Cyklus Heydrich – konečné řešení poskytuje svými 43 díly zmapování tohoto období dosud nebývalý prostor. Základní osou cyklu je činnost Reinharda Heydricha v úřadu protektora. Její souvislosti pak přivádějí jednotlivé kapitoly ke klíčovým událostem, osobnostem a fenoménům doby a to nejen na území protektorátu a Třetí říše. Kombinovaná reportážní a dokumentární forma zpracování se opírá o využití dobových archivů, autentických předmětů i výpovědi pamětníků a historiků. Vedle známých faktů se autoři zaměřili také na nejnovější poznatky, které mohly být po letech zamlčování a dezinterpretací přidány k obrazu doby až v posledních dvou desetiletích.
Jednotlivé díly:  1.-Noc nad protektorátem
40.-Zmizeli
41.-Lidice - obraz pomsty
42.-Bylo nejhůř
43.-Češi se nevzdávají
44.-Ministr Eden oznamuje (oficiální text distributora)

igi B.

Mentorující všeználek a všeuměl T.T. se sugestivně odhaleným mužně chlupatým hrudníkem a šibalskými grimasami za na špičku nosu posunutými kantorskými brylkami v roli "historika vyprávěče", plácání všelijakých vděčných pracovníků granty a dotacemi živených bůhvíjakých institucí a vyžilých "očitých" svědků (hrdinů doby, že...%-), dobové genrové obrázky a obligátní hranné scénky a výstřihy ze starých hranných filmů - to vše nepochybně pečlivě účelově spatláno a sestříháno na čtyřicet tři dílů (že by jako týdnů od nástupu R.H. do fukce po konec "Heydrichiády"? - ale to by ta hra musela být důslednější a nějak to nesedí, protože těch bylo rovných čtyřicet...!?) rozplizlých po necelé půlhodině (v časech, kdy kdejaká jiná "dokumentární" kravina vysílaná v ČT má rozsah 50-80 minut), jen ať to vypadá na mraky práce a odříkání a sedm rejžisejrů na výplatnici, ať můžem vyrejžovat co nejvíc šekelů, páč to platí ta naše >veřejnosrajdní< , že...! Nu, možná by se měly povolanější hlavy zajímat o rozpočet a vyplacené honoráře! Asi by se divák zase jednou divil... °-/ . . . Jen tak mimochodem - uvědomte si prosím, že jestli univerzální úvod a závěrečné titulky zaberou cca 1 minutu, z celkového vysílacího času prakticky třičtvrtě hodiny je promrháno vniveč! . . . Tož to je to očekávané takzvaně "dokumentární" veledílo takzvané televize veřejné služby! Obsahem pak jak vidno už po prvním dílu nepůjde o nic přínosného, nic víc než ajntöpfe vyvařené ze splácávání poválečných i nově postulovaných národních mýtů, účelových polopravd i vyložených politicky motivovaných dezinformací a samozřejmě i reálných historických fakt - prostě jak se nám(?) hodí pro současnou stádem přijatelnou žánrovku o tom našem >hrdinném< národu... . . . Ani se mi k téhle materii víc už nechce říkat to obligátní - "uvidíme"... - - - P.S. Sranda (igironicky) je pak číst ty podbízivé marketingové bláboly k pořadu na stránkách ČT... Viz http://www.ceskatelevize.cz/porady/10350893065-heydrich-konecne-reseni/211563235400001-noc-nad-protektoratem/ . . . Jsem docela zvědav, jak se postupně k téhle frašce budou vyjadřovat skuteční a nezávislí historici (nedělám si ovšem moc iluze, protože za prachy je v téhle zemi možné už cokoli a zřejmě málokdo si bude podkopávat "pozice", že...). - - - P.P.S. A jen tak mimochodem, všem >poučeným< blbkám a mudrlantům (viz zde "Obsah" filmu) - už ze základní školy přece víme, že R.H. byl ZASTUPUJÍCÍM říšským protektorem! - - - - - (Hodnocení po prvním - značně >nepilotním< zato formou i obsahem impotentním dílu 3., komentář zde bez překvapení chápavě otrávený jako první - 4.9.2011) - - - - - - - - - - Mimo mísu Vol.1: Odpověď pro nick Luk Skywalker - Ahoj kLuku, copak vidíš na mém komentáři hned tak nenávistného? Nene, mýlíš se, je to jen pohrdání! V principu ty další díly nepřinesou nic přínosnějšího než tenhle první. Hádej proč?! . . . A zagůgli (uf) si trošku vo tej historii (a ne jen v oficiálních tendenčních análech pro žáky základních škol od dob poválečných bohužel až podnes) i o téhle materii (viz oficiální web ČT), nebo si běž raděj pustit nějakej pěknej seriál... . . . Nebo se raděj podívej na jakýkoli seberutinnější "dokumentární" projekt (třeba) BBC! . . . A ať tě provází síla... ;o))) - - - - - - - - - - Mimo mísu Vol.2: Odpověď pro nick 6thSun - Ahoj ignorante, malamute, medaile jedna stará rakouská vysloužilá. To je fajn, žes upoutaný! Tak tím se to všechno vysvětluje... A do které chodíš třídy Peťo? Tak slunce v duši, uvolni se a vyřeš si to už nějak, mudrlante z okresu na severu... ;o))) () (méně) (více)

