Paranoiac

Když John a Mary Ashbyovi zahynuli při leteckém neštěstí a jejich syn Antony spáchal sebevraždu, Eleanor i její bratr Simon se se smrtí rodičů a bratra jen těžce vyrovnávali. Po osmi letech se Antony Eleanor náhle zjeví v kostele během vzpomínkové mše. Simon však Eleanor nevěří a považuje ji za duševně chorou. Eleanor je rozhodnuta skoncovat se životem a jen Antonyho návrat ji v tom může zabránit. Rodinný majetek se má podle závěti už brzy začít rozdělovat... (dopitak)

kaylin

„Paranoiac“ je rozhodně horor, který stojí za to si připomínat. Jeho atmosféra je nesmírně hutná, a to i proto, že zde nejsou scény navíc. Celou dobu máte pocit, že všechno, co sledujete, je naprosto nezbytné pro to, aby bylo možné dosáhnout požadovaného cíle, tedy vyvrcholení v těch naprosto finálních minutách. Ano, asi začnete tušit trochu dříve, kdo je vrahem, ale to v tomhle případě vůbec nevadí. Skvělý, atmosférický horor s menším množstvím postav a na malém prostoru, na který dnešní filmaři mnohdy vůbec nedosáhnou. ()

Han22

Opět jeden film, který nemá s kategorií horor nic společného. Ovšem jako rodinné drama s přesahy do thrileru nemá skoro chybu. Sledujeme rodinku Ashbyů s odměřenou snobskou tetou Harriet, bláznivou Eleanor, která vidí a slyší co ostatní ne a floutkem, opilcem hajzlíkem Simonem, který se třepe na rodinné dědictví. Když se vrátí nečekaně Tony, který měl být mrtvý, začnou se klidné rodinné vody proklatě čeřit, objevují se rodinná tajemství a postavy odkrývají své konstlive ve skříni. Je to sice z principu trochu nuda (tyhle rodinné filmy moc nemusím), ovšem skvělé herecké výkony v čele s Oliverem Reedem z toho dělají snesitelnou a ve finále parádní podívanou. ()

dopitak

To je tak, když se najde kostlivec ve skříni, tedy pardón, za varhany.___ Paranoiac, to je mistrovské dílo pro mě dosud neznámého Freddieho Francise, která by měla být povinně promítána dnešním "horrorovým" režisérům na začátku jejich kariéry.___Atmosféra by se dala krájet, v druhé polovině filmu mi permanentně běhal mráz po zádech, ať už při scénách s maskou nebo při Antonyho skutečném návratu zpoza zdi. ___Oliver Reed je psychopat k pohledání, jeho pop-eyed oči jsou pro mě jakýmsi předchůdcem Townsendové ředitele Rogera Scrutona (kdo by nevěděl- Adrian Mole). Navrch všeho sympatická Janette Scott, ještě o něco hezčí "nurse" Liliane Brousse a parádní Simonův bourák (nejsem znalec - co to bylo za žihadlo?). Podtrženo sečteno, parádní doporučeníhodná záležitost s brilantní angličtinou, na které se parádně učí. ()

pepo

Na zaciatku som mal pocit, ze pojde iba o menej sofistikovanu verziu Diabolique. Tvorcovia vsa vytahovali jeden prijemny zvrat za druhym a nakoniec som vazne netusil ako to skonci.Velmi pekne zamotana a Oliverom Reedom skvele zahrana zalezitost. A mam pocit, ze zapletka sluzila ako zaklad pre prvu celovecernu Adamsovu rodinu. Skoda prepaleneho zaveru. Silnych 7/10 ()

darkrobyk

Pomalu se rozjíždějící psychologické drama se postupně mění v thriller s horrorovými prvky. O čistý horror ale nejde, jelikož strašení bych nezaměňoval za napětí. Skvělý O.Reed zde hraje alkoholika (jímž byl bohužel i v osobním životě), a jak se postupně zdá, nebude zřejmě jediným, komu (kromě Eleanor či tetičky) haraší ve věži. Zdánlivá romance se nakonec promění v boj na život a na smrt. Nechybí ostré útesy, neklidné moře, rozlehlý dům, stíny, masky, varhany, ostrý hák a plameny. Černobílá kamera zachycuje okamžiky štěstí, krásná i tajemná zakoutí domu, scény opilství a šílenství. Patřičně atmosferická hudba (zkomponovala Elisabeth Lutyensová) dokáže zaznít sladce, strašidelně i zaburácet. Chybí snad jen bouře, ale třeba scéna s autem se postará o napětí i bez ní. ()