poster

Invaze 1968. Ruský pohled (TV film)

Dokumentární

Česko, 2011, 57 min

Režie:

Josef Pazderka
 • Big Bear
  *****

  Skvělý dokument. Na můj vkus tam však těch dotazovaných Rusůmohlo být více. Chápu však, že najít tehdejší aktéry nemuselo být snadné. V roce 1968 měl můj táta vážnou známost v Praze na vysoké. Byla jí zde studující Ruska Zoja. Jemu invaze tenkráte přetrhla vztah, studenti z Ruska zde už dále nesměli studovat a všichni odjeli domů... Do Prahy se pak podívala až v osmdesátých letech. Ona se na okupaci dívala tou naší optikou, nezbarvenou propagandou. Bylo moc zajímavé vidět názory dalších. Překvapil mně zejména generál Kosenko, který si dodnes myslí, že splnil úkol, potlačil kontrarevoluci a zabránil třetí světové válce... To ve mne vyvolává zároveň strach z Rusů samotných, z jejich nevzdělanosti a snadné možnosti jejich zmanipulování což spolu souvisí. Když i dnes je možné slyšet toto, když i dnes zase opěvují Stalina, je cosi retardovaného v ruském myšlení. A retardovaní jedinci dělají neočekávané a většinou nebezpečné činy... Nesmírně si vážím té drobné skupinky lidí co šla za nás protestovat. Byla to holá sebevražda. Přesto to za nás (pro svůj klid) udělali. Opravdu smekám! A jsem rád, že všichni dnes žijí v zahraničí. Dokument je to zkrátka parádní, navíc komentovaný mým velmi oblíbeným Viktorem Preissem. Bohužel opět si kladu základní otázku. Pro koho byl natočen? Ti co vědí a mají to v hlavě srovnané se z něj dozví možná pár nových zajímavostí, ale ta základní osnova událostí je pořád stejná. Ti co nevědí bohužel většinově dnes nemají potřebu na takovéto dokumenty koukat. Nějaký Dubček, Černík a spol... To jsou pro ně dnes neznámá jména. Je to už dávno a jim je to jedno. Proč se v tom hrabat? Letos budeme slavit 50 let od invaze a okupace. Není to jedno. Naopak. Při pohledu na vládu, při pohledu na Hrad, na to jak se u nás zase lže, jak jsou snahy ze strany Rusů tuto temnou kapitolu našich dějin zlehčovat a měnit, není to jedno. Byli jsme zákeřně napadeni a jakýsi náznak svobody zde byl tvrdě zadušen. Je otázkou co by nakonec ,,vyrostlo'' z toho socialismu s lidskou tváří (avšak stále pod vůdčí rolí KSČ)... Ale možná by to tu nakonec opravdu vygradovalo do nějakého podobného ,,sametu'' jako byl v roce 1989. Kdo ví. Takhle se z návštěvy bratrských armád a komunismu a normalizace s nelidskou tváří vzpamatováváme dodnes. Je to jen na nás. Vyprávějme o této době našim dětem, pouštějme jim tyto dokumenty. Ať i ony ví. * * * * *(2.2.2018)

 • Marek1991
  ****

  Ktovie ako by sa vtedy zmenila spoločnosť a svet, keby Dubček a jeho blízke osoby zmenili socializmus a dali mu tú ľudskú tvár, ktovie ako sa zmení spoločnosť a svet, ak sa podarí jeho synovi presadiť priamu demokraciu. Vtedy neželaní takzvaným východom, dnes akoby neželaní tazvaným západom, pretože ani ten akýsi boľševizmus a ani liberálny kapitalizmus nie sú ničím dobrým. Som rád, že ponúkli aj pohľad Rusov na dané udalosti, aj keď prišli sem aj iné vojská z krajín Varšavskej zmluvy a ich názory sa tu akosi opomínajú, proste téma taká nebola, čo je škoda, zaujímali by ma názory Maďarov, či Poliakov, lebo takí Rumuni sem neprišli. Vybrali skôr disidentov, čo svedčí, že skrytý hnev možno voči Rusom ešte existuje, nie je to úplne objektívne, ale aspoň že tam je ten generál s jeho výpoveďou, či Gorbačov. Tiež nie sú rozobrané do hĺbky všetky udalosti, vlastne väčšinu akoby opomína, taktiež sa tu skôr hovorí o Prahe a rozpor generála, ktorý tvrdil, že nevedel o mŕtvych sa so skutočnosťou, kto vraždil, kto tajil informácie, nekonfrontoval. Takto to nedá úplne dobrý pohľad na veci, no to, že išlo o inváziu, na tom sa nič nezmení. Oklamaní, neinformovaní, opustení, vo svete plnom neslobody takmer všade, kde aj na západ od nás bola tá sloboda relatívna, no možno väčšia než u nás. V histórii si ľudstvo musí prechádzať rôznymi obdobiami a mnoho ich je hrozných, no mám pocit, že vždy sa aspoň trocha posúvame, niečo sa uvoľňuje, niečo sa kazí. Dnešných Rusov by toto malo zaujímať, tak ako aj nás, no vinu už novým generáciám netreba pripisovať, už postupne tvoríme inú históriu.(17.3.2014)

 • Tommassi3
  ****

  "Socialismus s lidskou tváří, tahle neobyčejná formulace byla velmi výstižná.. Přesně takhle jsme to cítili a chtěli.." Výborný projekt Josefa Pazderky dává českému divákovi - Či nejlépe čtenáři !! Jeho stejnojmenná kniha skutečně stojí za to.. - možnost celou událost vidět optikou těch, kteří nás v šedesátém osmém znovu "osvobozovali".. Nicméně za nejzajímavější závěr, který jakoby jen tak mimochodem z celého dokumentu vyplývá, lze považovat alarmující skutečnost, jak se dnešní putinovský aparát snaží o zakonzervování nostalgických vzpomínek na Sovětský svaz, a logicky tak samozřejmě i oprávněnosti sovětského zásahu.. Tak aspoň štěstí, či naopak právě smůla, že ruské mladé nějaká okupace v Československu vůbec nezajímá..(27.8.2015)

 • Thomassi
  ****

  Invaze vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968 z jejich pohledu.Zajímavý a působivý to dokument. Krásně se dozvíme, co k tomuto aktu vedlo a proč to tak muselo být. Osobně kroutím hlavou i dnes, protože důvod je až nepochopitelný. Kdyby se tenktát invaze nekonala, kde bychom mohli být. Bohužel rok 1968 rozbil naději na reformu komunismu a svobodnější život a místo toho nastolil období normalizace, které nemá se svobodou nic společného. Potěšilo mě, že i v Sajuzu se našli lidé, kteří za nás bojovali, a naopak mě celkem šokovalo, že i v dnešní době, kdy jsou fakta na povrchu, se najdou lidé (vojáci okupanti), kteří věří, že dělali správnou věc. Toto by se mělo pouštět povinně ve školách, aby si mládež udělala skutečný obrázek na rok 1968.(25.8.2011)

 • Enšpígl
  ****

  Jsem moc rád, že jsem si mohl díky dokumentu vyslechnout názory rusů, vojáků co tady měli na povel, ruských novinářů (ten co pak poslal doprdele celý ruský politbiro je nehoráznej frajer ) i ruských disedentů protestující proti 68 na Rudém náměstí - za ty jsem obzvláště rád mám pro ně - DÍKY vše je samozřejmě proloženo dobovými záběry.(21.8.2017)