tahit

Je také možno namítnout, že jsou zde v podrobnostech zajímavé, méně zajímavé i nezajímavé informace. Výsledek je tím rozporuplný. Dosud opomíjeným, ale ještě ne dost dobře vyřešeným problémem je slovní doprovod. Jak bývá často zvykem, opět moderující herec. ()

LiVentura

Pan Töpfer mi skutečně na nervy leze svým všudybylstvím apod... Hlavně jeho patetičnost je spíše k smíchu.!!! Jinak jako dokument, mapující jednu krátkou, o to však krutější etapu naší vlasti, hodnotím velmi kladně. ()

Aky

V tomhle dokumentu je všechno, co by v dobrém dokumentu mělo být: téměř neznámá nová fakta, autentické záběry, fundované komentáře... jeho největší vada, zdá se mi, spočívá v tom, že je toho zkrátka všeho příliš mnoho. Ve snaze zachytit všechno a nezapomenout na nic se stává neůměrně dlouhým a občas nudným. ()

Marthos

Rozsáhlý a svým způsobem unikátní cyklus čtyřiačtyřiceti epizod, předkládající Heydrichův osud po nástupu do funkce zastupujícího říšského protektora v září 1941, sice operuje s přehršlí informací a v jistém ohledu vnáší do uzavřených kapitol českých dějin nové světlo, ale zároveň se jen stěží dokáže ubránit jistým pochybnostem. Nezastupitelná je v tomto případě role odborníků, historiků a v neposlední řadě také přeživších pamětníků; možnost diskuse a konfrontace s archivními materiály pak poskytuje celku jistou výjimečnost, jíž se nám v obdobných dokumentech dostává spíše okrajově. Téma Heydrich zůstává i po sedmdesáti letech jedním z nejtragičtějších okamžiků porobeného českého národa a publicita, televizní či rozhlasová, je bezesporu důležitým krokem k znovuobjevení a pochopení období protektorátního temna. Právě dnes a právě teď. ()

Rocky62

Nejvýznamnější odbojový čin v 2. světové válce, jakým atentát na Heydricha bezpochyby je, si žádá řádné zdokumentování. Ač jsem hrdý, že se tato událost odehrála právě v naší zemi, tak na námi zpracovaný dokument nemohu pět ódy, byť jsou v něm jména jako Eduard Stehlík či Jaroslav Čvančara, která jsou zárukou fundovaného vyprávění. 44 epizod je zkrátka příliš a po pár dílech už cyklus mapuje věci, které s tématem souvisí jen velmi úzce, což velmi často vede k příšerné nudě. Místy jsem měl pocit, že autoři začnou např. pátrat i po zednících, kteří postavili domy, v nichž rodiny ukrývaly členy odboje. Působivé momenty či zajímavé informace tu samozřejmě jsou, ovšem na celkovou stopáž je jich sakra málo. ()

