Titanic se potopil v noci ze 14. na 15. dubna 1912 a v ledových vodách Atlantického oceánu nalezlo smrt 1 517 lidí. Originální dramatické ztvárnění osudových událostí, které vedly k neštěstí, uvádíme přesně v den katastrofy. Česká televize se tímto exkluzivním uvedením připojí k mnoha světovým stanicím, které tuto zbrusu novou dramatizaci uvádějí ve slavnostní premiéře ve stejném čase. V hlavních rolích výpravné minisérie se objevují Linus Roache, Toby Jones, Geraldine Somervilleová či Maria Doyle Kennedyová. Když Titanic veselého dubnového dne vyráží ze Southamptonu, nikdo netuší, jak strašlivý osud jej za necelých pět dní čeká. Příběh se soustředí na několik různých postav a události osudné plavby převypráví z jejich perspektivy. Divák má možnost poznat atmosféru snobské první třídy s restauracemi a lázněmi, ale i těsné kajuty služebnictva a bídu podpalubí. Na palubě Titaniku se zkrátka setkává vzorek společnosti v roce 1912 ? v příběhu vystupují kromě smyšlených postav i skuteční pasažéři Titanicu (milionáři J. J. Astor a B. Guggenheim či ?Nepotopitelná Molly? Brownová). Všechny společenské rozdíly ale smaže neštěstí, kterému se loď nevědomky žene v ústrety. (oficiální text distributora)

Rex Mundi

Celkom slušné spracovanie, požičiavajúce si dosť motívov zo slávneho Cameronovho Titanicu (1997), napriek tomu nie nudné. I keď druhá časť k tomu nemá ďaleko, lebo diváka rozhodne prekvapí - je vlastne alternatívnym uhlom pohľadu na udalosti z prvej... prerozpráva ten istý príbeh z pohľadu iných postáv, respektíve s pridaním záberov, ktoré udalosti prvej časti dovysvetľujú a dopĺňajú. V tomto formáte trochu netradičný a riskantný postup, lebo sa obávam, že 50% divákov sa na dopozeranie filmu vykašle, prípadne to sfúknu metódou fast forward. Mňa to celkom bavilo, taká príjemná televízna spoločenská kostýmovka. Ak vám však ide o dokumentačné kvality filmu, prečítajte si komentár Rocky62 a radšej sa filmu vyhnite - naozaj je založený skôr na romantike a emóciách - ale ja som ho po stránke faktografickej neriešila :-) ()

Wacoslav1

Tahle verze Titanicu je specifická svým zpracováním a sice v tom směru, že dvě části tu netvoří celistvý film, ale v jedné z nich vidíte pohled na katastrofu z jedné strany v druhém díle se přidají pohledy jiných postav a některé detaily. Forma je to určitě netradiční a zajímavá jinak z hlediska historické přesnosti dost úsměvné, ale zase kritizovat, že to vykrádá Cameronovu verzi není úplně na místě a všichni co viděli všechny starší verze tak vědí, že z každé z nich si velký James něco vypůjčil do svého spektáklu, takže tolik k tomu kdo je tu vykradač. Já to nehrotím a dávám lehce nadprůměrných poctivých televizních 60% ()

Big Bear

Je pravdou, že proti Cameronovi bude každý další Titanic jen odvárkem a divák chtě nechtě bude srovnávat. Přesto bych doporučoval se porovnávání vyvarovat. Tento Titanic je spíše kostýmním dramatem a rozehrává před námi různé osudy z řad zejména chudších cestujících a posádky. Příběh staví na těchto osudech a na nadějích které většina těch chudých od příjezdu do zaslíbené Ameriky měla. A snad proto vás i z tohoto důvodu snímek zasáhne. I když tenhle film evidentně nehodlal z hlediska vizuálu velkolepě ( a draze) zpracovávat tuto katastrofu, samo potopení lodi bylo uděláno velmi věrohodně, stejně tak interiéry lodi atd... Závěr (i když notoricky známý), kdy moře pohlcuje tento luxusní parník na mne opravdu zapůsobil ! Měl bych jen dvě výtky, u některých rozhovorů ústředních postav na člunových palubách je až neskutečné ticho a klid. Hrdinové konverzují a davy za nimi víceméně mlčí. Přitom při spouštění posledních člunů byl na člunových palubách docela zmatek a při zvětšujících se náklonech lodi i křik. Další co mi vadilo, že se trosečníkům ve vodě nepářilo od úst. Ačkoliv se třásli a voda byla temná, působila teple.... Ale když zhodnotím oba díly dohromady tak to na vystačí nejenom na jednu WHITE STAR, ale rovnou na tři červené. * * * ()

