Private Romeo

USA, 2011, 98 min

Alan Brown

William Shakespeare (divadelní hra)

Scénografie:

Maki Takenouchi
  • Piggsy

Nejenom že se mi tento film nelíbil - on se mi přímo hnusil! Nemá to žádný děj, žádné napětí, prostě nic. Hodinu a půl hledím na partu buzerantů, kteří mezi sebou recitují jakési divadlo a občas si dají odporný polibek. Nechápu, jak to mohl někdo natočit, nechápu, jak v tom někdo mohl chtít hrát, nechápu zdejší hodnocení - nechápu prostě nic! Kdyby bylo alespoň prostředí nějak zajímavé, třeba trocha pěkné přírody nebo aspoň blbé hřiště, ale ani to ne - pořád jen tělocvična, pokoje, nějaké místnosti, čtyři hnusné rozmazané stěny. A aby toho nebylo málo, je celé toto dílo natočeno odpornou roztřepanou kamerou, která je dnes (stejně jako gayové) děsně v módě. Ať se snažím sebevíc, tento film mě nebavil ani jednu jedinou vteřinu své délky. Viděl jsem už téměř 3 tisíce filmů a bylo mezi nimi i hodně odpadů, ale toto se mi ještě nestalo - takový hnus tu vážně ještě nebyl! Odpady dávám nerad, ale tentokrát opravdu nemůžu jinak, protože toto je vůbec ta nejhnusnější vyblitina filmového světa! Nula procent - absolutně absolutní nula! PS: A kdybych si s tímto filmem mohl vytřít prdel, tak bych to udělal... :)(2.10.2012)

Tento film mě velice zaujal. Proč by přeci nemohl být Romeo a Julie pár kadetů vojenské školy a proč by nemohli být oba kluci? Toto zpracování je velice povedené a určitě si zaslouží pozornost. Výběr herců byl velmi povedený, občas jen bylo trochu matoucí poznat kdo je kdo, ale v polovině se přestanete ztrácet. Myslím že je velice dobrá myšlenka, aby kluci neříkali nic jiného než je text Romea a Julie, nebo text nějaké písničky. I když vám občas může připadat že nevíte na co to koukáte, určitě to stojí za to a není to promarněných 90 minut života. Doporučuji velice vřele.(10.2.2015)

• Marqta

Zajímavý nápad a originální zpracování. To co mě mrzí je fakt, že já nejsem schopná tenhle snímek pořádně ocenit. Jelikož jsou dialogy po většinu doby v Shakespearovských verších, tak byla naprostá většina mé pozornosti zaměřená na to, abych vůbec rozumněla textu a přiznávám se dobrovolně, že by tomu nebylo jinak ani kdyby mluvili česky, prostě mi chybí schopnost porozumnění uměleckému textu. Kvůli tomuto omezení jsem už neměla čas a prostor hledat ve filmu souvislosti s prostředím a všechno si to tak nějak poskládat do současného příběhu z vojenské školy. Věřím, že když někdo dokázal vidět ten příběh v příběhu (:D), tak pro něj musel být tenhle film velmi zajímavý. Pro mě to ale moc nefungovalo, takže jsem se celkem nudila. Pro někoho velmi silné dílo, pro někoho odpad, myslím, že u tohoto snímku dokážu pochopit všechna hodnocení. Za mě silná jedna hvězda.(16.8.2013)

Málokterá shakespearovská adaptace diváky provokuje tak jako Private Romeo. Zatímco v první třetině příběh napovídá, že sledujeme další ze standardních scénářů typu “život napodobuje slavnou fikci” (viz například Shakespeare in Love), tentokrát o skupině kadetů, kteří se podezřele rychle ztotožní s postavami z jimi právě studované Shakespearovy tragedie, v dalších dvou třetinách příběh Romea a Julie (repsektive Sama a Glenna) beze zbytku překrývá a přetváří realitu akademie. Svým způsobem tedy lze Private Romeo sledovat jako film o Shakespearově parazitujícím příběhu, který se chopil příležitosti a “odehrál” se, navzdory do očí bijícím nesrovnalostem: Julie je kluk, dva starobylé rody představuje nepočetná a homogenní skupinka kadetů, rapíry jsou jen pěsti, mrtví žijí dál jen s několika modřinami... Private Romeo, zdá se, záměrně testuje přizpůsobivost Shakespearovy tragedie naprosto neadekvátnímu zázemí – nebo naopak přizpůsobivost osmi kluků tváří v tvář tragedii, která očividně nebyla napsaná pro ně. Hodně záleží na tom, do jaké míry je tu realita vojenské akademie relevantní. Do jaké míry je například důležité, že texty Julie pronáší kluk? Sledujeme příběh Julie, nebo kadeta, který se chová a mluví jako Julie? Kterému smyslu věřit, když zrak nám říká něco jiného, než sluch? Private Romeo překvapuje a vyniká ochotou nechat divákovi velkou svobodu v hledání odpovědi. Je možné dospět k názoru, že věřit je třeba víc očím než uším, že realita vojenské akademie je relevantní, že Julie je skutečně kluk a že film tedy vypráví o dvou zamilovaných kadetech a jejich kamarádech, a ti všichni že jsou schopní chápat, pojmenovávat a reagovat na události v akademii jen skrze cizí slova, cizí jména a cizí scénář - což by vedlo k zajímavé a provokativní otázce: proč? Stejně tak je ovšem možné dospět k názoru, že věřit je třeba víc uším než očím, že fakt, že texty Julie pronáší kluk a že herci vystupují ve vícero rolích, je tady stejně tak samozřejmý a nepodstatný, jako kdysi na jevištích anglických divadel (kde všechny ženské postavy hráli mladí muži a dublování bylo běžné): v tom případě získává navrch Shakespearova fikce a vojenská akademie se stává pouze ekvivalentem jeviště, na němž je slavná tragedie nově protkaná meta-divadelními scénkami s kadety-herci ve třídě, na dvoře, atd. Tak či tak, jako adaptace Shakespearovy tragedie si Private Romeo zaslouží body za příjemně komorní, intimní ladění, které nikdy nesklouzne do chudokrevné nudy, za šikovně budovanou atmosféru (silný genius loci prázdných koridorů a mlčících prostorů) a za několik výrazných a přesvědčivých hereckých výkonů (Seth Numrich exceluje jako Romeo). Nedotažený závěr bohužel poněkud kazí celkový dojem, ale v mnoha jiných ohledech je Private Romeo adaptací, na kterou shakespearovský film dlouho čekal.(15.9.2012)

Shakespearovsky pojatá romance mezi dvěma chlapci na střední vojenské škole. Snímek má výborné obsazení hlavních postav, stejně jako ostatních členů tohoto netradičního vojenského ansámblu. Dobrý nápad, ale celé to bylo takové... podivuhodné, že jsem místy nevěděla, co si mám o tom vlastně myslet. Private Romeo má nějakou tu myšlenku, ale celé to do sebe jaksi nezapadá.(6.7.2015)