Rivalové

• USA Rush (více)
Drama / Životopisný / Sportovní / Akční
USA / Velká Británie / Německo, 2013, 123 min (Alternativní 118 min)

Režie:

Ron Howard

Scénář:

Peter Morgan

Hudba:

Hans Zimmer

Chris Hemsworth, Daniel Brühl, Olivia Wilde, Alexandra Maria Lara, Pierfrancesco Favino, David Calder, Natalie Dormer, Stephen Mangan, Christian McKay (více)

Závratná rychlost, adrenalin proudící v žilách, krásné dívky a nezkrotná touha po vítězství. Závody Formule 1 jsou místem, kde jediná chyba může znamenat smrt. Na těchto okruzích spolu soupeří dva odvěcí rivalové. James Hunt je neřízená střela, neodolatelný playboy a brilantní řidič. Niki Lauda je dokonalý profesionál, vždy precizní a disciplinovaný. Film Rivalové vypráví skutečný příběh dvou pilotů, kteří jsou soky nejen na okruzích, ale také ve skutečném životě. Přestože jsou soupeři, jsou také jeden pro druhého inspirací. Přes jejich rozdílnost je v životě pojí zvláštní přátelství. Ale rivalita je žene ke stále riskantnějším výkonům. Titul mistra světa může získat jen jeden... (Bioscop)

Nix

Jméno Niki Lauda je opravdu známé, každopádně jsem nikdy nebyl závodní nadšenec, ale tohle na mne fungovalo. Chris opravdu překvapil a nejspíš jsem byl svědkem jeho nejlepšího výkonu, Daniel jako vždy vyždímal ze svého výkonu naprosté maximum a lépe tento příběh odvyprávět nešlo. Člověk má i chuť sednout za volant a zažít pořádnou jízdu. Takový film se často nevidí, bohužel, rád bych aby se kvalitou takové filmy rozrostly. ()

junxi91

Chci být tak rychlý a výkonný jako James Hunt, ale ve skutečnosti jsem jen škaredý a protivný jako Niki Lauda. Akorát na rozdíl od něj neumím skoro řídit, ale řidičák mám. A tu scénu s vysáváním plic si kurva mohli odpustit, z toho jsem málem dostal mrtvici. Nejsem fanoušek F1 a nebaví mě to sledovat, přesto mě tento film dost bavil. A Hunt si u mě docela šplhnul tím, jak zmlátil toho otravného pisálka. Vzájemná řevnivost se promění ve vzájemný respekt a to podle mě dává tomuto filmu tu pravou lidskou kvalitu. ()

Robbi

Na film Rivalové je nutno nahlížet ze dvou stran - jste-li nekritickými obdivovateli F1 a historii tohoto motoristického odvětví vnímáte stejně volně jako tvůrci, budete poprávu nadšeni. Dobová technika a hodně blízký naturel herců skutečným postavám, přítomnost Nikiho Laudy coby odborného poradce - to vše dělá film atraktivním. Pokud však jste skutečnými fanoušky F1, najdete tu překvapivě velké množství chyb, které nelze schovat ani za tradiční "filmařskou latinu". Na rozdíl od POMA si myslím, že to zcela odpustitelné není, jsou to úlety zbytečné a horší je to ještě o to víc, že jde o nepřesnosti takového druhu, které ve snímku prostě být nemusely. Do zdejších zajímavostí jsem jich poslal na desítku a jsem zvědav, zda se tu vůbec objeví. Proto na Rivaly musíte jít jako na přibližnou adaptaci toho, co se na trati skutečně dělo a nebo jako na film, který by vás mohl na bohatou historii F1 nalákat. Ale rozhodně mu nelze ve všem věřit. ()

PerG

Tady není o čem. Nejlepší celovečerní film o závodech. Full house a Howard na hrad Note: Fascinuje mne hodnocení WACOSLAV1, který tohle hodnotí jako průmšr a na profilu najdu Piraňa 3D 5 hvězd - tobě bych příteli z fleku smazal účet, protože tady nemáš co dělat... ()

