Reklama

Reklama

Spisovatele Otu Pavla známe jako autora řady nezapomenutelných próz. Televizní film Čestné kolo scenáristy Jindřicha Fairaizla a režiséra Antonína Moskalyka čerpá z okruhu sportovní tématiky Pavlovy literární tvorby (konkrétně povídek Omyl a Prokletý cyklista). Námět je inspirován skutečnými osudy československých cyklistů Jana Veselého a Jana Kubra. Nabízí nám pohled do zákulisí velkých závodů, konfliktů s trenéry a vnitřní napětí v hraničních situacích. Film vznikl už v roce 1973, na obrazovku mohl však pro svůj kritický pohled do zákulisí velkých sportovních akcí vstoupit až po roce 1989. (Česká televize)

(více)

Recenze (11)

ostravak30 

všechny recenze uživatele

Takový nenáročný filmeček. Za rudých to nebylo v žádném sportu jednoduché. Ale co si budeme nalhávat...dneska je? Kluby tlačí na výsledky více než za komunistů, hraje se o sponzory, finance, každý klub někomu patří. V individuálních sportech platí totéž mnohonásobně víc. Mnoho tenistů funguje spíše na existenční bázi než výsledkové. Kdysi se řešila politika a státní doping, dneska se řeší sázení na sporty a vyjma rusů individuální doping. Nemyslím, že jakákoli doba je ve sportu jednoduchá, tím spíše, pokud nemáte výsledky. Špičkoví sportovci to mají vždycky jednodušší. Film se v podstatě zaobírá problematikou zkušených jezdců, kteří už nemají výsledky a soudruzi to řeší po svém. Ruku na srdce bych dal za to, že dnešní kluby by se podobně chovali k závodníkům se stejnými výsledky. Velmi nerad bych všechno házel na komunisty, že se chovali tak a tak, a že dnes by to nebylo možné. Film samotný je podle mě spíše průměrná záležitost - od scénáře až po hudbu. Zdálo se mi, že jsme viděli převážně hádání na schůzích. A do toho se jim sem tam připletl závod. ()

sator 

všechny recenze uživatele

Přidán:Hudba: Štěpán Koníček a Petr Hübner, Alexandr Žurman, Vladimír Bičík, Magdalena Bičíková, Jiří Kostka, František Paul, Vladimír Huber, Karel Koloušek, Milan Mach, Hana Boříková ...................... Cyklista Franta není herec ale cyklista: Jaroslav Zsekuj. Já myslím že to drželi v trezoru (pokud je to tedy pravda ) že je to tak panoptikální a špatné až hanba podívat..Myslím že podobnou slátaninu Moskalyk nenatočil, a jak moc je v tom nevině Ota Pavel neposoudím, předlohu jsem nečetl.. ()

Reklama

Saxos 

všechny recenze uživatele

Doba, kdy se ve sportu místo velkých peněz, točila soudružská mírová politika. Na vysloužilé vrcholové sportovce v lepším případě čekal čestný titul, trenérská licence, nebo místo v předsednictvu sportovního oddílu, v tom průměrném vrátnice na stadiónu a v nejhorším odříznutí od sportu. Na ty nejvíc držkující třeba i odpočinek od svobodného života. Závěr: od natočení jsme si celkem dlouho počkali až se film vytáhne že dna skříně. ()

Snorlax 

všechny recenze uživatele

Tady podivně hraje i Hrzán. Moskalykova nejhorší práce, nudné, sterilní, bez špetky nápadu, herecky podprůměrné. ()

Galerie (4)

Zajímavosti (1)

  • Když točili scénu, kdy jede Viktor (Ivan Vyskočil ) na kole z obrovského kopce v Brně, na který navazoval vjezd na stadion, řekli mu, aby to pustil, co to půjde. Po dojezdu se dozvěděl, že měli v autě na tachometru 80 kilometrů, do té doby netušil, že dá takhle rychle na kole jet. (sator)

Reklama

Reklama