Psychoanalýza ve službě spravedlnosti, svědomí v roli soudce. Richard Gierke je úspěšný muž. Je bohatý, známý, před časem se podruhé oženil s mladou a krásnou ženou. Mohl by být dokonale šťastný, kdyby se nedávno při nedělním výletu na rozhlednu nepodíval dolů a nezhroutil se závratí. Od té chvíle se jeho stav stále zhoršuje, až není téměř schopen vstát z postele, aby se mu netočila hlava. Nic nepomáhá, a tak jeho zoufalá žena vyhledá pomoc u předního psychologa doktora Spitze. Ten se rozhodne, už kvůli krásné ženě, kterou starost o manžela činí ještě krásnější, že věci přijde na kloub. Spitz je odborník v analytické psychologii a jeho intuice mu praví, že za záhadným Gierkeho zhroucením stojí nějaká temná událost v jeho minulosti. Možná, že se to dokonce týká jeho první ženy, která je dnes již několik let po smrti... (Česká televize)

Skuby47

Zajímavá detektivní povídka z pera Karla Čapka, která je postavena na konverzačním šetření herecky výborného psychologa Viktora Preisse. Mám ráda takové kriminální příběhy i když dnešním divákům mohou připadat bez výbuchů a přestřelek trošku nudné. ()

rakovnik

Neodbytný psycholog přijde na kloub příčině obtíží docela snadno. Spravedlnost je poté překvapivě rychlá. Výborný Pavelka a tradičně bezchybný Preiss. "A to, že dnes prší, je také tvoje vina." ()

• Rozhledna z úvodu filmu, kam vyběhnou manželé Gierkovi (Preiss, Pidrmanová), je Děd u Berouna. Scéna s bývalou manželkou (Anita Krausová) se natáčela v lomu Velká Amerika. (rakovnik)