playboxguest

Koukatelná televizka, jejíž hlavní nyvýhodou je přepálená stopáž, nevhodně podělená tak, že 2x90 minut sledujete vesměs ty samé události, jen s obměnou hlavních postav. Druhá část filmu mě bavila o něco více, ale když to shrnu dohromady, na víc jak dvě hvězdy to nevydá. A pokud nežerete Titanic trochu nadprůměrněji, vystačíte si mimo dokumentů jen s tou filmovou verzí, již má na svědomí Cameron. ()

Allien.9

Na to, že se jedná o televizní film, je nejnovější verze "Titanicu" poměrně zdařilá. Nicméně... Podobnost s Cameronovým veledílem je natolik do očí bijící (charaktery a životní příběhy postav, záběry typu "dáma s mohutným kloboukem vylézá z automobilu a stáčí zrak vzhůru ke kotvící lodi" atd.), že jsem byla do slova a do písmene znechucená... ()

Rocky62

Pane Jonesi…pobavil jste mě! Snažil jsem se být k vašemu výtvoru milosrdný, ale nešlo to. Pojďme si to vaše dílo pěkně po pořádku rozebrat. Nejprve však musím konstatovat, že vybrat si jako téma Titanic, po tom, co J. Cameron svou verzí o legendárním parníku ohromil celý svět, svědčí o mimořádném sebevědomí. Začneme třeba herci. Je pochopitelné, že nelze z dostupných herců vybrat ty, jež se vzhledem ztotožní s postavami, které mají hrát. Neplatí to však u všech. Takový kapitán E. J. Smith či Bruce Ismay byly charakteristické nezaměnitelné osobnosti. Ke ztvárnění kapitána nemám námitky, ovšem ztvárnění pana Ismaye je na zvracení. Nevím, kde jste přišel na to, že měl zrzavé vlasy, což doufám neznamená, že jste si před natáčením nenastudoval potřebné prospekty. Štíhlých a vysokých dospělých mužů s černými vlasy běhá po Británii snad dostatek a koupě černého knírku v hračkářství by snad nepřekročila rozpočet. Herci pro důstojníky a konstruktéra jsou přijatelní. Molly Brownová jako jedna z nejznámějších a po katastrofě nejoblíbenějších postav se vám však moc nepovedla a další členy posádky a cestujících už asi nemá cenu rozebírat. Je vidět, že s herci jste si nedal nějak zvlášť velkou práci, ani zdaleka ne takovou, jakou si dal Cameron, ale k tomu se ještě dostaneme. Na řadě jsou osudy pasažérů, se kterými jste si rovněž nelámal hlavu. Vůbec nerozumím tomu, proč jste obsadil do filmu postavu Jacka Thyera, když jste úplně vypustil jeho nesmírně dramatický příběh spolu s Miltonem Longem, o kterém jste se, ani nezmínil, přitom zasazení takové dramatické chvíle do příběhu by nepochybně nabralo na emocích. To samé platí o druhém důstojníkovi Ch. Lightollerovi, jemuž jste sice věnoval velkou pozornost, což považuji za plus, neboť byl považován za velmi tvrdého a zkušeného muže, ale nevím proč, jste nezobrazil situaci, kdy tento důstojník oné osudné noci vyhrožoval se zbraní v ruce mužům, kteří nechtěli uvolnit místo pro ženy a děti. Taková to scéna by rovněž dodala filmu na obrátkách. Za největší mínus však považuji vypuštění osudu konstruktéra Thomase Andrewse, jehož statečné rozhodnutí zůstat do konce se svým životním dílem je nejen velmi známé, ale spolu s lodním orchestrem výrazně umocňuje celkovou dramatičnost během potápění Titanicu. Takovéto činy a spousty dalších se onu noc skutečně odehrály a vy místo, abyste nějaký z nich zakomponoval do svého filmu, jste si vymyslel nudné a hloupé rádoby romantické příběhy, které