Dej filmu sa odohráva na slovenskej dedine počas jednej nedele v roku 1944. (oficiální text distributora)

gogo76

"Dáš pokoj , máš pokoj..." Jeden z tých povinných filmov na objednávku, v ktorom sa najprv rozhodlo, že musíme niečo o SNP natočiť a potom sa narýchlo niečo zlepilo. Už tá stopáž 54 minút varuje a platí to do bodky, pretože okrem mladej Vášaryovej tu niet na čo spomínať. Slabý príbeh, hudba skôr dráždila ako pomáhala a záver je strihnutý tak narýchlo, že si ani neuvedomíte a je po filme. Nakoniec je to ale dobrá správa. A mám pre vás ešte lepšiu. Práve ste sa dozvedeli, že urobíte lepšie, keď film vynecháte a venujete svoj čas niečomu, čo má väčší zmysel. Berte to tak, že som sa obetoval za vás...40%. ()

mchnk

Lehce melodramatický nádech, hlavně v závěru, naštěstí kompenzují skvělé záběry i velmi slušně stupňující se situace, která působí skoro až bezvýchodně. V každém případě i tato partyzánská romance dokazuje nadprůměrnost a sílu slovenských TV filmů z období SNP. ()

Flego

Príbeh je trochu rozháraný, akoby z pera neskúseného scenáristu. Je to na škodu, lebo z námetu by sa dalo vyťažiť viacej. ()

Autogram

Píliť alebo nepíliť? A dokonca v nedeľu. Na tom sa dedinčania zhodnú, ale majiteľ píly je podnikateľ a objednávka je podporená samopalmi. Vášáryovej Elena toho veľa nehovorí, a tak o jej kolaborantstve veľa nevieme a v závere som sa ani nedozvedel. –––– Vy neviete, čo je to vojenská objednávka? Rozkaz! Rozkázali, aj ja rozkážem. –––– Všetci sú rozdráždení. Potrebujeme pokoj. Dáš pokoj, máš pokoj. ()