poster

Urumi

 • Indie

  Ek Yodha Shoorveer

 • Indie

  ഉറുമി

 • angličtina

  Urumi: The Warriors Who Wanted to Kill Vasco Da Gama

Akční / Drama / Historický

Indie, 2011, 172 min

Režie:

Santosh Sivan

Kamera:

Santosh Sivan

Hudba:

Deepak Dev

Scénografie:

Sunil Babu

Kostýmy:

Eka Lakhani
(další profese)
 • Niktorius
  ***

  Je mi líto, ale musím klást opravdu velkou část pozornosti na tradičně pěknou sivanovskou kameru, abych vůbec mohl dát tři hvězdičky. První půlhodinu mi ta snaha předvést portugalského hrdinu západních učebnic dějepisu jako vyšinutého násilnického zmetka a zároveň malebnými záběry a libými tóny oslavovat kulturu kéralských kmenů ještě docela šmakovala, ale jakmile mezi sebou Indové začali intrikařit, tempo filmu začalo namísto původní horské bystřiny připomínat rozlévající se med a vlastenecké dunění se stalo iritujícím, tak jsem se neubránil zívacímu záchvatu. Bělošští kolonizátoři ze škatulky indických filmových stereotypů rozhodně nevyčuhují, ale alespoň tam mají společnost třeba v podobě polokomické figurky muslima nebo slizkého politika...Urumi nakonec potvrzuje moje dávné podezření, že Santosh Sivan je sice skvělým režisérem, ale pouze v těch případech, má-li jeho film méně jak 120 minut...(18.8.2011)

 • lenuse
  ****

  Byl Vasco de Gama opravdu tak vyšinutý? Zdá se, že ano. Jeho krutosti mi přišly zprvu přitažené za vlasy, ale trochu jsme ho po filmu prolustrovali. :-)(2.8.2011)

 • Andrea1717
  *****

  Historická sága podobná Ashokovi, len malajalámsky podanám trochu divokejšia a menej uhladená, živočíšnejšia, nádherné bojové scény. Príbeh udatnosti, odvahy, lásky, národnej hrdosti. Vizuálne je film jednoducho nádherný, hudobne nezaostáva, obsadenie skvelé, Prithviraj tu zažiaril, Vidya v malej úlohe ale s krásnym hudobnotanečným vstupom.(3.1.2019)

 • Vavča
  *****

  Vasco da Gamma byl nejen známý mořeplavec, importér koření, ale i první plastický chirurg, vášnivý kynolog a milovník indických dětí. Škoda, že nám o tom na základní ani vysoké škole nevyprávěli, omezili se na konstatování byl prý brutální, a já bych dodal vyšinutý, uvidíte sami jeho jednání. Tohle pako mít jako Portugalec ve školních osnovách, tak nejezdím do Indie a chodím kanálama... Film má relativně málo hudebních čísel(líbí se mi zejména to s Vidyou:), což vítám, i přes poměrně velkou minutáž drží snímek pohromadě. Na práci kamery je radost pohledět, stejně jako na souboje, stylizované, epické zároveň. Hudba skvělá. Portugalci mluví portugalsky! Hurá! Film se myslím drží solidně historie s nezbytnou úlitbou lokálním bohům, ohledem na národní hrdost a současnou ekonomickou situaci. Kritika současných poměrů i minulosti je podána bez otravného moralizování, občas filmem nenápadně, ale silně probleskuje. Vynikající Prithviraj Sukumaran v hlavní roli je zde i schopný a nikoliv trpaný sidekick Prabhu Deva. A především uvidíte v akci Urumi. Nezbývá, než se vyzbrojit dostatkem času, sehnat si film a vydat pokyn Vamos!(27.11.2012)

 • Remini
  *****

  Ja som bola práve až prekvapená, nakoľko boli "zlí belosi" umiernení. Toho som sa bála najviac, že ich zobrazenie bude zase ako nejaká zlá karikatúra (Lagaan, Madrasapattinam..). Nestalo sa. Príbeh bol napínavý, choreografia súbojov a hudobných scén super, herci... proste wow. Skúsim sa trochu rozpísať neskôr, ale tento film je až príliš nádherný, než aby som ho čo i len o minútu dlhšie nechala bez komentára. :) *** Recenzia(2.8.2011)

 • - S rozpočtem 200 milionů rupií se v době vzniku jednalo o druhý nejdražší snímek v historii malayamského filmu. Dražší byl pouze Kerala Varma Pazhassi Raja (2009).   (Vavča)

 • - Ve snímku jsou v hojném počtu přítomni vzácní indičtí koně Marwari, kteří mají tradici chovu až do 12. století. Jde o křížence arabských a indických koní. Plemeno Marwari má celosvětově pouze několik tisíc kusů. (Vavča)

 • - Kostýmy nejsou zcela věrné historii a mají vyjadřovat spíše estetický apel než tehdejší dobu. Ahistorický je například černý kostým, ve kterém tančí Bhoomi (Vidya Balan). (Vavča)