absolutně postrádají kvalitní herectví a emoce. Za vrchol trapnosti považuji scénu, kdy jeden ze stevardů požádá o ruku stevardku, kterou nezná ani týden. Zážitek hoden blití. Dále musím bohužel zkritizovat samotnou dějovou linii, jejíž roztříštěnost zřejmě měla odstranit ten stereotyp a dodat na pestrosti, ale v mém případě tomu tak rozhodně nebylo. SPOILER!!! První část končí v momentě, kdy se nastupuje do člunů a druhá část začíná v březnu 1912, celý měsíc před vyplutím, a nalodění spolu vyplutím se tak v podstatě odehrává znovu, akorát z jiných úhlů, čímž jste úplně narušil napětí a celkový dojem z filmu, i když ono je to fuk, protože žádný dojem váš výtvor nezanechal a o tom jak vytvořit napětí, nemáte ani ponětí, jak to tak vypadá. Dalším mínusem je samotný Titanic. Jeho vyplutí, které s nadšením pozorovalo tisíce lidí jste tak nechutně odbyl, že už v tomto momentě jsem byl přesvědčen, že váš film nebude žádný zázrak. Záběrů na Titanic jste moc nepoužil, na místo toho jste se zdržoval v kajutách III.třídy a v kotelnách, čemuž vůbec nerozumím. Ono honosné schodiště pod člunovou palubou se skleněnou kopulí a s alegorickými hodinami jste vůbec nepoužil, překrásnou pařížskou kavárnu, turecké lázně, bazén, nádherné jídelny I. třídy, kuřácké salónky, tělocvičnu…nic z toho jste nepoužil, což je další věc, která mě nutila váš ““film““vypnout. Další věc, kterou nelze odpustit je lomoz během potápění způsobený únikem páry z komínů Titanicu. Ve skutečnosti nebylo během těchto chvil na palubě slyšet vlastního slova, ale zřejmě to pro vás byl detail. No a co se týče samotného potápění lodi, tak to byl bolestivý zážitek. Netvrdím, že musel být přesně takový jako v Cameronově trháku, ale ve verzi z roku 1958 bylo potopení lodi daleko působivější, než v té vaší, dokonce i německá verze z roku 1943 si poradila lépe. To je asi tak vše co bych vytknul a zde je výčet scén, za které máte u mě plus pane Jonesi. Potěšila mě přítomnost W. J. Pirrieho jakožto osobu, která Titanic vymyslela a rozruch, který způsobil kapitán Smith svým požadavkem vyměnit vrchního důstojníka Murdocha za H. Wilda, což se skutečně stalo. Tím výčet kladů končí. Na závěr by mě ještě zajímalo, jaký smysl měl vůbec váš film? Byl natočen jako pocta ke stému výročí od potopení Titanicu či ke komerčnímu účelu? Nevím, na co jste myslel během natáčení ale faktem je, že po zhlédnutí vašeho filmu jsem si uvědomil, že ve vás není ani kapka lásky k filmu jakožto k řemeslu a až vůbec se nechováte k Titanicu s obdivem natož s úctou. Pokud byste zhlédl nějaké dokumenty, či četl knihy, musel byste si uvědomit, že natočit film o tak majestátní lodi, jakou byl Titanic, nevyžaduje pouze důkladné prostudování všech dostupných materiálů o historii této legendy, ale na místě je také pochopení tohoto parníku. A jelikož váš film vůbec neznázorňuje Titanic jako nejimpozantnější a neluxusnější loď své doby a pýchu námořní dopravy, nezbývá mi než prohlásit, že, to co jste stvořil, je odsouzeníhodné. K mému nepochopení jste si vybral téma, ke kterému nemáte absolutně žádný vztah. Myslím, že jste si špatně vybral profesi a navíc, a to je horší, výrazným způsobem jste pošpinil památku Titanicu a všeho co s ním souvisí. Snad vám Bůh odpustí. () (méně) (více)

