Heydrich - konečné řešení (TV seriál)

Dokumentární / Historický

Česko, 2011, 44x26 min

Tak všechno se dá udělat lépe, ale.... Názory zdejších uživatelů, že to má moc dílů, že je to roztahané, nudné atd, jsou jen odrazem toho, že asi úplně nepochopili, oč tu běží. Pokud chtějí bleskové tempo, víc krve, razantnější děj s příměsí erotiky a rocknrollu, ať si radši pustí nějaký holywoodský biják. Tohle je dokument, který se snaží i lidem historií nepolíbeným, vysvětlit a předložit, co se tenkrát dělo. Když už některým vadí Töpfer (můj případ to není), tak ať se soustředí na pasáže historiků a batelů, kteří prezentují výsledky své práce, u které se zapotili víc než zdejší hodnotitelé u obrazovek.(24.1.2012)

Pokud jsem kdy chtěla napsat komentář k tomuto počinu České televize, nemohla jsem zvolit příznačnější den, než je ten dnešní. Cyklus se mi velmi líbí, je autentickým obrazem nejen o zastupujícím říšském protektorovi, ale i o všech událostech a osudech, které byly ovlivněny dobou a prostředím, které právě on spoluutvářel. Přesně před sedmdesáti lety a čtyřiceti pěti minutami se odehrál nejvýznamnější atentát na našem území. V nemocnici na Bulovce začínal několikadenní boj o život zraněného protektora a kola osudu několika tisíců lidí se v důsledku tohoto činu začala otáčet směrem ke svému konci. Odpustím si tentokrát jakékoli hodnocení díla z hlediska filmového.(27.5.2012)

Někdy možná nudnější, ale svým rozsahem a kombinací dobových záběrů, vzpomínek očitých svědků a výstupy renomovaných historiků a badatelů naprosto monumentální a vynikající doku série o nejhrdinnějším i nejtemnějším období naší země v období druhé světové. Všechny ty negativa co tu lidi zmiňují (a že jsou to většinou absolutní hlouposti nemající na kvalitu a obsah vliv) jednoduše přebíjí ta obrovská porce informací a souvislostí, nečekaných detailů, vzpomínek.... Každý, koho toto období opravdu zajímá si přijde na své. Mohu jen a jen doporučit!! Skvělá práce!(14.3.2017)

Prní díl vcelku rozpačitý, ale kde začít u tak obsáhlé historické epizody? První dojem z vypravěče Töpfera není moc pozitivní, ale člověk si něj zvykne a především nedostává moc prostoru. Vybraní odborníci (historici, archiváři etc.) pak patří mezi špičky svých oborů a dopňují je nejrůznější pamětníci. Fasáda pořadu je na poměry ČT více než zdařilá, za pochvalu stojí nestatičnost dokumentu, ergo relativně rychlé střihy. Hraných scének, které většinou u dokumentů působí trapně, je zde naprosté minimum a neruší. U druhého dílu potěšila výprava v podobě krátkého výletu do Německa i s komentáři německých historiků, u třetího pak pamětníci/váleční veterání. Zatím tedy hodně slušný dokument, jak formou tak obsahem - na rozdíl od uživatele igi B. jsem si nevšiml žádných účelových polopravd, postulovaných národních mýtů ani politicky motivovaných dezinformací...(20.9.2011)

Rozsáhlý a svým způsobem unikátní cyklus čtyřiačtyřiceti epizod, předkládající Heydrichův osud po nástupu do funkce zastupujícího říšského protektora v září 1941, sice operuje s přehršlí informací a v jistém ohledu vnáší do uzavřených kapitol českých dějin nové světlo, ale zároveň se jen stěží dokáže ubránit jistým pochybnostem. Nezastupitelná je v tomto případě role odborníků, historiků a v neposlední řadě také přeživších pamětníků; možnost diskuse a konfrontace s archivními materiály pak poskytuje celku jistou výjimečnost, jíž se nám v obdobných dokumentech dostává spíše okrajově. Téma Heydrich zůstává i po sedmdesáti letech jedním z nejtragičtějších okamžiků porobeného českého národa a publicita, televizní či rozhlasová, je bezesporu důležitým krokem k znovuobjevení a pochopení období protektorátního temna. Právě dnes a právě teď.(19.10.2014)