Mikulášovy patálie (TV seriál)

• Francie

Arnaud Bouron

Předloha:

René Goscinny (kniha)
  • Gemini

Největší tragédií na poli převodu vtipného comicsu na obrazovku je samozřejmě Garfieldova Show, ale Mikulášovy Patálie za ní zaostávají jen o několik stupínků. Tohle už není pro celou rodinu, ale je to typická dětská vyprávěnka ve večerníčkovém formátu. Hrané Mikulášovy Patálie (myslím jen ty první, probůh) měly přesně to kouzlo, jakým oplývala předloha. Tohle je to zhruba stejně kostrbaté jako "oficiální text distributora" viditelný výše: "Jak něco podobného, co dýchá ryze literární podstatou převést do seriálu? Určitě ano!" ... Za sebe říkám, že upřímně NE. Děti k tomu nicméně posadit lze, i na Déčku dávají daleko horší věci... "Jen" se musíte smířit s tím, že se naprosto důkladně vytratil duch předlohy, tj. humor a určitá roztomilost, pramenící z toho, jak si dětské hlavy přebírají "dospělé" věci, a zůstala jenom dětinská vychc... pardon, vychytralost, jak malých, tak velkých. "Objektivně" je to průměr, technicky to ujde, animace mi vyhovovala. Dejme tomu že 50%... by to bylo, kdyby se Francouzi nerozhodli, že pořad pro děti je nemusí vychovávat, a naopak jim může ukázat, jak se chovat jako zpovykaní nevychovaní fakani, kterým se nic nestane;) "Miluju" epizodu, ve které Mikuláš vymyslí postupně na jednoho, a pak i na druhého rodiče flignu s tím, že chodí na nějaký kroužek, aby se ve chvíli, kdy se to provalí, s maminkou domluvil, že mu před tatínkem zachrání zadek, a pak se jen tak lehce zmíní, že vydrbal i s ní samotnou. Ale jednoznačný vrchol je ten díl, kde Mikuláš má koupit tři věci, při každém setkání s některým z kamarádů řekne úplně jiné tři věci, které si "perfektně pamatuje, protože má mnemotechnickou pomůcku", a když se nakonec vrátí domů s těmi úplně jinými věcmi, což mu maminka vytkne, začne na ni ječet, že "on s ní nesouhlasí, že ona mu to špatně řekla", načež nasupeně odběhne a naskočí titulky... a po tomhle je prý neslušné (neboli mravní vývoj čtenářů ohrožující;)) o tvůrcích říct, že si z vás asi dělají p*del... o tempora, o mores... no ale zpět k Mikulášovi. Za ten příklon k temné straně Síly jde hodnocení dolů, mezi zbytečnosti a zlo. 40%(11.8.2014)

• ARI50

Hrozná tragedie téhle animace a hlavně příběhu.(20.10.2018)

• Caszidy

Tak tohle se tedy vůbec nepovedlo. Seriál je až příliš cílený na dětské publikum. Přitom největší kouzlo původních povídek o Mikulášovi je, že se u nich dokonale pobaví i běžný dospělý čtenář. Navíc animace se sice snaží být moderní, nicméně někdy znamená méně přeci jen více. Pestrobarevný svět zaoblených obličejů se k původním kresbám naprosto nehodí. Už vůbec pak nekomentuji příšerný český dabing, včetně úvodní znělky (opravdu je nutné pro děti překládat a znovu nazpívat každou písničku?).(26.5.2013)

• Mariin

Animace se mi nelíbí zejména ve stylizaci postaviček, zdá se mi celkem zbytečně moc odlišná od Sempého kreseb....(5.10.2011)

• Vahadlo

Takové prznění předlohy jsem ještě nikde neviděl. A to jsem si myslel že scénáristi si s Relikvií smrti hnusně pohráli. Nevím co je na tomhle seriálu horší - zda levná CGI animace, která totálně zabíjí ducha předlohy, nebo dabing, který dabéři neskutečně kazí (ztvárnění dětí = ječení). Snad dopadne ten hraný film lépe.(20.5.2016)