Reklama

Reklama

The Guernsey Literary and Potato Peel Pie Society

  • USA The Guernsey Literary and Potato Peel Pie Society (více)
Trailer 3

VOD (1)

Obsahy(1)

Londýnská spisovatelka Juliet Ashton (Lily James) v roce 1946 sbírá materiál pro román o u nás poměrně neznámé události – totiž německé okupaci britských ostrovů Guernsey a Jersey v kanálu La Manche, ke které došlo v roce 1940. Silný příběh života za okupace autorku přiměje k cestě na ostrov, aniž by tušila, nakolik setkání s místními lidmi změní celý její život. Zvláštní název filmu pochopíme po úvodní scéně, kdy okupanti zadrží na pobřeží ostrova skupinu lidí, kteří zde – nezákonně, proti přídělovému hospodářství opékají prase. Postupně se odvíjejí drobné příběhy rozdělených rodin a dvojic - část dětí totiž byla těsně před okupací odeslána do Británie a stejně jako u nás, část mladších šla na nucené práce do Německa). Vidíme zabavování úrody a nízké příděly, občasnou kolaborací některých spoluobčanů, odlišnosti života ve válečném Londýně a na okupovaném ostrově, pochopíme lépe význam přátelství i roli literatury. (Peabody)

(více)

Videa (2)

Trailer 3

Recenze (65)

Zíza 

všechny recenze uživatele

Co přispělo k mému osobnímu potěšení, bylo to, že to byla trochu pocta Jane Austenové (anebo jsem si to tam jen domyslela, aniž by to byl záměr, ale taky dobré). Jane, Elizabeth, Dawsey, když se vysloví, zní jak Darcy, v knihkupectví, když čtecí kroužek kradl knihy, bylo mezi nimi i dílo Austenky atd. Trochu mi přišlo, že film naznačuje, že viktoriánská romantika je pryč, aby na konci toto prohlášení zmuchlal a zahodil a udělal z toho to nejsladší, co vůbec šlo – hezky v rytmu romantické silné hrdinky. Film v podstatě nemá žádný pořádný konflikt, sice ukazuje krušné chvíle, ale k divákovi to dochází tak nějak něžně, ve vlnách, které než dojdou k něčímu srdci, tak jsou roztříštěné o klišé balvany, takže to srdce nakonec je ošumí a zmizí v oceánu. Všichni se mají rádi, všichni jsou chápaví, galantní a okouzlující. Navíc se příběh odehrává především na krásném místě, takže divákovi ani nemusí tolik vadit, že kouká na pohádku, přestože snad chtěl dramatický historický romanťák. Toho se mu opravdu nedostane. A poučení? Němci jsou také lidé. Průměrné 3*. ()

Stanislaus 

všechny recenze uživatele

Odjakživa mám slabost pro prostředí anglického venkova, historická kostýmní dramata a příběhy, jež mohl napsat pouze sám život - tím pádem byl pro mě tento film s předlouhým a bizarně znějícím názvem jako stvořený. Je sice pravda, že se děj chvílemi nachází na pomezí červené knihovny, nicméně je vyprávěn a zahrán tak upřímným a přímočarým způsobem, že se prostě člověk nechá na celé dvě hodiny unášet na vlnách příběhu o lásce, hrůzách války a síle přátelství zabaleném ve slupkách bramborového koláče. Vedle úžasných hereckých výkonů nabízí film překrásné exteriéry a velice silný příběh, při jehož sledování se párkrát nepříjemně zvýšila koncentrace cibule. Výlet na Guernsey byl bez debat mým šálkem kávy, která chutnala naprosto výtečně. P.S. Downton Abbey ensemble rules! ()

Reklama

misterz 

všechny recenze uživatele

Sladkoboľavý príbeh o smutných ľuďoch žijúcich v smutnej dobe, kde jedinou útechou sa stala dobrá kniha - najlepší prostriedok na útek od krutej reality (vojna, hlad, odlúčenie....). Námet veľmi sympatický, obsah ma síce nedokázal na sto percent upútať na celý čas, sem tam prišlo i hluché miesto, no tá forma bola nádherná, veľmi dobre sa na to pozeralo. Zaujímavé bolo tiež, ako všetko na konci do seba zapadlo, nelineárne rozprávanie bol dobrý ťah. Nadpriemer. 75/100 ()

pepo 

všechny recenze uživatele

Cudujem sa, ze sa na zaciatku neobjavilo logo Netflixu, pretoze taketo filmy tam bezne koncia. Ambiciozne a nie idealne zvladnute. Expopoluska je stale zlaticko, ma to peknu hudbu aj velmi slubny zaciatok. Postupne sa vsak zacnu nabalovat dalsie, dalsie, dalsie a dalsie a dalsie motivy a niekde za polovicou to uplne strati tah na branu. Je to skoda, pretoze podobne ladene cervene kniznice sa uz prilis netocia. Newel to ako (sikovny ale nie vynimocny) remeselnik ustal aspon na remizu. 6/10 ()

silentname 

všechny recenze uživatele

"The Guernsey Literary and Potato Peel Pie Society" je rozhodne názov, kde som si povedal, že tento film musím vidieť. Nevedel som čo očakávať, no minimálne ten názov sám o sebe je dostatočne zaujímavý na to, aby som bol zvedavý. Takže som si sadol s manželkou večer a pozreli sa na to a musím povedať, že už dávno som nevidel takto dobre spracovanú romantickú drámu. Toto je všetko, čo by romantický film, alebo všeobecne film o láske mal v sebe mať. Je milý, je príjemný, je vtipný, je správne romantický a pôsobí uveriteľne. Postavy v ňom sú väčšinou veľmi dobre spracované a sú veľmi originálne. A najmä pôsobia ako skutoční ľudia, ktorí majú svoje vlastné životy, vlastné pocity a spomienky, ktoré ich definujú. Reálne je to síce love story, ale keď si to vezmeme, tak nie je to láska medzi Juliet a Dawseym, ktorá ten film najviac ťahá. Je to najmä puto, ktoré majú všetci ľudia v uvedenom spolku. Pretože si uvedomujú, že majú niečo, čo je absolútne jedinečné a dávajú do toho svoje srdce. V ťažkých časoch je malý moment ľudskosti a spolupatričnosti absolútne najviac. A keď si to takto premietneme, tak najzaujímavejšou postavou je podľa mňa samotná Elizabeth. Lebo napriek tomu, že sa s ňou nestretneme, tak ju cítime počas celého príbehu a všetkými momentkami, ktoré prechádzame. Ako platí, nemusíme sa s ľuďmi reálne stretnúť na to, aby sa nás dotkli. Pretože istým spôsobom tam sú. V spomienkach, momentoch a v spolku. Toto je vynikajúci film, ktorý odporúčam vidieť. Ak máte radi romantické filmy, tak si myslím, že to má v sebe oveľa väčšie čaro, než väčšina romanťákov, čo som videl za posledné mesiace a roky. Hodnotenie: A ()

Galerie (25)

Zajímavosti (2)

  • Celosvětová premiéra proběhla 9. dubna 2018 v Londýně. (ČSFD)

Reklama

Reklama