DD

Já jsem docela fanda F1, takže u mě spokojenost. Jo, z velké části je to "jenom" obyčejný životopis, ale pár silných chvil se tam najde a Bruhl + kamera si rozhodně zaslouží Oscara. ()

eChoe

Je k Rush vůbec potřeba něco říkat? Máte-li rádi formule jedna, vůbec neváhejte a na film se podívejte, protože Rush ji servíruje úchvatnou formou v jejích nejlepších letech, kdy mezi možnostmi vozidla a schopnostmi jezdce byla naprostá rovnováha a ne jako dneska, kdy by seriál vyhrál kterýkoli řidič, kterého by posadili do monopostu Red Bull, a kdy je bodově naprosto zneváženo druhé místo, a kdy pravidla hrají do karet právě tomu jedinému týmu. (to jsem si trošku vylil potlačovaný vztek na dnešní poměry v F1, omlouvám se) Neváhejte ovšem ani tehdy máte-li rádi svělou filmařinu. Tvůrcům se zkrátka vydařilo vše a mně tedy nezbývá než udělit maximální možné hodnocení. Scuderia Ferrari ftw! :) ()

Anomiska

Síce nepoznám históriu F1 a ani ma nijak toto prostredie neberie, tento film ma zaujal od zaciatku a nepustil dokonca. Pekne vyobrazený vzťah Hunta a Laudu k sebe navzájom, ale hlavne k závodeniu. Prežívala som to s nimi :) ()

milwaukee

Jako malej pamatuju dobu, kdy se Hunt pral s Laudou o titul. Film byl naprosto dokonalý a já nemám, co bych dodal. Uchvátila mě autentičnost záběrů a když se na plátně objevila šestikolka Tyrell, měl jsem jasno. Lauda chladný profesionál, Hunt nespoutaný živel. A jako třešnička na dortu hudba od Zimmera. Film končí, běží závěrečné titulky a já se nemůžu zvednout. Film byl tak úžasný, že mě přimrazil ()

Fiara

po delší době velmi silný filmový zážitek.....dokonalý scénář, skvělá režie, výborné herecké výkony a to vše doplněné Zimmerovou hudbou tvoří "prozatím" nejlepší film roku...už se těším až Rush uvidím znova.... ()

kyLuke

Filmová akademie neví, co dělá. Nejvýraznější film roku přehlédne a naopak naprosto průměrný film obsadí do role favorita. Ano, i toto se již stalo, ale to,co Akademie udělala tomuto filmu je neodpustitelné. Film by si zasloužil přinejmenším čtyři nominace( film, režie, Daniel Bruhl, Kamera), a nedostal ani jednu. A navíc se k tomu musí přičíst to, že jsou "Rivalové" fenomén u kritiků a celkem i u diváků... Musím uznat, že jsem u žádného filmu v kině neprožil, abych posledních 45 minut nedýchal. Fantasticky zrežírovaný film odborníkem Ronem Howardem, který natočil "formulové scény" tak přesvědčivě, že by si měl vysloužit alespoň nominaci na zlatou sošku. Dalším ukřivděným tématem je film sám, který působí naprosto dokonale a má neuvěřitelnou dynamiku, takže se v průběhu filmu nestihnete nudit, pouze se vžít do postav. A to na tomto filmu nesmírně oceňuji. Má srdce a to dnešní filmy potřebují. Dalším ukřivděným tématem jsou pak herecké výkony, ze kterých jasně vyčnívá úžasný Daniel Bruhl, který by si za mistrovské ztvárnění Nikiho Laudy rozhodně ocenění zasloužil. Bohužel se nestalo. A k tomu přičtěte skvělý scénář( já vážně neřeším ty nedostatky oproti skutečnosti, protože mi to tu opravdu nevadilo) a krásnou hudbu, které bu tu sice mohlo být více, ale úvodní téma je krásné. Nejen, že se "Rivalové", skromný film o dvou pilotech formule 1 zapsal do mé TOP 10, ale přes všechny výtky, které diváci k filmu mají filmem desetiletí. Bez výhrad! ()