ARI50

Je to pěkné a celkem se snaží, ale jen jeden je originál který je nepřekonatelný, cením snahu ve filmu ale kopírovat a snažít se ukázat něco víc se nepovede. ()

Agatha

Jak píší jiní, dramaticky a herecky velmi dobré, ale výprava a efekty kvůli televiznímu zpracování ošizené. To je tak vše co se k tomu dá ve stručnosti říct. Potěšila mě spousta výborných britských herců, pozornějšímu divákovi jistě neuniklo, že velká většina z nich si zahrála v nějakém tom dílu s velkým Herculem Poirotem. Naopak mě zklamala hudba, která na začátku vypadala hodně nadějně, ale další vývoj k lepšímu nebo nějakému stupňování až k samotnému vyvrcholení se jaksi nedostavilo a bohužel i samotný konec si zasloužil lepší scénu nebo alespoň nějaký dovětek... Ale na televizi pořád slušné a odvážné zpracování. ()

moviesfan

První díl -3*. Na úvodní díl této série mi to přišlo uspěchané, zmatené se spoustou postav a s minimálním prostorem k jejich seznámení. Jsem zvědavý jak se tato série bude dále vyvíjet. ()

blackrain

Ubránit se srovnávání s Cameronovým velkofilmem prostě nešlo. Souhlasím s tím, že je to opravdu hloupé. Cameron svůj film nacpal vším, čím se dalo, tedy tím, co chtěl divák vidět. Tohle bylo televizní zpracování, které nabízelo i několik zajímavých momentů. Určitě by to šlo zkrátit. První film moc nenadchl. Druhý to všechno vynahradil. Za dobrý nápad považuju to, že první film sleduje události z pohledu cestujícíh z první třídy a druhý z pohledu posádky, potom se to samozřejmě všechno protnulo. ()

Vědma

Změna úhlů pohledu v druhé části bylo asi tak to jediné, čím se film odlišoval od Cameronova Titanicu a tak si říkám, i když to nebylo úplně špatné, docela dobří herci a tak, proč vlastně točit něco, co už bylo natočeno dokonale? ()

lioncel

Naprosto mě fascinuje s jakou elegancí a nadhledem šli ke dnu někteří zástupci 1. třídy .. byli to opravdoví skuteční gentlemani, byli natolik inteligentní, že velmi rychle a naprosto objektivně a správně vyhodnotili celou tragickou situaci a pochopili své šance na přežití - odložili proto nevzhledné a úplně zbytečné záchranné vesty, dali si svůj poslední drink, možná dva a důstojně ´odešli k většině´ /jak se říká v Anglii/ .... Zemřela většina z 57 milionářů cestujících první třídou, včetně multimilionářů Johna Jacoba Astora, Benjamina Guggenheima, Idy a Isidora Strausových … zemřela samozřejmě také velká spousta obyčejných bezejmenných lidí, těch bylo ostatně nejvíc … stačilo k tomu jen pár hloupých náhod, ke kterým se přidal lidský faktor a do té doby naprosto nepředstavitelná tragedie byla náhle smutnou realitou … zobrazit poutavě ve filmu tu první skupinu cestujících se většinou daří velmi úspěšně, u těch z podpalubí to už podle mě trochu pokulhává, snahy o nastínění jejich příběhů nejsou zdaleka tak zdařilé a ani v tomto snímku tomu není jinak ... ()

