Dracula Has Risen from the Grave

Anthony Hinds

Arthur Grant

James Bernard

Aida Young

Hammerovský standard šedesátých let s tradičními principy příběhů o upírech. Christopher Lee v jedné ze svých nejznámějších rolích série s Drakulou. Obvyklý design gotického hororu: Drakulův hrad, vystrašení venkované, energický monsignore (který ví, jak na upíry), kráska (která nezapře módu 60. let) v centru zájmu temných sil, obvyklé naivní scény, (kdy např.člověk prokáže větší sílu a zručnost než stvůra ze záhrobí). A ovšem též charakteristické kulisové efekty, z nichž zvláště ty na střechách domů byly velmi zdařilé. V závěru uslyšíme latinský Otčenáš se silným anglickým přízvukem. Statečný milující mladík, ateista, snoubenec té krásky, se nakonec pokřižuje.(12.6.2011)

Hammer. Dracula bez Cushingova Van Helsinga, to je jako Frankenstein bez svého monstra. I to studio Hammer provedlo a bylo to stejně fajn, vznikl dobrý film, ale prostě něco tomu chybělo. V plejádě kladných postav jsem totiž nenašel nikoho sympatického, monsignore je hrozně nevýrazný, hlavní hrdina - chudý, ale chytrý chlapec dvořící se monsignoreho neteři - vyloženě protivnej floutek na pěst a Veronica Carlsonová (kromě toho, že je opravdu tak hezoučká, že ji o rok později znásilňoval i Frankenstein) je jenom tupá nanynka. Zaplaťpánbůh za Draculovy krvavé oči a Zenu, jedinou životnou postavu z plejády jednorozměrných figurek, která skončila tak ošklivě (nebudu spoilerovat, ale co s ní, to padlý kněz vyřešil originálně a nečekaně ohavně, tleskám). Příběh je klasicky ze slabšího soudku, začne tajemně a atmosféricky, i když pak ztrácí dech, ale všechno táhne nahoru skvělá podzimní hammerovská atmosféra, zářivě rudá krev, stylizované kulisy a vcelku efektní závěr. Na to, že jde už o čtvrtý díl série, si draculovská řada drží obdivuhodně vysokou úroveň a v mých očích zastiňuje i sedmidílnou ságu o baronu Frankensteinovi.(7.12.2014)

• pepua

Tak tenhle díl mne tedy dost zklamal. Ze začátku zajímavé, ale kdesi v polovině se to zaseklo a už to byla nuda. (Asi tam, kde Dracula zaútočí v parku a je jistojistě den, skrz stromy prosvítá slunce...od té chvíle je děj takový nijaký.) Všimněte si na začátku, chlapec nechá kolo přede dveřmi kostela, za chvilku přichází kněz a ejhle, kolo už je fuč :-)(29.8.2006)

[OBSAHUJE SPOILERY] Vlhký sen všech radikálnějších křesťanů - ateista se na konci pokřižuje! Trololo momenty tu nabývají na vrcholu, kladné postavy jsou úplně všechny strašné a Christopher Lee pronese dohromady tak patnáct vět, avšak i přesto pravítkuje nemálo a zejména jeho skon je pastva pro oči. A mám temné podezření, že situování snad téměř všech hammerovských Draculů do Německa má jediný důvod a to dělat si legraci z Germánů.(30.3.2013)

Díl zajímavý z hlediska Drákuly, který opět začíná používat lidských služebníků a tím narušuje koncepci, se kterou přišel deset let předtím Terence Fisher a (velmi překvapivě) z hlediska křesťanství jako motivu, jehož přítomnost je v Drákulově světě nezbytná. Christopher Lee téměř nemluví, ale každé jeho slovo jako by s sebou neslo veškeré zlo, které jeho postava ztělesňuje. Změna režiséra ze zdravotních důvodů vnáší do některých scén svěží vítr a díky tomu je další ze smrtí nemrtvého hraběte velmi odvážná a zatím i nejpovedenější.(27.8.2013)

• - Spoiler: Christopher Lee vyprávěl následující historku: Studio Hammer obdrželo ocenění od královny, které bylo předáváno ve stejnou dobu, kdy se točily vrcholné scény filmu, kdy je Drákula probodnut ve skalách. Skupina zástupců vlády sledovala, jak Christopher Lee řve a mlátí kolem sebe a poté, co byla scéna natočená, otočil se jeden z ministrů ke své ženě a řekl jí: "Tento člověk je členem mého klubu." (liquido26)

• - I toto pokračování Drákuly měl točit Terence Fisher, ale kvůli zraněním, která utrpěl při automobilové nehodě, musel být nahrazen kameramanem Freddie Francisem. (liquido26)

• - Ranky na krku Marie poté, co jí Drákula pokousal, neodpovídají pozici jeho úst a zubů proti jejímu krku před kousnutím. (liquido26)