Terka_127

Krásný a dojemný příběh ze zákulisí Formule 1, který je ještě ke všemu podle skutečných událostí. Jak sám Lauda říká, nikdy nebyli s Huntem rivalové, spíš byli přátelé, kteří se navzájem respektovali a obdivovali a snímek to divákům ukazuje přesně v tomhle světle. Vidíme dva piloty, kteří se nesnášeli od první chvíle, kdy se viděli ve Formuli 3. Ale proč? Co se škádlívá, to se rádo mívá a v tomhle případě to platí na sto tisíckrát. Každý je jiný, každý má jiný způsob života, každý má jiné metody, každý jezdí jinak. Každý chce to, co nemá, co má ten druhý.... Má pevné nervy, disciplínu, milující ženu, chce to taky Hunt. Má sex, alkohol, drogy, adrenalin, závidí mu Lauda. A přesto! Jsou to kamarádi, kterým nezbývá než se mít rádi a respektovat se navzájem, protože nic jiného člověk ani nemůže, když se podívá na Formule 1 ze 70. let. Snímek je dotáhnut do všech detailů. Fanoušci Formule 1 vědí, o čem mluvím. Hned na začátku filmu Lauda mimo obraz (vypravěč) řekne, že každý rok umřou dva jezdci. Ale proč? Za těch 40 let se ve Formuli mnoho změnilo a na snímku je to vidět! Fotografové a novináři na dráze?! Dnes nemyslitelné. Projetí boxů 100kilometrovou rychlostí?! Diskvalifikace! Dotek kol dvou formulí?! Pokuta, diskvalifiakce nebo příkaz projetí boxů! Diváci na dráze?! Je to strhující adrenalinové drama, které sviští do cíle rychlostí Formule ! ()

Maniik88

Konečne som sa dočkal super filmového zážitku z roku 2013. Výborne vybratí herci, najmä Niki Lauda veľmi podobný originálu. Súboj dvoch úplne iných charakterov, ich pohľad na vec, nenávisť aj priateľstvo. Keď štartovali tie stroje, to bola paráda, triaslo nielen formulu na plátne ale aj celé kino. Film bol aj vtipný, aj vážny, aj tak trochu dokumentárny a myslím, že si každý našiel niečo, čo sa mu páčilo. Čakal som akurát trochu viacej závodov a najmä ich lepšie zachytenie, nakrútenie. Soundtrack super, záver sa mi tiež veľmi páčil. Vzdávam hold tým chlapíkom, ktorí riskovali svoje životy, išli na nadupaných 12 valcových beštiách, bez akejkoľvek elektroniky a v podstate menšie tými zbúchali formulu v garáži. Vtedy sa naozaj závodilo a vyhrával ten najlepší. Dnešná F1 je na zaplakanie. Kľudne by som uvítal podobný film o Sennovi a Prostovi, lebo už dokument o nich bol super. Skvelo odvedená práca a odo mňa 90%. ()

vetsinezobri

Nemám, co bych vytkl. Líbilo se mi, jak se nikde netlačí na pilu, film nabírá na intenzitě až postupem času a přichází to naprosto samovolně a nenuceně. Herecké obsazení se mimořádně povedlo, oba hlavní protagonisté jako by z oka vypadli svým reálným předlohám. S tím souvisí i mimořádná práce maskérů. Chuťovka, kterou nabízí při rozbalování obvazů z Laudova popáleného obličeje, je pěkně šťavnatá. Až se mi z toho křivily nohy. ()

hero_bk

Neuvěřitelně krásný a silný film o nejkrásnějším sportu světa. Dva silné charaktery podané tak, abyste mohli fandit kterémukoli chcete. Krásné záběry, které v ostrém přenosu ze závodu neuvidíte. Skvělá práce s kamerou, s detaily, se zvukem, brilantní herecké výkony atd. Půjdu znova. Po 2. shlédnutí: Měl jsem husinu, i když jsem přesně věděl, co se stane, hltal jsem každý záběr, každý detail a kochal se neskutečnou propracovaností tohoto filmu! Pevně věřím, doufám v Oskara za nejlepší film. Protože když ne tohle, tak co? ()

