 122 min

Kvalitní válečné drama mající typické severské parametry – jednak všudepřítomný mráz a sníh, což se u skandinávských filmů tak nějak implicitně očekává, a taky reálně pojatý způsob vyprávění, který jednotlivé postavy ukazuje se všemi klady i zápory. Zajímavé na filmu je to, že se odehrává v době (konec roku 1942), kdy vlastně Švédsko oficiálně ve válce nebylo a drželo si neutralitu. Mělo se sice před fašisty na pozoru a bedlivě střežilo hranice s Norskem, kde už Hitler v té době úřadoval, na druhé straně si sami Švédové nebyli tak úplně jisti, co je větší zlo – jestli Hitlerovo Německo, nebo Stalinův Sovětský svaz. Tento film je zajímavou sondou do pohraničních událostí té doby a také do strachu švédských autorit z rozpoutání válečného konfliktu (v zájmu „vyššího dobra“ se pak mnohdy neštítily obrátit se proti vlastním lidem). Z filmařského hlediska je tento snímek natočený zručně, takovým poutavým a uvěřitelným způsobem, který mě osobně zaujal mnohem víc než slavný Spielbergův vojín Ryan.(28.1.2012)

BĚHEM 2. SVĚTOVÉ VÁLKY ZMIZELO 300 ŠVÉDSKÝCH VOJÁKŮ BEZE STOPY. TOTO JE PŘÍBĚH ŠESTI Z NICH..... /// ...no spíš tak dvou (dobrá tak třech, ale víc ani hovno!). O tom, jak Švédové zachraňovali svýho vojína Ryana, aneb válečnej recept na to, jak umřít šťastnej (jasně že za války...). Pár vojáků má hlídat zátaras a vlastně si mohli žít naprosto v pohodě, kdyby furt nechtěli něco vymejšlet na Němčoury. Za ,,odměnu“ pak musej koukat na svý mrtvý kamarády a velitel (konečně a poprvý) někoho sejme. Je z toho pěkně v prdeli ,,VÍM CO PROŽÍVÁŠ“.... (ty vole, dyť to byl fricek!!!)... za odměnu (nebo za trest?) ti řeknu historku starýho zbrojnoše.... Partyzánština v tunách bílejch sraček (a v mínus 40ti na slunci), partyzánština s bajonety, partyzánština za záchranu bratra. Podivnej boj, kterej moc emocí nevzbuzuje, ale naštěstí tu je aspoň kus napětí. Tak mi to připadá, jako by Švédi chtěli taky něco natočit a nakonec neměli vlastně co. /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Stojím před osudovým rozhodnutím.... Potřebuje mě těhotná snoubenka a zároveň unesenej brácha. 2.) Jag är en patriot. 3.) Thx za titule ,,liber“ , ,,pepu“ a ,,rad.mas“. /// PŘÍBĚH *** HUMOR ne AKCE ** NAPĚTÍ **(3.2.2012)

Ač mi zuby zimou tolik necvakaly a určitě by se dalo pár věcí snímku vytknout, tak stojí se na Gränsen podívat. Pěkné syrové válečné drama z pohraničního prostředí, které rozhodně neskončí tak, jak by jste si představovali.(28.9.2012)

Príbeh skupiny švédskych vojakov v čase 2. sv. vojny, ktorí sa dostali za líniu hraníc s okupovaným Nórskom.(31.8.2011)

Druhá světová válka z jiného pohledu, ze zasněžených plání švédsko-norské hranice. Kdy Němci se snaží válku se Švédy vyprovokovat, švédské velení o to nestojí, ale obyčejní vojáci na hranici se bránit musí a proto se stávájí svým nadřízeným trnem v oku. Proto tak musí čelit nejen Němcům, ale i odstřelovačům z vlastních řad. Drsný film, který se krve a krutosti nebojí.(8.2.2012)