Arsenal83

Ten prejav Tomáša Töpfera sa samozrejme nie každému musí pozdávať, ale vzhľadom na rozsiahlosť dokumentárneho seriálu ide o veľmi obsažný a podrobný dokument. Človek sa dozvie veci, ktoré nikde inde nepočul. Takže prínos dosť veľký, hoci forma nie vždy dokonalá. Heydrich na 19 hodinách filmu, to sa len tak nevidí. Dokument, ktorý pomôže pochopiť danú dobu a ako sa v Protektoráte žilo. ()

6thSun

Nechápu sice, proč to musí být roztažený na miliardu dílů, ale ten první byl velice poutavý, takže uvidíme dál. A s tím ťulpasem igi B. by se tady už konečně mělo udělat KONEČNÉ ŘEŠENÍ!!! ()

Una111

Celý život jsem slyšela či četla diskuze o tom, jestli byl atentát na Heydricha nutný a potřebný či ne, zda tato akce řízená z Anglie byla v českém zájmu či nikoliv, zda atentát nebyl příliš draze zaplacen krví českých lidí apod. (Stejně tak i všechny ty diskuze o kapitulaci po Mnichovu, která údajně zachránila Prahu před vybombardováním, před srovnáním se zemi... Vždycky si na tyto úvahy vzpomínám, když se na tu naši Stověžatou dívám. Je Praha skutečně naší nejvyšší hodnotou, kterou je potřeba chránit i za cenu újmy na charakteru a morálce národa? Nevím.) Když se ale rozhlédneme po tehdejší Evropě, mnohé národy na tom nebyly s morálkou o moc lépe, ba co víc, některé se otevřeně přidaly na stranu Hitlerova Německa ve snaze zajistit své zemi mír a bezpečí - morálka nemorálka! - Za sebe mohu říci, že jsem hrdá na český protifašistický odboj, který alespoň částečně vyvrací názor, že Češi jsou tak pragmatičtí, že za každého režimu jen mlčí, dokáží se přizpůsobit - a tak jakžtakž přežívají! Díky za tento dokument, který nechává promluvit dosud žijící pamětníky a připomíná jména všech těch statečných lidí, kteří si uvědomovali, že bez obětí se boj proti okupantům neobejde a dobrovolně riskovali a ve většině případů i položili za svobodu své životy. Jaká obdivuhodná statečnost! ()

consuela1

Pokud jsem kdy chtěla napsat komentář k tomuto počinu České televize, nemohla jsem zvolit příznačnější den, než je ten dnešní. Cyklus se mi velmi líbí, je autentickým obrazem nejen o zastupujícím říšském protektorovi, ale i o všech událostech a osudech, které byly ovlivněny dobou a prostředím, které právě on spoluutvářel. Přesně před sedmdesáti lety a čtyřiceti pěti minutami se odehrál nejvýznamnější atentát na našem území. V nemocnici na Bulovce začínal několikadenní boj o život zraněného protektora a kola osudu několika tisíců lidí se v důsledku tohoto činu začala otáčet směrem ke svému konci. Odpustím si tentokrát jakékoli hodnocení díla z hlediska filmového. ()

MikO_NR_1909

Pochvalu si určite zaslúžia strihači a tím, ktorý mal na zodpovednosti rekonštrukčné spracovanie obrazového materiálu, dobových fotiek i tých akože dobových (s výnimkou otrasných digitálnych hraných scénok s instantnými spomaľovacími kreácia ala matrix, ktoré dejinné súvislosti popisujú), ktoré hutne a upozorňujúc na dôležité udalosti dali o sebe vedieť. Veľmi mi prekáža naopak mimoriadne subjektívny a skreslený rozprávač, ktorý na mnohých miestach neprimerane buď vyťahuje triviálne špekulácie alebo dosť nekompetentne analyzuje dobovú situáciu. Čiže informačné vodítka, ktoré majú viesť dokumentárny seriál zlyhávajú obsahovo a nedokážu diváka podnecovať ani vťahovať adekvátne do historickej problematiky. Skôr ťažia z tém, o ktorých sa dá rozprávať donekonečna. ()

