Heydrich - konečné řešení (TV seriál)

Dokumentární / Historický

Česko, 2011, 44x26 min

Nevyhovuje mi 25 minut každého dílu, ten čas je divný, navíc je osekaný ještě titulkama. Dvakrát se mi nezdá ani TT v roli průvodce, ale dejme tomu. Celkově jsem ráda, že takový pořad je (narozdíl od igi B. mám pocit, že lepší je investice veřejnoprávní televize do tohoto projektu než do nejroztodivnějších estrád tipu Zázraky přírody apod. a že těch v ČT je taky celkem dost). Zatím je asi předběžné hodnit celek, i když v určitých kolejích už tato dokumentární serie jede. Upravuji po dvou měsících - to, co mi ze začátku nevyhovovalo = 25 minut dílu, nyní celkem kvituji, vlastně to stačí, když je vystižena podstata (což není vždycky úplně dokonale, ale budiž).(18.10.2011)

Prní díl vcelku rozpačitý, ale kde začít u tak obsáhlé historické epizody? První dojem z vypravěče Töpfera není moc pozitivní, ale člověk si něj zvykne a především nedostává moc prostoru. Vybraní odborníci (historici, archiváři etc.) pak patří mezi špičky svých oborů a dopňují je nejrůznější pamětníci. Fasáda pořadu je na poměry ČT více než zdařilá, za pochvalu stojí nestatičnost dokumentu, ergo relativně rychlé střihy. Hraných scének, které většinou u dokumentů působí trapně, je zde naprosté minimum a neruší. U druhého dílu potěšila výprava v podobě krátkého výletu do Německa i s komentáři německých historiků, u třetího pak pamětníci/váleční veterání. Zatím tedy hodně slušný dokument, jak formou tak obsahem - na rozdíl od uživatele igi B. jsem si nevšiml žádných účelových polopravd, postulovaných národních mýtů ani politicky motivovaných dezinformací...(20.9.2011)

Někdy možná nudnější, ale svým rozsahem a kombinací dobových záběrů, vzpomínek očitých svědků a výstupy renomovaných historiků a badatelů naprosto monumentální a vynikající doku série o nejhrdinnějším i nejtemnějším období naší země v období druhé světové. Všechny ty negativa co tu lidi zmiňují (a že jsou to většinou absolutní hlouposti nemající na kvalitu a obsah vliv) jednoduše přebíjí ta obrovská porce informací a souvislostí, nečekaných detailů, vzpomínek.... Každý, koho toto období opravdu zajímá si přijde na své. Mohu jen a jen doporučit!! Skvělá práce!(14.3.2017)

Je to hodně zdlouhavý ,spousta dílů. Člověk se moc neorientuje v tom kdo byl kdo ,když z paměti znám asi jen Heydricha, Gabčíka, Kubiše a zpropadenýho Čurdu. Ale je to zajímavý ,celá příprava operace (i operací ,kterejch se atentaát okrajově týkal) a spousty shod okolností ,které se odehrály. Výpovědi očitých svědků dávají věrohodnosti a to je pro mě nejpodstatnější. nemám rád dokumenty typu : údajně se odehrálo, nebo podle doložených svědectví.... je to fajn , jen vždycky na konci každýho dílu Töpfer řekne , že Heydrichovi zbývá 22 a míň týdnů života. Bych toho zmrda rád viděl chcípat!(13.1.2017)

Rozsáhlý a svým způsobem unikátní cyklus čtyřiačtyřiceti epizod, předkládající Heydrichův osud po nástupu do funkce zastupujícího říšského protektora v září 1941, sice operuje s přehršlí informací a v jistém ohledu vnáší do uzavřených kapitol českých dějin nové světlo, ale zároveň se jen stěží dokáže ubránit jistým pochybnostem. Nezastupitelná je v tomto případě role odborníků, historiků a v neposlední řadě také přeživších pamětníků; možnost diskuse a konfrontace s archivními materiály pak poskytuje celku jistou výjimečnost, jíž se nám v obdobných dokumentech dostává spíše okrajově. Téma Heydrich zůstává i po sedmdesáti letech jedním z nejtragičtějších okamžiků porobeného českého národa a publicita, televizní či rozhlasová, je bezesporu důležitým krokem k znovuobjevení a pochopení období protektorátního temna. Právě dnes a právě teď.(19.10.2014)