Čestné kolo (TV film)

Sportovní

Československo, 1973, 77 min

Příběh Jana Veselého: http://www.lidovky.cz/kdyz-byl-z-honzika-najednou-soudruh-db7-/lide.aspx?c=A151024_204125_lide_ELE(27.10.2015)

Spousta intrik a pro nepřipraveného diváka až šokující kreace skupiny Bukanýři na velodromu.(11.3.2020)

"Člověk někdy dovopravdy nemůže..." Námět k zamyšlení, ale nadstandardní tohle sportovní drama není.(14.3.2020)

Takový nenáročný filmeček. Za rudých to nebylo v žádném sportu jednoduché. Ale co si budeme nalhávat...dneska je? Kluby tlačí na výsledky více než za komunistů, hraje se o sponzory, finance, každý klub někomu patří. V individuálních sportech platí totéž mnohonásobně víc. Mnoho tenistů funguje spíše na existenční bázi než výsledkové. Kdysi se řešila politika a státní doping, dneska se řeší sázení na sporty a vyjma rusů individuální doping. Nemyslím, že jakákoli doba je ve sportu jednoduchá, tím spíše, pokud nemáte výsledky. Špičkoví sportovci to mají vždycky jednodušší. Film se v podstatě zaobírá problematikou zkušených jezdců, kteří už nemají výsledky a soudruzi to řeší po svém. Ruku na srdce bych dal za to, že dnešní kluby by se podobně chovali k závodníkům se stejnými výsledky. Velmi nerad bych všechno házel na komunisty, že se chovali tak a tak, a že dnes by to nebylo možné. Film samotný je podle mě spíše průměrná záležitost - od scénáře až po hudbu. Zdálo se mi, že jsme viděli převážně hádání na schůzích. A do toho se jim sem tam připletl závod.(13.3.2020)

Doba, kdy se ve sportu místo velkých peněz, točila soudružská mírová politika. Na vysloužilé vrcholové sportovce v lepším případě čekal čestný titul, trenérská licence, nebo místo v předsednictvu sportovního oddílu, v tom průměrném vrátnice na stadiónu a v nejhorším odříznutí od sportu. Na ty nejvíc držkující třeba i odpočinek od svobodného života. Závěr: od natočení jsme si celkem dlouho počkali až se film vytáhne že dna skříně.(9.3.2020)