Orlau32

Nevím, něco mi na tom seriálu vadilo. Bylo to tam místama nudné, nepravděpodobné a rozhodně se měli držet více faktů než výmyslů. ()

Marci

Mám sice menší výhrady k délce celého dokumentu, ale klady jednoznačně převládají (dokumentární archivy, komentáře badatelů a historiků, svědectví pamětníků). Kdy jindy, když ne teď, bude možné ještě natočit rozhovory s s účastníky odboje v Anglii nebo pamětníky v Čechách? Obdivuji zároveň, v jaké psychické i fyzické kondici tito lidé jsou, vždyť mnohým je dnes okolo osmdesáti, devadesáti let! Je skvělé, že veřejnoprávní televize natočila dokument, který je v takové míře věnován odboji a veřejnosti jsou předkládáni příběhy skutečných hrdinů z masa a kostí jako byli Gabčík, Kubiš, Pechal, Bartoš na straně jedné, na straně druhé Jan Zelenka-Hajský, biskup Gorazd, dr. Vladimír Petřek a mnoho dalších a dalších lidí. Milý igi.B - je neoddiskutovatelným faktem, že mnoho lidí v této šílené době zaplatilo za svou statečnost životem, většina chtěla jen přežít a někteří selhali ať už pod nátlakem nebo dobrovolně . No a o tom je ten dokument - myslím, že je dobré si připomenout, že zde i v této době žilo dost lidí, kteří šli do takového boje, který by jim mohl nejeden akční hrdina závidět, ovšem ten výsledek byl když ne tristní, tak v lepším případě nejistý. ()

radektejkal

Dostal jsem se téměř až k atentátu, ale pak jsem postupně odpadal, až jsem odpadl úplně. Nicméně si vysoce cením "prohlášení pamětníků", z nichž, i přes vysoké stáří, sálají nejen tehdejší prožitky, ale i vysoká inteligence. Myslím tím například a především Židovky v dílu podivně nazvaném "Judenrein". ()

Koly

Co se týče náplně dokumentu, tak je to vcelku ucházející, ale kdo proboha vybral za průvodce Tomáše Töpfera????? Ten jeho dementní, přiblblý obličej, když předčítá z protektorátního tisku, na mě působí dojmem, jakoby se snad v jeho očích jednalo o nějakou zábavnou etapu našich dějin. Překvapivě, když podává divákovi informace mimo záběr kamery, tak to funguje bez problému. Abych se ještě vrátil k obsahu, tak bych namísto 43. dílů zvolil dejme tomu deset delších a omezil bych údaje o českém odboji a parašutistech (které jsou už všeobecně známé) a naopak bych přidal informace o samotném životě v Protektorátu, kolaboraci, činnosti Háchy, atd. (jsou tam, ale v malé míře a hned se od nich spěchá pryč). ()

sator

Špičkové....špatný mi přijde poslední díl chtělo to pečlivější ohlédnutí za důsledky atentátu po r. 1945 včetně procesů a podobně... ()

Tomatáš

Poučné, smysluplné, vysoce erudované, inteligentní, poněkud možná zbytečně natáhlé, ale určitě a hlavně nutné!Nesmíme zapomínat. ()

RumbleFish

Prní díl vcelku rozpačitý, ale kde začít u tak obsáhlé historické epizody? První dojem z vypravěče Töpfera není moc pozitivní, ale člověk si něj zvykne a především nedostává moc prostoru. Vybraní odborníci (historici, archiváři etc.) pak patří mezi špičky svých oborů a dopňují je nejrůznější pamětníci. Fasáda pořadu je na poměry ČT více než zdařilá, za pochvalu stojí nestatičnost dokumentu, ergo relativně rychlé střihy. Hraných scének, které většinou u dokumentů působí trapně, je zde naprosté minimum a neruší. U druhého dílu potěšila výprava v podobě krátkého výletu do Německa i s komentáři německých historiků, u třetího pak pamětníci/váleční veterání. Zatím tedy hodně slušný dokument, jak formou tak obsahem - na rozdíl od uživatele igi B. jsem si nevšiml žádných účelových polopravd, postulovaných národních mýtů ani politicky motivovaných dezinformací... ()