Nach

Silně průměrná, dvoudílná TV-minisérie o jedné z největších tragédií na moři. A přesně tak i dopadla. Původní obavy z nepochopení postav se nekonaly, za to se konaly obavy z opomíjení některých skutečností. Celá tragédie zde hraje až druhou úlohu, režisér se soustředí předně na postavy, rozlišení tehdejšího obyvatelstva (bohatí, chudí, střední třída, sloužící, posádka, černá parta, Italové, atd.) a pohledu vyšší třídy na nižší a naopak. Prostě, jak to v tehdejší společnosti chodilo. A to je asi největší úspěch tohoto dramatu. Tak skvěle tuto část nevykreslil ani Cameronův Titanic. A pak je tu herec Toby Jones, skutečný skvost pro tento film. Role mu zde doslova padla jako ulitá a já hltal každé jeho gesto, slovo, slzu. Vcítil jsem se do něj a věřil všemu, co mi skrze sebe servíroval. To díky němu ještě tu jednu, třetí hvězdičku přidávám, se vzkazem Hollywoodu, aby ho již konečně obsazoval i do hlavních rolí. 70% ()

filmmovier

Proč tak nízké hodnocení tady na CSFD, sakra? Ano, Cameronovu filmu se to možná podobá až nezdravě, dost mi ho tato série v některých chvílich připomněla, ale je pravda, že jsem byl nakonec celkovou podobou nadšen. Na to, že jde o TV film, to je neobyčejně povedené a podle mě by to mohlo klidně jít i do koin, jen délka je možná trochu zbytečná. První část nám toho dost nabídne a ve druhé se jen zopakuje celá první a přidá jen něco navíc, což je trochu škoda, takže to vlastně mohlo být o polovinu kratší, nebo to vše mohli dát dohromady, což by bylo lepší. Ovšem scény z katastrofy povedené, vše působí věrohodně, mráz mi běhal po zádech a já si jen říkal, jak to vypadalo ve skutečnosti... Titanic povedený ( hodně moc ) a jen mi vadilo, že potopení bylo vidět jen z dálky a okrajově. Ale jedná se o opravdu silné drama, které má co nabídnout, jeho zpracování je naprosto neuvěřitelné a do kina jako dělané a já jsem nadšen. Rozhodně zajímavé podání o společenských rozdílech pasažérů, které katastrofa smaže. Z herců stojí za zmínku hlavně Toby Jones. Doporučuji, 100 let od katastrofy vzniklo toto geniální dílo. 95%, protože Cameronův film je přece jen lepší, a protože to sem tam má nějaké ty mouchy. ()

Krysa SPK

Výborný scénář je degradován chudým televizním zpracováním. Velká škoda, oscarovému scénáristu Julianu Fellowesovi se totiž podařilo na relativně krátkém časovém prostoru rozehrát osudové drama s velkým lidským záběrem, který chytne za srdce a divák si hned několik hlavních postav doslova zamiluje. Tím více ho zasáhne blížící se tragedie. Srovnávat s Cameronovým spektáklem za 200 mil. dolarů je hloupé a nespravedlivé. Resumé: Nebojím se to jako celoživotní "titanolog":) napsat: rozhodně se jedná o to lepší ze všech zpracování legendární námořní katastrofy. (I když prapodivné pojetí postav kapitána Smithe a vrchního důstojníka Wilda si mohli tvůrci odpustit - ostatně stejně jako Cameron s prvním důstojníkem Murdochem). ()

Roseinka

Nevydařená kopie Cameronova velkofilmu: dialogy, podobné postavy a osudy, dokonce i některé scény. Jsem znechucená. Na to, že je to tako nový film, je to trapně natočené. Herci nemají šťávu, nedokáží zahrát ty správné emoce. Možná jsem trochu ovlivněná tím, že Cameronův Titanic je můj nejoblíbenější film, ale přece jenom jsem toho viděla dost na toto téma, abych dokázala trochu objektivně zhodnotit, že tohle je brak. ()