Ramiraa

Absolútna pecka! Nepamätám si, kedy naposledy som pri sledovaní filmu zažila taký obrovský príval čistého adrenalínu. Od úvodného Laudovho príhovoru až po záverečný závod je to strhujúca a nekompromisná jazda. Na trati aj mimo nej. Pred filmom som netušila, kto vyhral osudový ročník ´76, takže záverečná polhodina ma prikovala do sedačky. Dá sa argumentovať tým, že ide o klasickú športovú drámu, ale je tak živelne zrežírovaná a zahraná, že sa jej ťažko niečo vyrovná. Aspoň v mojich očiach nie. Pre mňa filmový zážitok roka, vďaka ktorému som pochopila, čo všetci na tej Formuli vidia. ()

RAFT

Parádní filmový kousek,režisér film natočil uplně dokonale.Ve filmu zazní excelentně dokonalý soundtrack Hanse Zimmermana. Za mě 95% ()

syphoon

Miluji ten pocit, když se během filmu přistihnu, jako by mě někdo svíral hrdlo! Je to takový filmový orgasmus! V tomto případě jsem měl až nerealisticky orgasmus celých 123 minut! Hudba, herci, režie, kamera..... není co vytknout! Ale na 94% (13.10.2013) to přesto není 85%' ()

FIAT 500

I přes drobné zaváhání v závěrečném závodě ve Fuji, kdy v poslední kole leje jako z konve a po dojezdu je trať zázračně suchá (ve skutečnosti prošel jen na začátku a konec se jel na relativně suché trati), musím dát 5*. Tak strhující film už jsem dlouho neviděl. Skvělé masky, efekty, formule a výkony obou hlavních protagonistů. Zvláště Niki Lauda, alias Daniel Bruhl, je skvělý. Vše doplňuje poctivá hudba, hodící se k filmu... Jen český překlad stojí za prd... Přední a zadní spoiler přeložený jako blatník atd atd... I tak ale prostě na plný počet a v mých očích i nejspíše film letošního podzimu. Pozn. pod čarou: Monza ve filmu není Monza ve skutečnosti ()

Jamajdzan

Nedivím se, že se ze zfilmovala právě sezóna F1 1976, už jako malý jsem s obrovským zaujetím poslouchal stále dokola tento příběh. Od té bouračky až po rozuzlení o jeden jediný bod jde o sportovní příběh, natolik dokonale použitelný pro film, že bych byl připraven ho nemilosrdně zkritizovat, jako velmi reálně nepravděpodobný ...že si prostě filmaři vymysleli, až příliš košatý a vyšperkovaný příběh ...jen kdybych nevěděl, že se to všechno opravdu stalo. Je vidět, že ty nejšílenější příběhy si stejně nakonec vymýšlí sám život. Nadchla mě především nádherná dobová identita, od podobností obou jezdců s jejich skutečnými já až po nádhernou dobovou kameru, která se ovšem pro mě až nepochopitelně místy začla míchat s divnými moderními střihy, které snad jakoby do celé té geniality vůbec nezapadly ...škoda. Přesto jsem zatim asi neviděl lépe zpracovaný závodní film, který je zároveň krásnou připomínkou a památkou tohoto silného příběhu. Proto beru ty čtyři hvězdy jako hodně přísné hodnocení, ale prostě na plný počet požaduji asi něco víc než co film o sportu a F1 může vůbec nabídnout. ()

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

03.05.2020

Příběh chlapců uvízlých v thajských jeskyních byl v roce 2018 velkou událostí. I z toho důvodu se několik filmařů rozhodlo celou událost zfilmovat. Po několika oznámených projektech ovšem nyní… (více)

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

22.06.2017

Daniel Brühl na FebioFestu převzal "ČSFD Award"

Daniel Brühl na FebioFestu převzal "ČSFD Award"

22.03.2016

Rivalové jsou v žebříčcích ČSFD.cz dodnes nejlepším filmem roku 2013. Více hvězdičkových hodnocení v daném roce nasbíraly pouze druhý Hobbit a Vlk z Wall Street, ale výsledným hodnocením se nedostaly… (více)

Na Febiofest přijede Daniel Brühl

Na Febiofest přijede Daniel Brühl