Jayu manse

• Korea 자유만세 (více)
všechny plakáty
Korea, 1946, 51 min (Special Edition: 60 min, Director's Cut: 80 min)

Režie:

In-kyu Ch'oe

Grimaldi

Jeden z prvních filmů vzniklých po osvobození korejského poloostrova má zajisté nejen historický význam pro zdejší obyvatelstvo. No bohužel se do dneška zachovala jen část snímku. A ta mně osobně velkou radost neudělala. Na celkovou tehdejší společenskou situaci tu sice spatřuji náznaky něčeho velkolepého, ale vše bohužel skončí dřív než se něco zásadního začne dít. Věřím, že kdybych měl možnost spatřit dílo celé, hodnotím rozhodně líp. ()

molotov

Tohle opravdu není válečný film :) Je to první z vlny "osvobozeneckých" filmů po osvobezení Koreje od japonské nadvlády. Paradoxní je, že ho natočil režisér Čchä In-gju, známý kolaborant a tvůrce projaponských filmů. "Ať žije svoboda" je mixem melodramatu, akčního filmu a protijaponské propagandy. Zobrazuje podzemní odbojové korejského hnutí a vlastně mu chybí nějaký klenutý příběh, což ale neznamená, že se v něm nic neděje. Viděl jsem tu nejkratší verzi, ve které řada scén chybí, což filmu asi taky trochu uškodilo. Nicméně jako ukázka dobové korejské tvorby to celkem ujde. ()

• Jedná se první film natočený v Koreji po získání nezávislosti na Japonsku. (Raztubyl)