R´Hell

Tento dvoudílný televizní film přímo pohřbívá jeho druhý díl, ve kterém se snad celou hodinu (z 90 min.!) opakují prakticky totožné scény jako v díle prvním, kromě pár doplňujících informací, které ovšem nejsou nikterak zajímavé a pro celkový děj nejsou důležité. Zatímco první část se mi docela líbila (s přehlédnutím černobílého pojetí charakterů), druhá část mě zklamala na plné čáře, sledovat ji bych přímo nazvala ztrátou času. Postavy třetí třídy a služebnictva dostaly spoustu prostoru, který byl využit maximálně vágním způsobem, jediné čehož režisér docílil je nervozita pasažérů i diváka. Tedy s tím rozdílem, že pasažéři jsou nervózní, protože neví, zda na ně zbude místo v záchranném člunu, divák proto, že se nemůže dočkat, až se tam něco stane - nebo až to konečně skončí. ()

manonfire

Hned čtyři zamilované páry, jejichž lásky se do své "hluboké osudovosti" vyvinuly během několika hodin......Ach a všechny odsouzené k zániku ve vodním výru parníku. Co takhle zkusit konečně zkázu Titaniku pojmout bez té více či méně debilní růžové knihovny? Myslí si snad krom filmařů ještě někdo, že utopených, kterým zrovna hormonky nepopletly hlavu, bude menší škoda? Kouknul jsem na to kvůli Ruth Bradley, ale to jsem netušil, že má roli další blbky omámené fluidem jižanského polocigoše. 40% ()

FIBO

Těžko volit slova, která by jednoznačně vyjadřovala můj názor vzhledem k tomu, že se o Titanic zajímám hlavně coby fenomén doby. Moje hodnocení: konečně verze, která znázorňuje historicky společenskou úchylku doby, kastování lidí do jednotlivých tříd, které tehdy vypovídaly mnohé o postavení lidí ve společnosti. Snobství, arogance a tehdejší postavení některých, kteří si mysleli, že mají právo soudit ostatní, zde více než jinde vidíme v plné nahotě. Ač se to může zdát až přehnané, tehdejší doba skutečně taková byla, lidé měli nepsaně různá "práva" podle toho, do jaké třídy patřili. Velké plus za to, že oproti jiným verzím tohle je docela dost vidět, i když těžko si dnes něco podobného představit. Historický pohled: tady se najdou plusy i mínusy, některé pasáže jsou přesně podle skutečnosti, ať už rozhovory, výpovědi nebo ztvárnění lodi samotné (interiéry, exteriéry). Palec dolů za scény, které byly zcela mimo mísu domyšleny a dialogy, které se odehrály prokazatelně jinde a jinak (bezprostřední reakce kapitána po nárazu, sled událostí kdo co a jak,...). Palec nahoru za neopomenutí života pasažérů druhé třídy ať už před nebo po nárazu, historicky přesné interiéry i lokace, které např. v Cameronově verzi nebyly vůbec. Jídelna první třídy, kuřácký salónek, hodně věrohodné i v částech, které běžně divák nepozná. Ani ne tak mínus jako spíš škoda, že v této verzi když už jsou lokace a scény hodně věrné skutečnosti, tak je jich jen pár, stále se opakují a nakonec divák pozná, že se celý film odehrává na pár placech. Neuvěřitelná spousta scén se odehrává na 3-4 místech, kde se akorát pokaždé mění obsazení a úhel kamery, aby skryl skutečnost, že natáčecích lokací bylo opravdu málo. Logicky tady nemůže nastat lepší efekt než u Cameronovy životní makety, nicméně stále jsem se nemohl ubránit pocitu, že kamera se mnohým místům záměrně vyhýbá, používá úhly záběru a nasvícení tak, aby bylo vidět jen něco, což podává spíš krátkozraký pohled než komplexně ucelený pohled na místo činu. Další věc, která mi vadila, je málo lidí a málo paniky. Když se potápí příď, na zádi u vchodu pro druhou třídu rozmlouvají dva lidi, nerušeně, v tichosti, skoro sami, až to budí dojem, jako by na lodi nikdo jiný nebyl (a o sto metrů dál se na stejné palubě odehrává peklo). Těžko tohle vše smíchat a udělat z toho závěr - pro nezainteresovaného diváka jde o jeden z lepších a historicky relativně přesnějších ztvárnění, i když chyb by se našlo při bližším ohledání víc. Pro mě osobně referenční ztvárnění, které si zaslouží vyzdvihnout než odsoudit. ()