poster

Nightmare

Thriller / Horor

Velká Británie, 1964, 83 min

Režie:

Freddie Francis

Scénář:

Jimmy Sangster

Kamera:

John Wilcox

Hudba:

Don Banks

Producenti:

Jimmy Sangster

Scénografie:

Bernard Robinson
(další profese)
 • pepua
  ****

  Kvalitní psychothriller z produkce společnosti Hammer. Sice je děj pro zkušenějšího diváka určitě čitelný, ale v celku se jedná o dobrou podívanou. Podobně jako ve filmech Taste of Fear a Fear in the Night (obojí také Hammer) kdosi využívá slabosti hlavní hrdinky.(5.7.2008)

 • darkrobyk
  ****

  Jak ty jí, tak my tobě - aneb bláznem snadno a rychle. Velmi slušný psychologický thriller s nádechem gotiky (škoda chybějící bouře, mlhy, hřbitova a pavučin), černobílou šerosvitnou kamerou a mrazivou hudbou (Don Banks). Stačí jen opuštěné chodby rozlehlého starého domu, stíny na stěně a strašidelná hudba, aby člověk pocítil ono příjemné mravenčení v zátylku. Pro fanoušky temných příběhů nebude těžké odhalit příčiny nočních můr, kterými trpí nešťastná Janet. To ale na celkové atmosféře nic neubírá. Čím bývají plány dokonalejší, tím jsou jejich aktéři neopatrnější. A jak se ukáže, tenhle plán má velkou trhlinu...(21.8.2015)

 • dopitak
  ***

  Mno kvalitní.. spíš hodně nevyvážený. Po útrpném začátku (nemám rád filmy, které si děsivou atmosféru získávají přiblbými "lekačkami" a'la 3.15 zemřeš a vlastně většina současné hororové produkce), než Janet odvezou do pryč, přijde hodně slušně promyšlený závěr (souhlasím, předvídatelný), který v konečném zůčtování film vyvažuje. Začátek nad odpadem, konec za čtyři.(13.1.2010)

 • J.F.B.
  ***

  Povedený snímek s výbornou kamerou, od níž se dočkáme několika velmi zajímavých záběrů, které doprovázeny slušnou hudbou, dokáží skutečně vytvořit patřičně tísnivou a znepokojivou atmosférou. Prostředí starobylého anglického sídla, k němuž se jede okolo temné siluety psychiatrické léčebny, zážitek ještě zesiluje. Herecky je to takový dobový a žánrový standard. Lehce mne iritovala skutečnost, že exteriér domu byl postaven ve studiu...(16.6.2020)

 • majo25
  ***

  V prvom rade ide o veľmi dobrú, takú typickú hammerovskú atmosféru. Aj keď doplnenú o početné ženské výkriky, ktoré ma zvyknú iritovať. Na druhej strane, nemôžem sa zbaviť dojmu, že zo zasadenia do ponurého veľkého sídla a z danej zápletky sa dalo vytrieskať viac - skoro ide až o premrhaný trilerový potenciál. Ak by to stálo na viacerých postavách a nie iba na vrieskajúcej pološialenej dievčine v prvej polovici a potom na vrieskajúcej a asertívnej manželke v polovici druhej, ktoré ma v jednom kuse iritovali, tento triler by bol aj bez tých zvratov o niečom inom. Podčiarkujem, že zvratov predvídateľných.(17.12.2018)